• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowy konkurs na społecznościowe projekty naukowe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Citizen Science Alliance (CSA) - konsorcjum czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów i instytucji badawczych - ogłosił konkurs na koncepcje nowych społecznościowych projektów naukowych. Mogą w nim wziąć udział także Polacy.

  Dodano: 19.07.2011. 01:11  Czytaj więcej

  Cztery medale polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dwa srebrne i dwa brązowe medale zdobyli polscy uczniowie podczas XLIII Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej (IChO), która między 9 a 18 lipca odbywała się w Ankarze. W tym roku w chemicznych zmaganiach wzięło udział 271 uczestników z 69 państw z wszystkich kontynentów.

  Dodano: 18.07.2011. 10:47  Czytaj więcej

  Geologia w obiektywie - konkurs fotograficzny Muzeum Ziemi PAN

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zwrócenie uwagi na wszechstronną obecność geologii w różnych dziedzinach życia to cel konkursu fotograficznego "Geologia w obiektywie", ogłoszonego przez Muzeum Ziemi PAN. Zdjęcia zrobione na terenie Polski i niepoddane obróbce cyfrowej można zgłaszać do 30 sierpnia.

  Dodano: 15.07.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Konkurs dla studentów: nagrodą dzień z wicepremierem Pawlakiem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ministerstwo Gospodarki ogłosiło wakacyjny konkurs na esej dla studentów pt.: "Co bym zrobił jako Minister Gospodarki?" Nagrodą główną jest dzień spędzony wspólnie z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.


  Dodano: 21.06.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Rozdano nagrody w IV edycji konkursu NOT Młody Innowator

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Garnek na pilota, domowy segregator śmieci ze zgniatarką odpadów oraz czajnik uruchamiany zdalnie telefonem komórkowym zdobyły najwyższe uznanie jury IV edycji konkursu Młody Innowator, organizowanego przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. 6 czerwca w warszawskiej siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej, wręczono nagrody autorom wynalazków i opiekunom.

  Dodano: 09.06.2011. 17:19  Czytaj więcej

  Rozstrzygnięto konkurs AstroCamera 2011

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Sześciu zwycięzców wybrano w konkursie Centrum Hewelianum w Gdańsku na najlepsze zdjęcia astronomiczne "AstroCamera 2011". Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: zdjęcia obiektów Układu Słonecznego (np. zdjęcia planet, Księżyca, komet, meteorów, zaćmienia) i zdjęcia obiektów głębokiego nieba (np. zdjęcia gromad gwiazd, galaktyk, mgławic, itp.). Konkurs był organizowany w ramach obchodów Roku Jana Heweliusza.

  Dodano: 02.06.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Studentka UJ laureatką konkursu BioIdea 2011

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Aleksandra Milewska, studentka V roku na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, została laureatką konkursu BioIdea 2011. W nagrodę dostała 40 tys. zł

  Dodano: 31.05.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Jest już polska reprezentacja na XXV Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  8 osób - zwycięzców Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych w poszczególnych kategoriach wiekowych - będzie reprezentować Polskę na międzynarodowym finale mistrzostw, który odbędzie się pod koniec sierpnia w Paryżu.

  Dodano: 25.05.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Przyznano nagrody Polskiego Towarzystwa Matematycznego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czterech polskich matematyków - prof. Adama Paszkiewicza, Rościsława Grabczuka, Łukasza Kosińskiego i Mateusza Kwaśnickiego - nagrodziło za ich dokonania Polskie Towarzystwo Matematyczne.

  Dodano: 17.05.2011. 10:04  Czytaj więcej

  Rusza 11. edycja konkursu L'Oreal dla kobiet-naukowców

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Stypendia naukowe w wysokości 30 i 25 tys. złotych czekają na najlepsze polskie badaczki, które wezmą udział w 11. edycji programu L'Oreal Polska i UNESCO "dla Kobiet i Nauki". Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 31 lipca.

  Dodano: 04.05.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Wielki wiosenny konkurs fotograficzny Nauki w Polsce!

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wiosna to, zdaniem niektórych, najpiękniejsza pora roku. Do życia budzi się długo uśpiona natura - zarówno świat roślin, jak i zwierząt. To pora rozmnażania, kiełkowania i narodzin, ale też cudownych barw, zapachów i dźwięków. Aby utrwalić to, co w polskiej wiośnie najpiękniejsze, serwis Nauka w Polsce organizuje dla Was konkurs fotograficzny. Wystarczy aparat fotograficzny, spostrzegawcze oko i kontakt z naturą, by wygrać atrakcyjne nagrody i zyskać możliwość publikacji swojego zdjęcia na naszych stronach.

  Dodano: 02.05.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Konkurs na projekt Alei Zdobywców Kosmosu w Olsztynie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Urząd Miasta Olsztyn ogłosił konkurs na projekt Alei Zdobywców Kosmosu w Olsztynie. Patronat honorowy sprawuje nad nim gen. Mirosław Hermaszewski - jedyny polski kosmonauta. Prace konkursowe można przesyłać do 8 lipca. Na zwycięzcę czeka 15 tys. złotych.

  Dodano: 02.05.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Prof. Jerzy Strzelczyk laureatem Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jeden z najwybitniejszych polskich mediewistów o międzynarodowej renomie został laureatem tegorocznej Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego. Wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego.

  Dodano: 28.04.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Prof. Dariusz Kosiński odbierze nagrodę Tischnera za książkę Teatra polskie. Historie.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Książka "Teatra polskie. Historie." została wyróżniona nagrodą Znaku i Hestii im. Józefa Tischnera w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne. Jej autor Dariusz Kosiński, profesor nadzwyczajny w Katedrze Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i dyrektor programowy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, odbierze nagrodę podczas Dni Tischnerowskich organizowanych między 21 a 24 kwietnia w Krakowie.

  Dodano: 20.04.2011. 13:47  Czytaj więcej

  Dr Piotr Sikora odbierze nagrodę Tischnera za książkę Logos niepojęty

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podczas Dni Tischnerowskich, organizowanych między 21 a 24 kwietnia w Krakowie, autor książki "Logos niepojęty" dr Piotr Sikora odbierze nagrodę wydawnictwa Znak i Hestii im. ks. J. Tischnera w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego. W ocenie kapituły konkursowej książka pokazuje, jak twórczo i odważnie łączyć różne nurty filozofii, a także filozofię z teologią. Przypomina, że sprzymierzeńcem mądrości jest "uczona niewiedza".

  Dodano: 20.04.2011. 13:33  Czytaj więcej

  Konkurs dla dziennikarzy piszących o ochronie konkurencji i konsumentów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Libertas et Auxilium" to konkurs dla dziennikarzy na najciekawsze publikacje poświęcone problematyce ochrony konkurencji i konsumentów. Autorzy lub czytelnicy wybranych artykułów prasowych oraz programów radiowych i telewizyjnych mogą je zgłaszać do 30 kwietnia.

  Dodano: 13.04.2011. 00:48  Czytaj więcej

  Wręczono nagrody laureatom olimpiady z wiedzy o podboju kosmosu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dyplomy i nagrody laureatom olimpiady z wiedzy o podboju kosmosu wręczono 28 marca w Technikum Lotniczym im. Bohaterów Narwiku. Olimpiadę zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos.

  Dodano: 29.03.2011. 13:19  Czytaj więcej

  Nagrodzono laureatów VI Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pięciu uczniów - Grzegorz Adamski z Szamotuł, Łukasz Bożyk, Piotr Godlewski i Karol Kaszuba (wszyscy trzej z Warszawy) oraz Kamil Rychlewicz z Łodzi - zostało laureatami tegorocznej, szóstej edycji Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Uroczystość zakończenia Olimpiady odbyła się 20 marca w Szkole Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie.

  Dodano: 28.03.2011. 19:19  Czytaj więcej

  Rozstrzygnięto konkurs Zobaczyć Matematykę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Aleksander Konior, uczeń Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Oświęcimiu zdobył pierwsze miejsce w konkursie "Zobaczyć Matematykę", organizowanym po raz trzeci przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pod patronatem Zarządu Województwa Małopolskiego.

  Dodano: 28.03.2011. 18:04  Czytaj więcej

  Konkurs dla młodych astronomów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Izabela Skoczeń z Żywca (Śląskie) została w sobotę zwyciężczynią finału 37. Ogólnopolskiego Seminarium Astronomicznego im. prof. Roberta Głębockiego w Grudziądzu. Drugie miejsce zajął Daniel Stasiak z Ostrowa Wielkopolskiego, a trzecie - Piotr Kołaczek-Szymański ze Szczecina.

  Dodano: 28.03.2011. 10:04  Czytaj więcej