• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowa rywalizacja robotów na Politechnice Wrocławskiej

  06.12.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nawet 250 robotów z kilku krajów spodziewają się organizatorzy Międzynarodowych Zawodów Robotów "Robotic Arena 2011", które odbędą się 10 grudnia w Politechnice Wrocławskiej. Roboty będą walczyć w 7 kategoriach.

  Imprezę organizuje Koło Naukowe Robotyków "KoNaR", działające przy Wydziale Elektroniki PWr. W zawodach mogą brać udział studenci uczelni technicznych, a także osoby młodsze, np. uczniowie techników oraz liceów.

   

  "W tym roku spodziewamy się około 250 robotów oraz ponad 400 uczestników, startujących we wszystkich kategoriach. W ubiegłym roku imprezę odwiedziło blisko 1000 widzów - w tym roku z pewnością będzie ich znacznie więcej" - deklarują organizatorzy.

  Zawodnicy będą walczyć w kategoriach: sumo, minisumo, microsumo, nanosumo, linefollower, freestyle, a także micromouse. W kategorii sumo roboty są autonomicznymi, niesterowanymi konstrukcjami o wymiarach 20x20 cm i wadze do 3 kg. Wygrywa ten, który pierwszy wypchnie przeciwnika poza wyznaczony obszar. Zasady w kategoriach minisumo, microsumo czy nanosumo są podobne, różnią się tylko rozmiary i waga robotów, a także wielkość ringu. W kategorii mini walczące urządzenia mają rozmiary 10x10 cm, mikro - 5x5 cm, a nanosumo - 2,5x2,5 cm.

  Inną z kategorii jest "linefollower". Startujące w konkurencji roboty muszą przebyć trasę wyznaczoną przez czarną linię, umieszczoną na jasnej powierzchni. W czasie pokonywania drogi, robot nie może zjechać z toru. Wygrywa robot, który przejedzie trasę w najkrótszym czasie.

  Z kolei w kategorii freestyle uczestnicy mogą zaprezentować dowolną konstrukcję robotyczną, np. maszynę do robienia drinków czy automatyczne żelazko.

  W ostatniej z konkurencji - "micromouse" - autonomiczny robot o maksymalnych wymiarach 16x16 cm ma za zadanie przejechać labirynt o rozmiarach 288x288 cm, i ścianach o wysokości 5 cm. Wygrywa ten robot, który najszybciej dojedzie do wyznaczonego pola w labiryncie.

  Zwieńczeniem zawodów jest wieczorna gala finałowa, podczas której mierzą się ze sobą najlepsi z najlepszych we wszystkich konkurencjach.

  Wrocławskie zawody odwiedzają drużyny z całej Polski, a także drużyny zagraniczne, aby zaprezentować efekty swoich prac oraz móc powalczyć o najwyższe trofea. W zeszłym roku podczas zawodów Robotic Arena zarejestrowano aż 190 robotów, udział wzięło blisko 300 zawodników, wśród nich goście z Chorwacji, Irlandii oraz Rumunii.

  Koło "KoNaR" zorganizowało już pięć edycji konkursu robotów, początkowo pod nazwą "Otwarte Zawody Robotów Minisumo". Od trzech lat zawody odbywają się pod nazwą "Robotic Arena". Mają nie tylko charakter otwarty, ale także międzynarodowy.

  Szczegółowe informacje dotyczące zawodów można znaleźć na stronie: www.roboticarena.org

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Robot mobilny to taki robot, który może dowolnie zmieniać swoje położenie w przestrzeni. Roboty tego rodzaju mogą pływać, latać lub jeździć. Roboty mobilne mogą być robotami autonomicznymi tzn. takimi których prawie nic nie ogranicza np. przewody sterujące bądź zasilające (a jedyne ograniczenia to np. ściany lub przestrzeń w jakiej się znajdują itp.). Poniższe informacje dotyczą robotów poruszających się po ziemi. Minisumo - rodzaj zawodów między autonomicznymi robotami. Są one umieszczane na arenie zwanej dohyo (czytaj dohjo), ich celem jest zlokalizowanie, zaatakowanie i zepchnięcie z maty przeciwnika. Zawody w minisumo w Polsce rozgrywane są na Politechnice Wrocławskiej, Politechnice Gdańskiej, Politechnice Łódzkiej, Politechnice Warszawskiej, na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy oraz, coraz częściej, także w innych miejscowościach, przy okazji targów i imprez okolicznościowych. RoboCup – międzynarodowe zawody robotów odbywające się od 1997. Celem zawodów jest tworzenie autonomicznie działających robotów, z zamiarem promocji badań naukowych w zakresie sztucznej inteligencji i robotyki. Nazwa RoboCup jest skrótem od Robot Soccer World Cup.

  Roboty medyczne – stanowią grupę robotów wspomagających procedury medyczne. Grupę tę stanowią w większości telemanipulatory, które wykorzystują działanie lekarza po jednej stronie i efektora po drugiej stronie. Zadaniem lekarza jest sterowanie ruchami robota oraz decydowanie o zadaniach do wykonania. Efektor z kolei, jak wynika z nazwy, ma za zadanie wykonywanie zadanych mu poleceń z nieosiągalną dla człowieka precyzją. Natomiast manipulatory rehabilitacyjne mogą być sterowane m.in. ruchami głowy, brody, gałki ocznej. Roboty medyczne stosowane są także do obsługi pacjentów oraz osób niepełnosprawnych pomagając w takich zadaniach jak np. przemieszczanie się, czy spożywanie posiłków. Planowanie trasy dotyczy robotów mobilnych, opisuje sposoby na szukanie trasy od punktu startowego do punktu końcowego i podzielone jest na dwa odrębne działy. W pierwszym dziale znajduje się wiele rozwiązań dla jednej klasy robotów mobilnych (robotów holonomicznych), w drugim dziale niewiele rozwiązań dla pozostałych klas.

  iRobot – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i produkcją robotów. Produkuje urządzenia zarówno do zastosowań domowych jak i militarnych. RoboCup Junior – część międzynarodowych rozgrywek robotów RoboCup przeznaczona dla młodzieży szkolnej (zazwyczaj dla osób poniżej 18 roku życia).

  Bajki robotów – zbiór groteskowo-baśniowych opowiadań Stanisława Lema wydany po raz pierwszy nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1964. Utwory zostały napisane w konwencji baśni ludowej i osadzone w świecie futurystyczno-kosmicznej technologii, w którym bohaterami i narratorami są roboty. Robocode – to opensourcowa gra programistyczna stworzona przez Mathewa Nelsona. Obecnie rozwijana jest głównie przez Flemminga N. Larsena oraz Pavla Šavarę. Została zaprojektowana jako aplikacja pomagająca w nauce programowania w Javie. Zadaniem gracza jest napisanie przy użyciu tego właśnie języka wirtualnego robota, który następnie bierze udział w walce ze stworzonymi przez innych pojazdami. Początkujący użytkownicy mogą skorzystać z dostępnych, między innymi na stronie projektu, gotowych robotów, a bardziej zaawansowani programiści mają wręcz nieograniczone możliwości jeśli chodzi o wzbogacanie ich o nowe funkcje.

  Droid – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen to określenie większości bardziej skomplikowanych robotów, w tym androidów - zazwyczaj wyposażonych w pewien poziom sztucznej inteligencji.

  ROS (Robot Operating System) – platforma programistyczna do tworzenia oprogramowania sterowania robotów. Jest zbiorem wielu bibliotek pozwalających na sterowanie, symulację pracy robota.

  Operacja – część procesu technologicznego obejmująca czynności wykonywane na jednym przedmiocie (lub zespole przedmiotów), na jednym stanowisku pracy przez jedną lub kilka osób (ew. zespół robotów), bez przerw na inne prace. Cyberiada – cykl opowiadań Stanisława Lema osadzonych w świecie robotów, z głównymi bohaterami Trurlem i Klapaucjuszem. Po raz pierwszy wydany pod tym tytułem nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1965.

  Algorytmy sterowania opracowane zostały w celu jak najdokładniejszego sterowania położeniem i orientacją efektora w manipulatorze robotycznym. Mogą one być używane także w przypadku robotów mobilnych. Robot równoległy – robot, którego człony tworzą zamknięty łańcuch kinematyczny. Zwykle są to roboty roboty trój- lub sześcioczłonowe, zwane odpowiednio tripodami oraz hexapodami. Istnieją też modele złożone z czterech członów.

  Sześcionóg - urządzenie mechaniczne, którego ruch opiera się o trzy pary nóg. Termin ten zwykle wiąże się z robotyką. Urządzenia tego typu uważa się z stabilniejsze od robotów dwunogich ponieważ w większości przypadków cechują się one stabilnością statyczną i nie wymagają sterowania w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony udowodniono jednak, że sześcionogie owady (np. karaluchy) uzależniają swój ruch od uwarunkowań dynamicznych. Robot Wsparcia Inżynieryjnego MAREK – polski robot o wysokiej mobilności, przeznaczony do wykonywania misji IED/EOD. Został zaprojektowany przez Zespół Maszyn Inżynieryjnych i Robotów Katedry Budowy Maszyn Wojskowej Akademii Technicznej w ramach projektu badawczo-rozwojowego OR 00 0012 05 dofinansowanego kwotą 1,9 mln zł ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt powstał w latach 2008–2011; kierował nim dr inż. Marian Janusz Łopatka.

  Dwunożność (ang. bipedalism od łac. bi=dwu i pedis=stopy) – sposób poruszania się na tylnych kończynach, zwykle w odniesieniu do zwierząt, głównie człowieka i kopalnych hominidów, również w odniesieniu do niektórych maszyn (robotów). Za formy dwunożności przyjmuje się chodzenie, bieganie, skakanie oraz przyjęcie wyprostowanej postawy stojącej.

  Dodano: 06.12.2011. 00:19  


  Najnowsze