• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koźmiński i SGH wśród 75 najlepszych uczelni biznesowych w Europie

  05.12.2011. 22:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Szkoła Główna Handlowa znalazły się na liście 75 najlepszych europejskich uczelni biznesowych, opublikowanej przez brytyjski dziennik "Financial Times". ALK zajęła w tym podsumowaniu 60. miejsce, a SGH - 67.

  Poinformował o tym PAP rzecznik SGH, Marcin Poznań.

   

  Zestawienie w tym roku ponownie wygrała paryska HEC, sytuując się przed również francuskim INSEAD i oraz brytyjską London Business School.

  ALK na pozycję 60. spadła z ubiegłorocznej 39. pozycji, a Szkoła Główna Handlowa w Warszawie od zeszłego roku utrzymała 67. miejsce.

  Na podsumowanie roku rankingów "Financial Times" składają się cztery rankingi, które redakcja "FT" przeprowadziła w 2011 roku - MBA, EMBA, Masters in Management i Executive Education. W rankingu "FT" zostały ujęte zarówno uczelnie, które wzięły udział we wszystkich czterech tegorocznych rankingach "FT", jak i te, które uczestniczyły w dwóch lub trzech, a także i takie - jak SGH czy ALK - które zgłosiły się tylko do jednego z nich - Masters 2011. W zestawieniu tylko tej jednej konkurencji, ALK zajęła 37. miejsce, a SGH - 45.

  Z rankingu wynika, że deklarowany roczny dochód uzyskiwany trzy lata po zakończeniu studiów wynosi u absolwentów SGH nieco ponad 51 tys. dolarów, a u absolwentów ALK - prawie 47 tys. dol. To znacznie mniej niż zarabiają absolwenci po HEC, (73 tys. dol.), ale np. więcej niż w przypadku absolwentów uczelni z Portugalii, które w zestawieniu "FT" zajmują wyższe miejsca niż polskie szkoły.

  "Cieszymy się z obecności w tak zaszczytnym gronie, zwłaszcza, że uwzględnione są w nim tylko dwie uczelnie polskie - obie z Warszawy. Spośród uczelni z naszego regionu sklasyfikowano jeszcze tylko Uniwersytet Ekonomiczny (VSE) w Pradze - miejsce 70." - skomentował rzecznik SGH.

  Tabela rankingowa dostępna jest pod adresem http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/european-business-school-rankings-2011

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  AACSB czyli the Association to Advance Collegiate Schools of Business – jedna z dwóch prestiżowych światowych akredytacji uczelni biznesowych. Druga, popularniejsza w Europie, to EQUIS. Łącznie z trzecią akredytacją, AMBA, przyznawaną programom typu MBA, stanowi podstawę uwzględnienia i oceny uczelni m.in. w rankingach Financial Times, The Economist i in. Od 2003 roku nie jest akredytacją tylko amerykańską, choć do dziś przewaga akredytowanych uczelni to szkoły z USA, m.in. University of California, Berkeley, UCLA, Harvard University, Stanford University. European Quality Improvement System, EQUIS – jedna z dwóch prestiżowych światowych akredytacji uczelni biznesowych. Druga, popularniejsza w USA, to AACSB. Łącznie z trzecią akredytacją, AMBA, która jest przyznawana jedynie programom typu MBA stanowi podstawę uwzględnienia i oceny uczelni m.in. w rankingach Financial Times, The Economist. The Boston Consulting Group (BCG) jest międzynarodową firmą doradztwa strategicznego założoną w 1963 roku przez Bruce Hendersona, absolwenta Harvard Business School. Dzięki takim koncepcjom jak macierz BCG, krzywa uczenia się czy konkurencja w czasie, BCG jest uważane za jednego z liderów consultingu, którzy zrewolucjonizowali naukę zarządzania. Zatrudnia absolwentów najlepszych uczelni biznesowych i technicznych oraz programów MBA m.in. Harvard Business School, IESE, INSEAD czy London Business School. W 2012 r. amerykański magazyn Fortune ponownie umieścił BCG na drugim miejscu rankingu "100 best companies to work for" . BCG jest partnerem World Economic Forum, konsultanci BCG doradzali organizatorom międzynarodowych regat Volvo Ocean Race oraz organizatorom Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie w 2012 r.

  Wyższa Szkoła Handlowa w Sztokholmie (sv Handelshögskolan i Stockholm, ang. Stockholm School of Economics) – utworzona w 1909 roku prywatna wyższa szkoła ekonomiczna, zajmująca w rankingu Financial Times 13. miejsce w Europie. Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".

  Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni. Politechnika Śląska – publiczna wyższa uczelnia techniczna w Gliwicach. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities z lipca 2013 opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 7. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 1083. pośród wszystkich typów uczelni. W edycji 2013 rankingu szkół wyższych Perspektyw Politechnika Śląska zajęła 5. miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce oraz 18. miejsce spośród wszystkich uczelni akademickich w Polsce.

  Copenhagen Business School, w skrócie CBS (pl. Kopenhaska Szkoła Biznesu) – największa uczelnia biznesowa w Europie Północnej. Jest jedną z najlepszych uczelni biznesowych w Europie i na świecie. Szkoły wyższe w Polsce: W roku 2011/12 w Polsce istniało 460 uczelni, w tym: 19 uniwersytetów, 25 uczelni technicznych, 7 uczelni rolniczych, 77 uczelni ekonomicznych, 17 uczelni pedagogicznych, 9 uczelni medycznych, 2 uczelnie morskie, 6 akademii wychowania fizycznego, 23 uczelnie artystyczne, 14 uczelni teologicznych, 7 uczelni resortu obrony narodowej i resortu spraw wewnętrznych oraz 254 pozostałe placówki.

  Politechnika Wrocławska – państwowa szkoła wyższa we Wrocławiu, uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 412. pośród wszystkich typów uczelni.

  Historia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie:
  Pomimo że za oficjalną datę powstania uczelni uznaje się rok 1925, to zalążki szkoły sięgają końca XIX wieku. Jako, że pod zaborem austriackim można było prowadzić polskie szkoły, w Krakowie w 1882 roku powstała Szkoła Handlowa – szkoła średnia o profilu ekonomicznym zwana potocznie Akademią Handlową (warto wyjaśnić, że w byłym zaborze austriackim tytuł "Akademii" przysługiwał tym średnim szkołom handlowym, które prowadziły kursy dla abiturientów szkół średnich). Szkoła przeznaczona była dla absolwentów czwartej klasy ówczesnego gimnazjum. Posiadała własny okazały budynek zlokalizowany na ulicy Kapucyńskiej 2 (u zbiegu ulic Kapucyńskiej i Podwala), który zaprojektowany został przez znanego architekta Jana Zawiejskiego (twórcę między innymi Teatru Słowackiego).

  Dodano: 05.12.2011. 22:33  


  Najnowsze