• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anna Woźniak laureatką konkursu im. prof. Jana Kostrzewskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dr Anna Woźniak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otrzymała I nagrodę w konkursie im. profesora Jana Karola Kostrzewskiego na najlepszą pracę doktorską z zakresu epidemiologii. Badania laureatki wskazują na coraz większą odporność bakterii na antybiotyki. 

  Dodano: 22.02.2012. 18:47  Czytaj więcej

  Sześć polskich uczelni weźmie udział w konkursie EBEC Poland

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Studenci z sześciu polskich uczelni technicznych mogą wziąć udział w 6. edycji konkursu inżynierskiego European BEST Engineering Competition Poland 2012 (EBEC). Zwycięzcy krajowych eliminacji zmierzą się w Zagrzebiu ze studentami z całej Europy.

  Dodano: 22.02.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Krzyżówka zwyciężczynią Zimowego Ptakoliczenia 2012

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kaczka krzyżówka to gatunek najczęściej obserwowany w ramach 8. Zimowego Ptakoliczenia, które w ostatni weekend stycznia zorganizowało Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Gawron, bogatka i wróbel - to kolejne gatunki, z które najliczniej występują zimą w parkach i ogrodach Polski.

  Dodano: 21.02.2012. 21:47  Czytaj więcej

  Go Green in the City - studenckie pomysły na oszczędzanie energii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jak efektywnie wykorzystać energię w mieście? Studenci, którzy znają odpowiedź na to pytanie mogą wziąć udział w konkursie "Go Green in the City" organizowanym przez Schneider Electric. Zgłoszenia można przesyłać do 1 marca.

  Dodano: 21.02.2012. 00:26  Czytaj więcej

  Finał konkursu na Najlepszy Debiut Historyczny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Trzy nagrody i sześć wyróżnień dla autorów prac magisterskich i doktorskich dotyczących historii Polski w XX wieku przyznano w zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Instytutem Historii PAN konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku.


  Dodano: 09.02.2012. 10:19  Czytaj więcej

  Konkurs dla śląskich studentów piszących o etyce w biznesie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "CSR strategią współczesności" - to hasło pierwszej edycji konkursu na studencki artykuł naukowy, organizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (UEK). Do wygrania są staże oraz nagrody rzeczowe. Prace można nadsyłać do 26 lutego.

  Dodano: 08.02.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Wydział Fizyki UW szuka fizycznych talentów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trwa VI Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Poszukiwanie Talentów", organizowany przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Aby wziąć w nim udział, uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powinni wykonać poświęconą fizyce pracę - literacką, plastyczną czy fotograficzną - a także przeprowadzić doświadczenie fizyczne.

  Dodano: 03.02.2012. 07:19  Czytaj więcej

  Unijni laureaci nagród udrażniają Internet!

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Internet stał się częścią naszego codziennego życia w sposób, którego 30 lat temu nie mogliśmy sobie nawet wyobrazić, ale jak często zdarza nam się zastanawiać nad tym, jak i dlaczego łączymy się z siecią? Za to dokładnie zabrał się zespół finansowanych ze środków unijnych hiszpańskich naukowców.

  Dodano: 02.02.2012. 17:49  Czytaj więcej

  Dr Nowotny nagrodzony przez prestiżowy amerykański instytut medyczny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dr Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB) otrzymał prestiżową nagrodę amerykańskiego Instytutu Medycznego Howarda Hughesa (HHMI).

  Dodano: 27.01.2012. 00:25  Czytaj więcej

  Wynalazca z Kielc odznaczony w Belgii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Autor 130 patentów, Stanisław Szczepaniak został uhonorowany Wielkim Krzyżem Oficerskim Orderu Wynalazczości, nadanym przez Najwyższą Komisję Odznaczeń Królestwa Belgii. Wyróżnienie zostało wręczone podczas specjalnego posiedzenia Senatu i Konwentu Politechniki Świętokrzyskiej oraz Rady Miasta Kielce.

  Dodano: 26.01.2012. 00:11  Czytaj więcej

  Ogłoszono międzynarodowy konkurs o tytuł Astrofotografa Roku 2012

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Królewskie Obserwatorium Astronomiczne Greenwich oraz magazyn Sky at Night ogłosiły konkurs dla miłośników fotografii, dotyczący zdjęć kosmosu. W konkursie mogą wziąć udział Polacy, a na zwycięzcę czeka 1500 funtów.

  Dodano: 25.01.2012. 15:47  Czytaj więcej

  Rozstrzygnięto konkurs na Najlepszy Debiut Historyczny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dr Piotr Stanek z Uniwersytetu Opolskiego zdobył pierwszą nagrodę w wysokości 25 tys. zł w konkursie IPN i PAN na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2011 za pracę doktorską pt. "Stefan Korboński (1901-1989). Działalność polityczna i społeczna".


  Dodano: 24.01.2012. 12:04  Czytaj więcej

  Studenci UJ medalistami Światowej Olimpiady Fizycznej w Indonezji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wojciech Tarnowski i Adam Wyrzykowski, studenci pierwszego roku studiów matematyczno-przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobyli srebrne medale na Światowej Olimpiadzie Fizycznej (WoPhO). Odbyła się ona na przełomie grudnia i stycznia w Mataram na indonezyjskiej wyspie Lombok.

  Dodano: 19.01.2012. 00:40  Czytaj więcej

  Sześciu polskich finalistów w konkursie na kosmiczny eksperyment

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Sześć zgłoszeń z Polski znalazło się w finale międzynarodowego konkursu "Space Lab" na naukowy eksperyment, który będzie można przeprowadzić w kosmosie. Na finalistów można głosować do 24 stycznia na stronie: www.youtube.com/SpaceLab

  Dodano: 18.01.2012. 00:11  Czytaj więcej

  Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - dr hab. Mirosław Nakonieczny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Organizowane przez niego wykłady z zakresu ekologii i ochrony środowiska gromadzą szeroką publiczność. Liczni widzowie podziwiają zdjęcia prezentowane w ramach biennale "Nauka w obiektywie". Dr hab. Mirosław Nakonieczny jest przekonany, że dzięki połączeniu obrazu z wypowiedzią dostosowaną językowo do potrzeb i możliwości słuchaczy, można osiągnąć sukces dydaktyczny i popularyzatorski. Dyrektor Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem (CSCŚ) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 17.01.2012. 07:40  Czytaj więcej

  Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - prezentacja Granice długowieczności dra Marka Jurgowiaka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy nauka może nam pomóc w przedłużeniu życia? Czy są jakieś sprawdzone recepty na długowieczność? A może istnieje jeden gen, który odpowiada za proces starzenia organizmu? Na te i podobne pytania stara się odpowiedzieć dr n. med. Marek Jurgowiak w swoim wykładzie "100 lat i więcej - granice długowieczności". Starszy wykładowca w Katedrze i Zakładzie Biochemii Klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu kandyduje do wyróżnienia - w kategorii prezentacja festiwalowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 16.01.2012. 07:53  Czytaj więcej

  Zgłoszenia do Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do 31 stycznia można zgłaszać najciekawsze przedsięwzięcia o charakterze historycznym, m.in. wystawy, rekonstrukcje, konferencje oraz strony internetowe do udziału w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku. 

  Dodano: 14.01.2012. 13:04  Czytaj więcej

  Absolwenci PG zwycięzcami konkursu na prace dotyczące technologii JAVA

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Damian Nowak i Wojciech Hryniewski z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej wygrali szóstą edycję konkursu na najlepsze prace dyplomowe z zakresu rozwiązań internetowych realizowanych w technologii JAVA. W nagrodę otrzymali 7 tys. zł.

  Dodano: 12.01.2012. 08:04  Czytaj więcej

  Kandydat w Konkursie Popularyzator Nauki 2011 - Marek Nowicki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przełomowe operacje, nowe materiały i narzędzia stosowane w medycynie - to tematy, które często przybliża swoim widzom w Faktach TVN redaktor Marek Nowicki. Od 1998 roku jest tam reporterem medycznym. Przygotował kilka tysięcy materiałów, z których ogromna część była poświęcona popularyzacji postępów w medycynie. Marek Nowicki jest kandydatem - w kategorii Dziennikarz/Instytucja nienaukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 12.01.2012. 07:40  Czytaj więcej

  Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2011 - wykład prof. Karpińskiego Czy rośliny są inteligentne?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podczas swojego wykładu "Czy rośliny są inteligentne?" prof. Stanisław Karpiński pokazał, że komputery kwantowe możemy znaleźć w swoim domu - np. w doniczkach na parapecie i uświadomił, że wizja inteligentnych roślin w filmie "Avatar" wcale nie jest daleka od rzeczywistości. Wykład prof. Karpińskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wygłoszony w ramach spotkań "Horyzonty poznania SWPS", kandyduje do wyróżnienia - w kategorii Prezentacja popularnonaukowa - w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki". Konkurs jest organizowany przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 11.01.2012. 08:04  Czytaj więcej