• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs na nazwę nowego rezerwatu archeologicznego w Poznaniu

  21.11.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Do końca listopada można zgłaszać propozycje nazwy dla nowego projektu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu - Rezerwatu Archeologicznego zlokalizowanego na Ostrowie Tumskim.

  Nowa placówka muzealna, umiejscowiona przy ul. Ks. I. Posadzego, będzie prezentować unikatowe relikty wałów wczesnopiastowskiego ośrodka grodowego z X wieku, a rozbudowywanego na przełomie X/XI wieku. Fortyfikacje broniły siedzibę pierwszych Piastów - Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Monumentalne, kilkunastometrowej wysokości mury, prawdopodobnie zniechęciły do natarcia na gród poznański samego cesarza Henryka II w 1005 roku.

  Otwarcie placówki planowane jest na czerwiec 2012 roku.

  "Miejsce to jest bardzo ważne dla Poznania i dlatego chcielibyśmy, aby mieszkańcy naszego miasta zdecydowali o jego nazwie" - informują w komunikacie muzealnicy. Dodają, że zależy im na odwróceniu obiegowego stereotypu średniowiecza, jako okresu ciemnego i zacofanego.

  Termin nadsyłania propozycji przedłużono do końca listopada. Ostateczną nazwę wybierze jury składające się z pracowników Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne i nietypowe nagrody.

  Propozycje nazwy dla Rezerwatu na Ostrowie Tumskim należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: [email protected] lub na adres: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27, 61-781 Poznań, z dopiskiem na kopercie KONKURS.

  Szczegółowe informacje na temat oczekiwań muzealników związanych z nazwą Rezerwatu dostępne na stronie internetowej placówki tutaj.

  Projekt Rezerwatu jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 Fundusze Europejskie - Dla Rozwoju Innowacyjnej Wielkopolski. Pozostałą część kosztów pokrywa miasto Poznań.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rezerwat Archeologiczny Genius Loci - rezerwat archeologiczny, zlokalizowany na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, przy ul. ks. Ignacego Posadzego 3, eksponujący pamiątki początków państwa Polskiego i miasta Poznania. Jest filią poznańskiego Muzeum Archeologicznego. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – muzeum, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 1970-1978. Muzeum powstało w roku 1956 jako Gnieźnieński Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W 1973 r. zostało przekształcone w samodzielną jednostkę, która od marca 1983 nosi nazwę Muzeum Początków Państwa Polskiego. Gromadzi eksponaty archeologiczne, kultury materialnej od średniowiecza do czasów współczesnych, sztukę, zabytki i archiwalia związane z historią Gniezna. Księgozbiór muzeum liczy ponad 17 tysięcy pozycji. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego – odbywający się w Poznaniu w cyklu pięcioletnim, konkurs przeznaczony dla zawodowych lutników wszystkich narodowości bez względu na wiek, organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Lutników oraz Muzeum Narodowym -Odziałem Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Konkurs odbywa się zawsze w roku edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

  Projekt Proteus – projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013. Proteus to ultranowoczesny, zintegrowany system przeznaczony do działań antyterrorystycznych i antykryzysowych realizowany przez konsorcjum wiodących ośrodków naukowo-badawczych w Polsce. Działania służb mają wspomagać m.in. trzy wielofunkcyjne roboty, samolot bezzałogowy oraz mobilne centrum dowodzenia. System ma być w całości zintegrowany, co jest innowacją w skali światowej i stanowi poważne wyzwanie dla inżynierów pracujących przy projekcie. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2009 roku, a jego zakończenie planowane jest na rok 2013. Bogdan Kostrzewski (ur. 2 sierpnia 1915 w Poznaniu, zm. 12 kwietnia 1971 w Poznaniu) - docent, doktor, polski archeolog, muzeolog, długoletni dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, prowadził wykopaliska w Gieczu. Prywatnie był synem prof drJózefa Kostrzewskiego.

  Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - muzeum wojskowe zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 9, w obrębie bloku zabudowy śródrynkowej. Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Muzeum Komunikacji Miejskiej w Poznaniu – placówka muzealna zlokalizowana na terenie zajezdni tramwajowej przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu.

  Muzeum Martyrologii Wielkopolan – muzeum martyrologiczne, zlokalizowane w Poznaniu, na terenie dawnego Fortu VII (Colomb) przy Alei Polskiej (część obiektu). Stanowi oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu. Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, jedna z największych kolekcji malarstwa w Polsce. Mieści się w Poznaniu przy ul. Marcinkowskiego 9.

  Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 - muzeum historyczne, zlokalizowane w Poznaniu, w Zamku Cesarskim, od strony Świętego Marcina.

  Kościół Najświętszej Marii Panny (in summo) w Poznaniugotycki kościół na Ostrowie Tumskim wraz z resztkami wczesnopiastowskiego palatium.

  Muzeum Historii Miasta Poznania – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, który mieści się w poznańskim ratuszu. Eksponaty prezentowane są w reprezentacyjnych salach pierwszego piętra - z Salą Renesansową (tzw. Wielką Salą) nakrytą sklepieniem z 1555 roku i odbudowanych w formie sal wystawienniczych pomieszczeniach drugiego pietra. Do 1997 roku ekspozycje odbywały się także w gotyckich piwnicach, które obecnie są w remoncie. Część stała poświęcona jest dziejom Poznania od lokacji w XIII wieku po rok 1945. Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu – muzeum instrumentów muzycznych w Poznaniu, jedyne tego rodzaju i tej wielkości w Polsce, trzecie co do wielkości w Europie, mieści się na Starym Rynku w trzech zabytkowych kamienicach (w tym w Kamienicy Grodzickich). Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

  Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - muzeum w Poznaniu, oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych zlokalizowane w budynku Odwachu na Starym Rynku 3. Poczta przy ul. 23 Lutego w Poznaniu (obecnie Urząd Pocztowy Poznań 9) – budynek pocztowy zlokalizowany w Poznaniu przy ul. 23 Lutego (nr 28) róg Al. Marcinkowskiego, w sąsiedztwie placu Wielkopolskiego, Uniwersytetu Artystycznego, Archiwum Państwowego, Studzienki Kronthala i rzeźby Golema.

  Dodano: 21.11.2011. 00:04  


  Najnowsze