• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Stefan Sawicki laureatem nagrody im. F. Karpińskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Profesor Stefan Sawicki, wybitny badacz twórczości Cypriana Norwida, otrzyma tegoroczną Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Zdecydowała o tym obradująca 5 października w Białymstoku kapituła tego wyróżnienia.

  Dodano: 07.10.2010. 00:20  Czytaj więcej

  Marcin Zaborski autorem najlepszej pracy doktorskiej z politologii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dr Marcin Zaborski z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie został laureatem konkursu na najlepszą pracę doktorską w Polsce z zakresu nauk politycznych za rok 2009. Nagrodę przyznał Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Praca ta została też wyróżniona w konkursie im. Profesora Piotra Dobrowolskiego.

  Dodano: 03.10.2010. 01:06  Czytaj więcej

  Film dokumentalny o Koperniku nagrodzony na festiwalu w Chinach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Film dokumentalny "Tajemnica grobu Kopernika" w reż. Michała Juszczakiewicza zdobył nagrodę "Golden Dragon" - Złotego Smoka w kategorii naukowych filmów archeologicznych na festiwalu w Chinach - poinformował reżyser filmu.

  Dodano: 21.09.2010. 12:19  Czytaj więcej

  Polscy uczniowie wygrali olimpiadę astronomiczną w Pekinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polscy uczniowie zwyciężyli w Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki w Pekinie; zdobyli tam jeden złoty i dwa srebrne medale - poinformował dr Waldemar Ogłoza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który opiekuje się polską reprezentacją.

  Dodano: 21.09.2010. 08:04  Czytaj więcej

  Nagroda im. Karskiego dla Nalewajko-Kulikow

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Historyk i pisarka Joanna Nalewajko-Kulikov została tegoroczną laureatką Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej, przyznawanej za popularyzacją wiedzy o historii polskich Żydów. Wręczenie nagrody odbędzie się 15 września w Warszawie.

  Dodano: 14.09.2010. 00:40  Czytaj więcej

  Konkurs edukacyjny Muzeum Historii Polski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Stworzenie projektu gry, przybliżającej przebieg i znaczenie wydarzeń historycznych związanych z powiatami śremskim i gnieźnieńskim, ma na celu konkurs edukacyjny Projekt Historiogra(f), ogłoszony przez Muzeum Historii Polski. Początek konkursu 14 września.

  Dodano: 14.09.2010. 00:05  Czytaj więcej

  Rozpoczęła się 54. Olimpiada Astronomiczna 2010/2011

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ogłoszono pierwszą serię zadań I stopnia LIV Olimpiady Astronomicznej. Przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem olimpiady jest Planetarium Śląskie.

  Dodano: 13.09.2010. 12:19  Czytaj więcej

  Konkurs dla młodych adeptów matematyki trwa do 30 września

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jeszcze miesiąc młodzi adepci matematyki mogą zgłaszać swoje prace do konkursu na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki. Konkurs organizuje wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

  Dodano: 31.08.2010. 14:21  Czytaj więcej

  III ogólnopolski konkurs Matma mnie kręci: już można zgłaszać prace!

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Od wczoraj (24.08.2010 r.) można już zamieszczać swoje filmy konkursowe poprzez specjalny moduł na oficjalnej stronie trzeciej edycji konkursu filmowo-matematycznego "Matma mnie kręci". Na zwycięzcę czeka główna nagroda w wysokości 10 tys. zł. Masz już gotowy film? Wrzuć go na stronę konkursu!

  Dodano: 25.08.2010. 00:08  Czytaj więcej

  V edycja konkursu prac doktorskich Fundacji Hasco-Lek

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Jubileuszowa V edycja konkursu prac doktorskich i magisterskich rozpoczęta. Jury Fundacji Hasco-Lek czeka na zgłoszenia ciekawych prac z zakresu farmacji, biotechnologii, medycyny i chemii w aspekcie zastosowań ich wyników w przemyśle farmaceutycznym.

  Dodano: 24.08.2010. 19:28  Czytaj więcej

  Konkurs na genderową pracę magisterską

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podyplomowe studia genderowe przy Instytucie Badań Literackich PAN (IBL PAN) są główną nagrodą w konkursie na prace magisterską o tematyce genderowej, queer albo studiów kobiecych. Prace można zgłaszać do 15 października. To już trzecia edycja konkursu.

  Dodano: 18.08.2010. 01:34  Czytaj więcej

  W sobotę poznamy Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Obcokrajowcy z całego świata, którzy od dwóch tygodni uczą się w Cieszynie (Śląskie) języka polskiego, wezmą w sobotę udział w zmaganiach o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego.

  Dodano: 13.08.2010. 23:17  Czytaj więcej

  Przemysław Mazur zwycięzcą Międzynarodowych Zawodów Matematycznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przemysław Mazur - student Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego - zajął pierwsze miejsce w XVII Międzynarodowych Zawodach Matematycznych, które odbyły się w Bułgarii. W matematycznych zmaganiach wzięło udział 329 studentów z 92 uczelni z Europy, Azji i obu Ameryk.

  Dodano: 12.08.2010. 04:18  Czytaj więcej

  Konkurs Wakacyjne spotkane z niebem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  6 sierpnia rozpoczął się nowy konkurs astronomiczny o nazwie SkyQuest "Wakacyjne spotkanie z niebem" - poinformował Kamil Złoczewski, doktorant z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 08.08.2010. 09:17  Czytaj więcej

  Konkurs poetycki ,,Młodzi na łodzi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Darmowe, roczne warsztaty literackie w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wydanie tomiku poetyckiego oraz publikacja wierszy w ogólnopolskim magazynie ,,Bluszcz" - to wybrane nagrody, które można zdobyć w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu poetyckiego ,,Młodzi na łodzi", organizowanego przez Wydawnictwo Bramasole. Tematem konkursu jest młodość. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 10 sierpnia.

  Dodano: 06.08.2010. 20:17  Czytaj więcej

  Prof. David E. Wellbery otrzymał Nagrodę Grimmów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Amerykański germanista prof. David E. Wellbery otrzymał 3 sierpnia w Warszawie Nagrodę Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (Deutscher Akademischer Austauschdienst - DAAD) im. Jakuba i Wilhelma Grimmów. Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim.

  Dodano: 05.08.2010. 06:17  Czytaj więcej

  Doskonałość naukowa popłaca

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dwóch młodych naukowców otrzymało przyznaną po raz pierwszy nagrodę za wyróżniające się artykuły z dziedziny badań układu nerwowego w ramach inicjatywy ERA-NET NEURON (Sieci europejskiego finansowania badań neurologicznych). Projekt NEURON otrzymał 2,7 mln EUR z budżetu ERA-NET Szóstego Programu Ramowego (6PR) na poprawę koordynacji krajowych programów finansowania badań naukowych oraz finansowania w Europie w dziedzinie neuronauk medycznych.

  Dodano: 30.07.2010. 14:12  Czytaj więcej

  Konkursy na projekty badawcze na rzecz bezpieczeństwa w kopalniach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po wakacjach mają zostać ogłoszone pierwsze konkursy na projekty badawcze, służące poprawie bezpieczeństwa w kopalniach. Naukowcy skoncentrują się na sześciu obszarach, które w minionych 10 latach najczęściej wiązały się z górniczymi wypadkami.

  Dodano: 30.07.2010. 05:18  Czytaj więcej

  Karolinska Institutet uhonorowala Nelsona Mandele, Richarda Dolla, Margarete Wallenius-Kleberg oraz Reijo Vihko

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Tegorocznymi doktorami honoris causa Karolinska Institutet w Szwecji zostali Nelson Mandela, Richard Doll, Margareta Wallenius-Kleberg i Reijo Vihko. Zostali wyróżnieni ze względu na swój wkład w działalność edukacyjną, handlową i badawczą prowadzoną na uniwersytecie.

  Dodano: 21.07.2010. 00:12  Czytaj więcej

  Konkurs na dostarczanie kompetencji badawczych dla obserwatorium bezpieczeństwa i zdrowia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy ogłosiła konkurs na dostarczanie kompetencji badawczych związanych z uruchomieniem obserwatorium bezpieczeństwa i zdrowia przy pracy.

  Dodano: 17.07.2010. 00:12  Czytaj więcej