• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagrodzono autorki najlepszych prac magisterskich nt. promocji Polski

  07.12.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Autorki najlepszych prac magisterkich nt. kształtowania wizerunku miast, wykorzystania zamków jako hoteli oraz... "szaletów miejskich w przeddzień Euro" zwyciężyły w konkursie "Teraz Polska Promocja". Nazwiska laureatek ogłoszono na wtorkowej gali w Warszawie.


   


  Laureatką I nagrody została Marta Jankowska z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu za pracę pt. "Kształtowanie wizerunku miasta w oparciu o elementy jego tożsamości - studium przypadków z wyróżnieniem Poznania".

  Jankowską interesowała "świadoma promocja miasta", która polega na szukaniu w nim charakterystycznych elementów. "Chciałam zwrócić uwagę, że nie można powiedzieć: nasze miasto jest nijakie. Miasto ma różne nowe oblicza, a te często można dostrzec dopiero w rozmowach z mieszkańcami. Pracownik biura promocji, który działa niejako z zewnątrz, nie konfrontując swojego podejścia z odczuciami mieszkańców, może mieć z tym problem" - tłumaczyła PAP laureatka, która przygotowując pracę przepytała niemal 600 Polaków o "wyróżniki" ich miast.

  O tym, jak ważny dla tworzenia wizerunku miasta jest sposób postrzegania go przez własnych mieszkańców, świadczy przykład Łodzi, w której przez długi czas był problem z wizerunkiem - zauważa Jankowska. - Tymczasem badania wizerunkowe pozwoliły stwierdzić, że jest to +miasto przemysłów kreatywnych+. Mieszkańcy Łodzi są wyjątkowo kreatywni, zajmują się designem, kulturą, filmem, modą. Wielu mieszkańców nie wiedziało, jak dużo pomysłów i patentów powstało w Łodzi. Na tej podstawie powstała kampania outdoorowa wykorzystująca zapytania +czy wiesz, że Łodzi powstało to albo to+".

  Marta Jankowska zapewnia, że nadal chce się zajmować promocją. "Jeśli chodzi o miasta, uczyniono postęp. Mamy jednak wciąż problem z promocją Polski. Rozpoznawalność polskich znaków jest praktycznie żadna. Musimy organizować wydarzenia zagraniczne, które sprawią, że będziemy bardziej rozpoznawalni; nie wstydzić się, że jesteśmy Polakami, mamy dużo ciekawych produktów" - mówiła.

  Druga nagroda przypadła Annie Zioło, absolwentce kierunku Zarządzanie w Turystyce Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę "Zabytkowe zamki województwa podkarpackiego jako obiekty hotelarskie". Z jej obserwacji wynika, że zabytkowe zamki mają duży potencjał turystyczny i interesuje się nimi coraz większa liczba turystów. "Ludzie cenią sobie wyjątkowy klimat i historyczny charakter tych miejsc. Ich zaletą jest położenie z dala od dużych ośrodków, w ciszy i spokoju. Zauważyłam, że zamki podkarpackie oferują usługi na wysokim poziomie, brak im jednak infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, szczególnie basenów, gabinetów masaży czy odnowy biologicznej" - opowiadała PAP autorka pracy.

  Laureatka III nagrody, Malwina Kołodziej z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, w swojej pracy zajęła się problemem "szaletów w przestrzeni miejskiej w przeddzień EURO 2012". "Szalety publiczne - to temat tabu. A nie wiadomo dlaczego, bo ten problem dotyczy wszystkich, i to na codzień" - podkreśliła w rozmowie z PAP. - Trudno sobie wyobrazić, jak będą wyglądały ulice przy takiej ilości turystów, jaka tu zjedzie na Euro. Zwłaszcza kiedy właściciele pozamykają kina, teatry i lokale, w których funkcjonują publicznie dostępne toalety".

  "Jestem architektem krajobrazu. Mam nadzieję, że problem nie zostanie rozwiązany za pomocą przenośnych toalet, które są koszmarem dla krajobrazu. Osobiście się na to nie zgadzam!" - powiedziała laureatka nagrody, która w swojej pracy proponuje konkretne rozwiązania. "Analizowałam centrum miasta, rynek i okolice najczęściej odwiedzane przez turystów. Zaproponowałam ścieżki, przy których można poustawiać toalety. Zaprojektowałam też formę, dzięki której szalet będzie nie tylko funkcjonalny, ale i ciekawy, a także dostępny dla niepełnosprawnych. To rozwiązanie podane na tacy".

  Podczas gali przyznano też nagrody specjalne. Nagroda Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypadła Ewie Wlekłej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za pracę "Stan i perspektywy rozwoju turystyki wiejskiej w Rzeczpospolitej Ptasiej". Nagroda Ministerstwa Rozwoju Regionalnego trafiła do Aleksandry Wycisk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorki pracy "Jak się promować? Kreowanie marki miejskiej i jej społeczna recepcja. Przykład metropolii Silesia".

  Nagrodę Ministerstwa Sportu i Turystyki dostała Agnieszka Świątkiewicz z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy za pracę "Park rozrywki jako czynnik rozwoju turystyki na przykładzie parku Globalna Wioska w gminie Łysomice". Z kolei resort spraw zagranicznych nagrodził Agnieszkę Stanisławską z Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu za pracę "Proces brandingu narodowego. Polska na tle wybranych doświadczeń zagranicznych".

  Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono pięćdziesiąt prac magisterskich. Kapituła konkursu oceniała je m.in. pod kątem innowacyjności tematyki, praktycznej przydatności wyników i możliwości kontynuowania badań. Autorów najlepszych prac czekały nagrody o łącznej wartości ok. 50 tys. zł. Z roku na rok zgłoszone prace są coraz lepsze - ocenił przewodniczący Kapituły Konkursu prof. Alojzy Nowak. - Coraz mniej w pracach tych widać kompleksów. Dziś młodzież z nich nas wyprowadza. Prace nie są już tylko studiami literaturowymi, ale zalążkami większych prac badawczych" - skomentował.

  Konkurs organizują Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Polska Organizacja Turystyczna. Patronat honorowy nad konkursem objęły resorty: gospodarki, spraw zagranicznych, sportu, rozwoju regionalnego, rolnictwa, nauki oraz Narodowy Bank Polski.

  PAP - Nauka w Polsce

  zan/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 07.12.2011. 00:25  


  Najnowsze