• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagroda Dziekanów za artykuł o pomysłowej metodzie skupiania światła

  02.03.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Aleksander Kubica, student Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim i Wiktor Pilewski, student Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej otrzymali Nagrodę Dziekanów za artykuł "Jak skupiać światło przy użyciu drukarki i folii i co z tego wyniknąć może", opublikowany w 5 numerze "Delty" w 2010 r.

  Dwaj młodzi badacze doświadczalnie wykazali w nim m.in., że istnieje możliwość skupienia światła przy pomocy przezroczystej folii, komputera i drukarki. Wykorzystali do tego celu zjawisko dyfrakcji (ugięcia światła), którą uzyskali przy pomocą przesłony składającej się na przemian z przezroczystych i nieprzezroczystych pierścieni, skupiających światło w jednym punkcie. Jak napisali w artykule, te eksperymenty i obserwacje mogą znaleźć zastosowanie w astronomii do poprawy jakości obrazów odległych gwiazd lub w okulistyce do badania wad wzroku.

  Artykuł w "Delcie" jest skrótem ich pracy dotyczącej spiralnych soczewek dyfrakcyjnych, która była prezentowana w finale 21. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej w Paryżu we wrześniu 2009 roku. Praca otrzymała pierwszą nagrodę oraz nagrodę honorową.

  Nagroda dziekanów Wydziału Fizyki i Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego dla autora najlepszego artykułu opublikowanego w miesięczniku "Delta" jest przyznawana w każdym roku akademickim, począwszy od roku 2001/2002.

  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 02.03.2011. 00:33  


  Najnowsze