• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowe gwiazdy poszkiwane w ramach konkursu FameLab

  30.11.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  3 minuty na opowiedzenie o swojej pracy badawczej bedą mieli uczestnicy konkursu FameLab. Pierwszą polską edycję tego konkursu naukowych talentów ogłoszono we wtorek w Warszawie. Zgłoszenia potrwają do 31 stycznia 2012 r.
  Zdobywca pierwszego miejsca polskiej edycji FameLab, organizowanej przez British Council i Centrum Nauki Kopernik, dostanie ufundowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej stypendium w wysokości 30 tys. zł na badania oraz 5 tys. zł na swoje wydatki.

  "FameLab ma format takich konkursów jak Pop Idol czy Mam Talent, gdzie uczestnicy mają bardzo krótki czas, żeby w sposób ciekawy, wciągający coś zaprezentować" - stwierdziła w rozmowie z PAP Katarzyna Naszarkowska z British Cuncil Poland. Jak wyjaśniła, różnica polega na tym, że o ile w tamtych konkursach swoje umiejętności pokazują np. piosenkarze czy tancerze, o tyle w FameLabie - chemicy, biolodzy czy fizycy. Naukowcy będą mieli 3 minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o ważnych zagadnieniach badawczych, którymi się zajmują. Naszarkowska dodała, że "jest to poważna idea, w nie do końca poważnej formule".

  W swoich wystąpieniach naukowcy nie mogą korzystać z prezentacji multimedialnych, z rekwizytów - ale tylko takich, które mogą samemu wnieść na scenę.

  Czy 3 minuty wystarczą, żeby opowiedzieć o swojej pracy naukowej? "W ciągu trzech minut powstały czas i przestrzeń, masa i energia (...), to jest naprawdę sporo czasu!" - żartowała Irena Cieślińska, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik

  "Moim zdaniem naukowcy mają wręcz obowiązek informowania społeczeństwa o tym co robią, dlaczego i co z tego wynika, przede wszystkim dlatego, że ich badania są finansowane z naszych pieniędzy, z pieniędzy podatników" - stwierdził Adam Zieliński z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

  Chętni do udziału w konkursie powinni od 1 grudnia tego roku do 31 stycznia 2012 r. przesyłać 3-minutowe filmy ze swoim wystąpieniem. Autorzy najlepszych 40 prezentacji w marcu 2012 r. wezmą udział w półfinałach. Ich wystąpienia oceniać będzie jury, w którego skład wejdą: wybitny naukowiec, popularyzator nauki, specjalista autoprezentacji oraz znana postać medialna. 10 najlepszych naukowców przejdzie szkolenie z autoprezentacji i w maju pojawi się w finale przed polską publicznością. Zwycięzca będzie mógł w czerwcu wziąć udział w światowych finałach FameLabu.

  W ramach FameLab prowadzony jest projekt "Śpiewająca Wiki". Od 6 do 19 grudnia celebryci, m.in. Borys Szyc, Cezary Pazura, Ewlina Flinta czy Szymon Majewski, będą czekali na propozycje haseł z Wikipedii, które zainspirują ich do oryginalnej, artystycznej interpretacji. Na stronie konkursu FameLab dostępny jest już film z Borysem Szycem, który prezentuje w taki sposób hasło "dysonans poznawczy".

  FameLab wymyślili w 2005 r. organizatorzy Cheltenham Science Festival w Wielkiej Brytanii. Dziś edycje FameLabu odbywają się w 14 krajach w Europie, Azji i Afryce.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Klub Stypendystów Zagranicznych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest stowarzyszeniem naukowym skupiającym laureatów stypendium FNP typu post-doc (obecnie program KOLUMB) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Nagroda im. Profesora Hugona Steinhausa - nagroda naukowa przyznawana corocznie od 1995 przez Polską Fundację Upowszechniania Nauki i Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk za upowszechnianie i popularyzację nauki. Celem nagrody jest nagradzanie najlepszych popularyzatorów nauki a także przekonanie społeczeństwa, że nauka jest ważna i potrzebna a jej zagadnienia mogą być w sposób przystępny i fascynujący przedstawiane osobom niemającym profesjonalnego przygotowania. Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki założone w 2005 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa Copernicus (Copernicus Award) - nagroda naukowa przyznawana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft osobom, które mogą wykazać się wybitnym dorobkiem naukowym, wynikającym ze współpracy polsko-niemieckiej. Nagroda na rzecz Nauki Polskiej – polska nagroda naukowa przyznawana od marca 1992 przez Radę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w następujących dziedzinach:

  Nagroda im. Grzegorza Białkowskiego – nagroda przyznawana za najwybitniejsze prace doktorskie w zakresie matematyki, fizyki, informatyki, astronomii i chemii, obronione w poprzedzających trzech latach kalendarzowych. Przyznawana jest wspólnie przez Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1995. Dziedzinę uwzględnianą w konkursie w danym roku oraz termin nadsyłania prac określają corocznie organizatorzy. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników odbywa się w końcu roku kalendarzowego. Lubelski Festiwal Nauki – największa impreza naukowa w Lublinie, mająca na celu popularyzację nauki w społeczeństwie (szczególnie wśród młodzieży), prezentację projektów badawczych realizowanych w uczelniach i jednostkach naukowych, promocję uczelni i jednostek badawczych oraz integrację lubelskiego środowiska naukowego. Festiwal ma także zachęcić do uprawiania i podglądania nauki oraz pracy naukowców, pokazać, że praca naukowca może być ciekawa, a studia mogą pomóc w realizacji marzeń.

  Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki znajdujące się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dyskusja Wikipedii:Szablony/Do usunięcia: Ten artykuł będzie się pokazywać we wszystkich tych kategoriach, które są związane z tymi szablonami. Albo jest jakiś sposób, żeby to ominąć, albo powinien mieć w nagłówku info na ten temat, żeby nie trzeba było tego wyjaśniać każdej nowej osobie. --matusz 18:55, 28 gru 2005 (CET)

  Filozofia nauki Alberta Einsteina mogła powstać dzięki szerokiemu polu zainteresowań tego fizyka. Nie było dla niego ważne wyłącznie matematyczne sformułowanie praw przyrody. Interesował się również samym sposobem dochodzenia badacza do swojego odkrycia. Przez wiele lat wypowiadał się i pisał na temat tego jak należy tworzyć samą naukę. Wniósł w ten sposób znaczący wkład do rozwoju filozofii nauki.

  Nutrigenomika - dział nauki zajmujący się badaniem wpływu składników żywności na regulację ekspresji genów, które mogą warunkować m.in. występowanie stanu zdrowia lub choroby . Jednym z celów nutrigenomiki jest opracowanie indywidualnej diety zmniejszającej ryzyko wystąpienia choroby i poprawiającej stan zdrowia poszczególnych osób i społeczeństw . Termin nutrigenomika często jest mylony z terminem nutrigenetyka.

  The Plants – zespół muzyczny, powstały w 2009 roku w Warszawie. Obecny skład ukształtował się w lipcu 2012 r. Grupa wystąpiła na wielu warszawskich scenach oraz na festiwalach takich jak Rawa Blues Festival w Katowicach, czy Festiwal Młodych Talentów Gramy w Szczecinie. Awansowali także do finału konkursu Pepsi Rock Battlefield w 2012.

  Dodano: 30.11.2011. 00:25  


  Najnowsze