• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Krzysztof Skóra z UG nagrodzony za propagowanie wiedzy o morskich ssakach

  28.03.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Krzysztof Skóra, szef Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, został pierwszym laureatem European Cetacean Society Conservation Award, nagrody przyznawanej za propagowanie wiedzy i za badania dotyczące morskich ssaków w Bałtyku oraz działania na rzecz ochrony przyrody.

  Jak poinformowała rzecznik UG, prof. Skóra konsekwentnie propaguje wiedzę i badania dotyczące morskich ssaków w Bałtyku oraz działa aktywnie na rzecz ich ochrony. Nagrodę badacz odebrał w czasie 25. jubileuszowej konferencji European Cetacean Society (ECS) w Kadyksie w Hiszpanii.

  Zgłoszenia kandydatów do tytułu ECS Conservation Award mogą dotyczyć zarówno instytucji, jak i osób indywidualnych z dowolnego kraju. Zasady przyznawania nagrody za działalność na rzecz ochrony ssaków morskich ECS ustanowiło dopiero rok temu. W tym roku, na 25. jubileuszowej konferencji ECS, spośród pięciu zgłoszonych kandydatów wyłoniono pierwszego w historii laureata.

  ECS (http://www.europeancetaceansociety.eu/) jest najstarszym i największym stowarzyszeniem naukowców i organizacji działających na rzecz ochrony morskich ssaków w Europie. Pierwotnie działania ECS koncentrowały się na problemach wielorybów, delfinów i morświnów, ale teraz coraz bardziej rozszerza swoją aktywność także na zagadnienia dotyczące fok, uchatek i morsów. Podstawowym narzędziem aktywności ECS są wnioski wypływające z najnowszych badań, które naukowcy realizują w terenie i w warunkach laboratoryjnych.

  Stowarzyszenie co roku organizuje kilkudniową konferencję, na której prezentowane są wyniki najnowszych projektów naukowych i edukacyjnych. Konferencji towarzyszą warsztaty poświęcone uaktualnieniu i podsumowaniu specjalistycznej wiedzy z określonych zagadnień. Ich rezultatem są raporty, służące administracji państw i organów konwencji chroniących zasoby mórz do wypracowania możliwie najlepszych sposobów zarządzania eksploatacją morza oraz inicjowania nowych kierunków badawczych, weryfikacji stosowanej metodyki zbierania danych, wdrażania na tym polu nowych wynalazków techniki i technologii.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ krf/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 28.03.2011. 00:04  


  Najnowsze