• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogłoszono zwycięzców konkursu Matma mnie kręci

  22.12.2011. 11:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Film ,,Między duchem a materią pośredniczy matematyka" Grzegorza Myjkowskiego z Gdańska wygrał w ogólnopolskim konkursie ,,Matma mnie kręci IV". Zwycięski film pokazuje, że matematyka ma znaczenie dla sztuki.

  Film Myjkowskiego to krótka opowieść o tym, jak matematyka opisuje takie zjawiska, jak ,,harmonia" i ,,melodia" w muzyce, ,,proporcja" w fotografii czy ,,wizja" w malarstwie. Całość dopełnia autorska oprawa muzyczna, kreatywny montaż oraz ciekawe zdjęcia. Jurorzy docenili pomysł i zaangażowanie oraz sposób, w jaki twórca przedstawił ciekawą historię w niespełna półtorej minuty. Laureat tegorocznej edycji otrzyma nagrodę główną - 10 tys. złotych.

  "Po zeszłorocznym triumfie <> możemy powiedzieć, że muzyka i matematyka znowu górą" - mówi pomysłodawca konkursu, Piotr Tomczak z firmy Casio. "Jak widać, matma rzeczywiście bardzo dobrze współgra z filmem, co udowadniają wszystkie nadesłane filmy i zainteresowanie internautów. Co rok twórcy zaskakują nas coraz bardziej czego dowodem jest choćby historia dwóch szczurów" - dodaje.

  W konkursie przyznano również drugą i trzecią nagrodę. W nagrodzonym drugim miejscem filmie ,,Wielomiany i czekolada" Macieja Chłopickiego dwa szczury dyskutują o wyższości matematyki nad jedzeniem, a film "Matma mnie kręci" Tomasza Wiśniewskiego, który zajął trzecie miejsce, zawiera elementy sondy ulicznej, w której aktorzy pytają napotkanych ludzi o ich stosunek do matematyki kiedyś i dziś. Obaj laureaci otrzymali w nagrodę aparat fotograficzny i kalkulator graficzny.

  Więcej informacji o konkursie oraz zwycięskie filmy można znaleźć na stronie: http://www.kalkulatory.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1045

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nagroda Carla Friedricha Gaussa za Zastosowania Matematyki jest nagrodą z matematyki, przyznawaną wspólnie przez Międzynarodową Unię Matematyczną oraz Niemieckie Towarzystwo Matematyczne za "wybitny wkład matematyczny, który posiadł znaczące zastosowania poza matematyką". Nazwa nagrody pochodzi od imienia niemieckiego matematyka Carla Friedricha Gaussa. Po raz pierwszy została wręczona w 2006 roku. Wręczana jest co cztery lata na Międzynarodowym Kongresie Matematyków. Nagroda im. Grzegorza Białkowskiego – nagroda przyznawana za najwybitniejsze prace doktorskie w zakresie matematyki, fizyki, informatyki, astronomii i chemii, obronione w poprzedzających trzech latach kalendarzowych. Przyznawana jest wspólnie przez Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1995. Dziedzinę uwzględnianą w konkursie w danym roku oraz termin nadsyłania prac określają corocznie organizatorzy. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników odbywa się w końcu roku kalendarzowego. Quentin jest konkursem na najlepszy, niepublikowany scenariusz do gry fabularnej. Jest nagrodą ogólnopolską przyznawaną corocznie nieprzerwanie od 1999 roku. Kapituła konkursu wyłania do pięciu finalistów w pierwszym głosowaniu oraz zwycięzcę lub zwycięzców i do dwóch wyróżnień w drugim głosowaniu. Ogłoszenie wyników odbywa się w czasie jednego z konwentów, zwykle w okresie letnim.

  Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych: Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku i (od 1987 roku) w Gdyni jest przyznawana w konkursie głównym od jedenastej edycji festiwalu, czyli od 1986 roku. Najstarszą laureatką nagrody jest Danuta Szaflarska, która w 1993 roku miała siedemdziesiąt trzy lata, kiedy przyznano jej nagrodę za obraz Pożegnanie z Marią. Szaflarska, Anna Romantowska oraz Kinga Preis wygrywały dwukrotnie i jest to rekord w historii festiwalu. Tylko Szaflarska i Preis triumfowały zarówno w kategorii rola kobieca drugoplanowa, jak i pierwszoplanowa. W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia festiwalu w konkursie na najlepszą aktorkę drugiego planu ani razu nie zwyciężyła artystka zza granicy. Jest to jedyna kategoria aktorska, której laureatki pochodzą wyłącznie z Polski. Nagrodą dla zwycięzcy jest 12 tysięcy złotych. Matematyka stosowana - gałąź matematyki zajmująca się przede wszystkim technikami i ich stosowaniem w innych dziedzinach. Interakcja między zastosowaniami matematyki a rozwojem matematyki czystej powoduje, iż obszar matematyki stosowanej nie jest precyzyjnie zdefiniowany. Zalicza się do niej działania rozwijające aparat matematyczny na potrzeby innych nauk, w szczególności medycyny, biologii, informatyki i techniki. Można wyróżnić w niej działy takie jak:

  Matematyka stosowana – gałąź matematyki zajmująca się przede wszystkim technikami i ich stosowaniem w innych dziedzinach. Interakcja między zastosowaniami matematyki a rozwojem matematyki czystej powoduje, iż obszar matematyki stosowanej nie jest precyzyjnie zdefiniowany. Zalicza się do niej działania rozwijające aparat matematyczny na potrzeby innych nauk, w szczególności medycyny, biologii, informatyki i techniki. Można wyróżnić w niej działy takie jak: Nagroda za drugoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku i (od 1987 roku) w Gdyni jest przyznawana w konkursie głównym od jedenastej edycji festiwalu, czyli od 1986 roku. Najmłodszym laureatem jest Bartosz Obuchowicz, który w 2001 roku w wieku dziewiętnastu lat został wyróżniony za rolę w filmie Stacja. Najstarszym zaś Marek Walczewski; w 2004 roku miał sześćdziesiąt siedem lat, kiedy przyznano mu nagrodę za obraz Ono. Janusz Gajos i Cezary Pazura wygrywali dwukrotnie i jest to rekord w historii festiwalu. Gajos dodatkowo trzy razy triumfował w kategorii pierwszoplanowa rola męska i z liczbą pięciu zwycięstw prowadzi w klasyfikacji najczęściej nagradzanych aktorów na festiwalu w Gdyni. W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia festiwalu tylko raz w konkursie na najlepszego aktora zwyciężył obcokrajowiec. W 2005 roku był to Rosjanin Nikita Michałkow. Nagrodą dla zwycięzcy jest 12 tysięcy złotych.

  Atlas – w topologii, dziale matematyki, opisuje sposób w jaki rozmaitość jest wyposażona w strukturę różniczkową. Każdy jej kawałek opisany jest za pomocą mapy (również: mapy współrzędnych lub lokalnego układu współrzędnych). Murderous Maths (Zabójcza matma) - brytyjska seria książek popularnonaukowych wydawana w Polsce w ramach serii Monstrrrualna erudycja. Tematyką serii jest ogólnie pojęta matematyka. Autorem jest Kjartan Poskitt, a ilustratorem Philip Reeve. Typowym dla tej serii elementem są postacie i historyjki: m.in. Matemagik, kosmici z planety Zog, zły profesor Okrutnik, barbarzyńcy, gangi i historie miłosne.

  Formalizm to kierunek w filozofii matematyki, będący formą rozwojową logicyzmu, który postuluje, że matematyka jest systemem formalnym, który zawiera aksjomaty (współcześnie rolę tę pełnią aksjomaty teorii mnogości), pewien zespół definicji oraz wyprowadza swoje wnioski w oparciu o te pojęcia korzystając z rachunku logicznego zdań.

  Nagroda Abela – nagroda przyznawana w dziedzinie matematyki przez króla Norwegii. Pod wieloma względami stanowi matematyczny odpowiednik Nagrody Nobla.

  Abstrakcja - sposób rozumowania leżący u podstaw matematyki, polegający na odrzuceniu części cech przedmiotów fizycznych w celu wyeksponowania cech pożądanych. Wszystkie obiekty matematyczne powstały na tej drodze. Utworzone w ten sposób obiekty są obiektami idealnymi, a nie realnymi. Nagroda Nemmersa to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe lub kulturalne przez Uniwersytet Northwestern, ustanowione dzięki pośmiertnej darowiźnie byłego profesora Northwestern, Erwina Essera Nemmersa oraz jego brata Frederica. Nagrody z ekonomii i matematyki przyznawane są od 1994 roku co dwa lata. W 2004 roku została ustanowiona trzecia nagroda w dziedzinie muzyki. Wraz ze wzrostem zasobów funduszu nagrody będą oferowane w kolejnych dziedzinach. Laureaci zazwyczaj spędzają 10 tygodni gościnnie oferując wykłady na Uniwersytecie Northwestern w dziedzinie, z której zostali wyróżnieni.

  Medal Fieldsa – nagroda przyznawana w dziedzinie matematyki dwóm, trzem lub czterem uczonym za wyniki, które miały największy wpływ na jej rozwój. Związana z nim jest premia finansowa w wysokości 15 000 dolarów kanadyjskich (w 2006: 13 400 USD). Dyskusja szablonu:Stadiony Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012: Użytkownik Pijar Samowładnie akceptuje swoje własne pomysły i ignoruje inne, nie chce żadnej dyskusji więc pytam czy można używać koloru w szablonach czy też nie?! niepodpisany Nexicity (Matma&#160;Rex&#160;dyskusja 14:29, 7 maj 2012 (CEST)

  Dodano: 22.12.2011. 11:19  


  Najnowsze