• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Barańska laureatką Medalu im. L. Marchlewskiego

  28.02.2011. 19:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Jolanta Barańska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, otrzymała Medal im. L. Marchlewskiego za wybitne osiągnięcia badawcze w zakresie biochemii i biofizyki. Nagrodę wręczono 22 lutego podczas posiedzenia Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN.

  Jak informuje Instytut Nenckiego, prof. Barańska przez całe życie naukowe jest związana z tą instytucją. Przedstawiający podczas ceremonii sylwetkę laureatki prof. Czesław Cierniewski, wspomniał o jej stażu na Uniwersytecie Harvarda i założeniu w Instytucie własnej Pracowni Przekaźników Sygnałów. Mówił też o jej pracy społecznej m.in. prezesurze w Polskim Towarzystwie Biochemicznym i zorganizowaniu Kongresu FEBS w Warszawie.

  W swojej pracy badawczej prof. Barańska początkowo zajmowała się metabolizmem lipidów, w tym fosfatydyloseryny. "W latach 80., gdy formowała się koncepcja sygnałowania wewnątrzkomórkowego, badania prof. Barańskiej pozwoliły jej na odkrycie związków pomiędzy metabolizmem lipidów a zależnym od siateczki śródplazmatycznej sygnałowaniem wapniowym" - czytamy na stronie internetowej Instytutu Nenckiego.

  Jej dalsze prace naukowe były już bezpośrednio związane z teorią napływu pojemnościowego wapnia do komórek niepobudliwych i rolą metabotropowych receptorów nukleotydowych w tworzeniu sygnału wapniowego w komórce.

  Medal im. Leona Marchlewskiego jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym od 1990 r. polskim biochemikom i biofizykom, mającym na swoim koncie wybitne osiągnięcia naukowe. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się m.in.: prof. Mariusz Jaskólski, prof. Maciej Żylicz, prof. Jacek Otlewski, prof. Włodzimierz Zagórski-Ostoja, prof. Jerzy Pawełkiewicz, prof. David Shugar.

  Patronujący wyróżnieniu Leon Marchlewski to polski chemik, urodzony w 1869 roku we Włocławku. Był bratem działacza polskiego i międzynarodowego ruchu komunistycznego - Juliana Marchlewskiego.

  Po studiach chemicznych w Zurychu w 1892 przyjął ofertę pracy w laboratorium Edwarda Schuncka w Kersal pod Manchesterem. Choć pracował tam nad naturalnymi glikozydami, to jego głównie zainteresowania skupiały się wokół barwników roślinnych m.in. chlorofilu.

  Po powrocie do Polski opublikował monografię "Ze studiów nad chemią chlorofilu". W roku 1906 otrzymał stanowisko kierownika Katedry Chemii Lekarskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz tytuł profesora. Zmarł w 1946 roku w Krakowie.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 28.02.2011. 19:25  


  Najnowsze