• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nagrodzono autorów najlepszych książek historycznych roku

  07.11.2011. 10:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kontakty gospodarcze Polski z zagranicą w XX w., działalność Ruchu Młodej Polski, ludobójstwo w Ostrówkach na Wołyniu oraz losy Janiny Lech - to tematy zwycięskich książek konkursu na "Książkę Historyczną Roku" rozstrzygniętego w niedzielę w Warszawie.  "Książek jest co raz więcej, a konkurs, którego rozstrzygnięcie zapadło dzisiaj, wskazuje, co warto czytać; to swoisty przewodnik dla czytelników. Każda z wybranych książek przypomina historię, która - mimo upływu lat - wciąż jest żywa. Celami konkursu było przypomnienie historii XX w. oraz promowanie badaczy i popularyzatorów tego szczególnego okresu w dziejach Polski" - powiedział PAP prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.

  "Konkurs nosi imię Oskara Haleckiego, jednego z najwybitniejszych historyków XX w. Choć zajmował się on głównie mediewistyką, miał wielki udział w kreowaniu współczesnej roli nauki historycznej" - tłumaczył Kamiński.

  W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" zwyciężyła praca Leszka Jerzego Jasińskiego "Bliżej centrum czy na peryferiach? Polskie kontakty gospodarcze z zagranicą w XX wieku".

  Nagrodę czytelników w tej samej kategorii przyznano Tomaszowi Sikorskiemu za publikację "O kształt polityki polskiej. Oblicze ideowo-polityczne i działalność Ruchu Młodej Polski (1979-1989)".

  Najlepszą książką popularnonaukową dotyczącą XX-wiecznych dziejów Polski wybrano książkę Leona Popka "Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo".

  "Ta książka jest w jakiś sposób spłatą długów wobec tych, którzy byli przede mną, z którymi się utożsamiam, skąd mój ród. To taki niepisany, wąski testament wobec nich" - mówił autor.

  Największym uznaniem czytelników głosujących za pośrednictwem internetu w plebiscycie na popularnonaukową książkę roku cieszyła się praca Witolda Stankowskiego "Nie umrę śmiercią naturalną...: Janina Lech - harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina".

  "Kiedy zaczęła się II wojna światowa Janina Lech miała 20 lat. W okresie międzywojennym była utalentowaną osobą, znała języki, pisała wiersze patriotyczne. Gdyby nie ta przeklęta wojna, to Polska byłaby naprawdę z niej dumna" - powiedział Stankowski.

  "Po wojnie o tych osobach (rodzinie Lechów - PAP) nie można było mówić. Opisałem w tej książce pewien system bezprawia i system zapomnienia. Pomyślałem, że gdybyśmy o nich zapomnieli, to Bóg powinien zapomnieć o nas" - mówił Stankowski.

  Plebiscyt na "Książkę Historyczną Roku" rozstrzygnęło jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. Wiesław Wysocki oraz dr hab. Andrzej Nowak.

  Wręczenie statuetek i nagród finansowych autorom najlepszych książek odbyło się podczas gali zorganizowanej w siedzibie Telewizji Polskiej.

  W ostatnim etapie konkursu brało udział 20 publikacji. Uczestniczyły w nim książki, które zostały wydane w języku polskim pomiędzy 1 stycznia 2010 r., a 15 czerwca 2011 r.

  Konkursowi towarzyszyło losowanie internetowe, podczas którego czytelnicy głosowali na książkę historyczną roku. Od 1 do 31 października br. na stronie internetowej www.ksiazkahistorycznaroku.pl odnotowano 12 362 głosy.

  Organizatorami czwartej edycji konkursu "Książka Historyczna Roku" im. Oskara Haleckiego były: Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej.

  Honorowym patronatem konkurs objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

  Uroczystość wręczenia nagród konkursowych uświetnił koncert muzyki poważnej w wykonaniu Kwartetu Bacewicz.

  PAP - Nauka w Polsce

  wmk/ jbr/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kryzys sumienia – biograficzna książka Raymonda Franza, najważniejsza książka tego autora. Autor tej książki były Świadek Jehowy w swojej książce opierając się na niedostępnych dokumentach przedstawia oblicze organizacji oczami byłego członka. Książka ta jest uważana za jedną z najważniejszych książek o tej grupie religijnej, jest dostępna w 13 językach. Książka blokowa (lub książka ksylograficzna z greckiego ksylon + grapho, drewno + piszę) – forma książki, która powstaje w wyniku odbijania jednostronnie stron (tekstu oraz rysunków) z klocków drzeworytowych. Testy Niewidocznego Uniwersytetu to książka sprawdzająca wiedzę czytelnika na temat książek z serii Świat Dysku od "Koloru Magii" do "Maskarady" napisana przez Davida Langforda w 1996 roku. Na język polski została przetłumaczona przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Książka podzielona jest na kategorie, z których każda zawiera pytania na inny temat. Na odpowiedzi na niektóre z tych pytań polscy czytelnicy mogą mieć jednak problem, gdyż nie wszystkie odnoszą się do książek i artykułów wydanych w języku polskim.

  Książka broszurowa – blok książki zszyty maszynowo lub klejony, najczęściej z miękką okładką nakładową. Książka taka nie posiada materiału grzbietowego, jest wklejona w okładki kartonowe. Książki broszurowe są nietrwałe. Magnesia Litera - czeska nagroda literacka przyznawana od 2002 r. dla najlepszej książki we wszystkich kategoriach: proza, poezja, książka dla dzieci i młodzieży (od 2004), książka naukowa, publicystyka, przekład, wydarzenie wydawnicze, debiut (objawienie roku), oraz główna nagroda: Książka Roku. Nagrodę przyznają: Stowarzyszenie Litera, Akademia Nauk Republiki Czeskiej, Czeski PEN Club, Stowarzyszenie Tłumaczy, Pisarzy, Wydawców, Księgarzy, czeska sekcja IBBY oraz Fundacja Czeskiej Literatury. Wysokość głównej nagrody Najlepsza Czeska Książka Roku wynosi 200.000 Kč.

  Bibliologia, zwana też księgoznawstwem – nauka humanistyczna, której przedmiotem badań jest książka we wszystkich jej aspektach, czyli jako obiekt materialny, nośnik treści a także społeczne narzędzie kultury. Zajmuje się ona zarówno książką dawną jak i współczesną, oraz instytucjami z nią związanymi tj. wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki, ośrodki informacji. Księgarstwo – działalność polegająca na rozpowszechnianianiu książek zgodnie z programem wydawniczym dzięki sieci księgarń.

  Podróżnik WC – książka przygodowa i podróżnicza Wojciecha Cejrowskiego wydana w 1997 przez wydawnictwo W.Cejrowski Ltd. Jest to pierwsza książka autora, opisująca historie z wypraw do krajów tropikalnych. Poprawiona i wznowiona w 2010. W założeniu autora książka miała być początkiem serii, stąd podtytuł TOM 1.W 2010 roku powstała książka "Podróżnik WC Wydanie II Poprawione". Bibliologia, zwana też księgoznawstwem – nauka humanistyczna, której przedmiotem badań jest książka we wszystkich jej aspektach, czyli jako obiekt materialny, nośnik treści, a także społeczne narzędzie kultury. Zajmuje się ona zarówno książką dawną, jak i współczesną, oraz instytucjami z nią związanymi, tj. wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki, ośrodki informacji.

  Pozłacana rybka – powieść dla młodzieży autorstwa Barbary Kosmowskiej. Książka ta zajęła I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom oraz zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY.

  Złota Dziesiątka – seria książek przeznaczona głównie dla czytelników w wieku 8-14 lat. Każda książka zawiera 10 najlepszych (wybranych przez autora) opowieści na dany temat. W Polsce wydawana przez wydawnictwo Egmont Polska.

  Rozwój książki japońskiej jest ściśle powiązany z książką chińską, to z Chin pochodziły tak: sposób wytwarzania papieru, pierwsze formy książki, system pisma oraz metody druku, jak i najczęściej buddyjskie treści pierwszych książek. Niszczenie książek – masowe niszczenie książek z powodów politycznych lub religijnych, manifestacyjnych lub tajnych.

  Zachód z bliska – cykl książek dziennikarskich wydawnictwa Książka i Wiedza z czasów PRLu, zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, zazwyczaj przedstawiających kraje kapitalistyczne od strony negatywnej.

  Dodano: 07.11.2011. 10:40  


  Najnowsze