• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs poetycki ,,Młodzi na łodzi

  06.08.2010. 20:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Darmowe, roczne warsztaty literackie w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wydanie tomiku poetyckiego oraz publikacja wierszy w ogólnopolskim magazynie ,,Bluszcz" - to wybrane nagrody, które można zdobyć w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu poetyckiego ,,Młodzi na łodzi", organizowanego przez Wydawnictwo Bramasole. Tematem konkursu jest młodość. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 10 sierpnia.

  Konkurs ,,Młodzi na łodzi" jest integralną częścią letnich pikników poetyckich ,,Poesia Picnic 2010", które odbywają się w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Pierwsza impreza z tego cyklu - poznańska - odbyła się 26 czerwca w Parku Sołackim. Kolejną, w krakowskim Parku Jordana, zaplanowano na 21 sierpnia. Finał odbędzie się zaś 4 września w Warszawie.

  Partnerem - zarówno pikników poetyckich, jak i konkursu ,,Młodzi na łodzi" - jest Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W Krakowie do imprezy przyłączy się również Studium Literacko-Artystyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Jak tłumaczą organizatorzy konkursu, różni się on znacznie od innych inicjatyw tego typu. Przede wszystkim daje możliwość wygrania darmowych, rocznych warsztatów literackich w Polskiej Akademii Nauk, które mają sprzyjać podejmowaniu samodzielnej twórczości poetyckiej, prozatorskiej, translatorskiej, dziennikarskiej oraz krytycznoliterackiej. Zajęcia w ramach warsztatów poprowadzą osoby mające znaczący dorobek twórczy w dziedzinie poezji, prozy, eseju, krytyki literackiej i form dziennikarskich, m.in. Justyna Czechowska, Adam Pomorski, Leszek Szaruga, Maciej Cisło i Marek Bieńczyk.

  Po drugie, uczestnicy konkursu będą mogli zaprezentować siebie i swoje wiersze szerokiej publiczności. Profesjonalne jury spośród nadesłanych prac wybierze dwadzieścia jeden osób, które podczas pikników poetyckich w Poznaniu, Krakowie i Warszawie wyrecytują swoje wiersze. To właśnie publiczność, podczas finału w Warszawie zdecyduje o wyborze trzech zwycięzców.

  Jury konkursu tworzą: Anna Nasiłowska (poetka, pisarka, a od 2007 roku kierownik pracowni literackiej przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk), Leszek Szaruga (poeta, tłumacz niemieckiej poezji, wykładowca uniwersytecki, historyk literatury, krytyk literacki), Piotr Śliwiński (historyk i krytyk literatury, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza, badacz polskiej poezji współczesnej), Agnieszka Żelazko (pomysłodawczyni i organizator pierwszych w Polsce pikników poetyckich, właścicielka wydawnictwa Bramasole) oraz Marika Krajniewska (właścicielka wydawnictwa Papierowy Motyl).

  Konkurs skierowany jest do osób w wieku 18-35 lat. Wszyscy zainteresowani do 10 sierpnia powinni przesłać na adres [email protected] dwa wiersze (zgodne z tematem przewodnim - młodość) wraz z notką biograficzną.

  Partnerem merytorycznym inicjatywy, obok Instytutu Badań Literackich, jest eMultipoetry - edukacyjny projekt poetycki realizowany z programu Unii Europejskiej Grundtvig, prowadzony przez instytucje kultury w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Grecji.

  Regulamin oraz wszelkie szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie: www.piknikipoetyckie.pl.

  PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

  bsz

  bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 06.08.2010. 20:17  


  Najnowsze