• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przemysław Mazur zwycięzcą Międzynarodowych Zawodów Matematycznych

  12.08.2010. 04:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przemysław Mazur - student Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego - zajął pierwsze miejsce w XVII Międzynarodowych Zawodach Matematycznych, które odbyły się w Bułgarii. W matematycznych zmaganiach wzięło udział 329 studentów z 92 uczelni z Europy, Azji i obu Ameryk.

  Jak czytamy na stronie internetowej UJ, Mazur zajął pierwsze miejsce rozwiązując jako jedyny dziewięć zadań, w tym najtrudniejsze, które poza nim rozwiązał jedynie Oleksandr Shamow z Kijowa. W ten sposób powtórzył swój sukces sprzed dwóch lat. Jednak tym razem nie musiał dzielić pierwszego miejsca z żadnym z uczestników zawodów.

  Jak przypomina uczelnia, jej student swe pierwsze międzynarodowe laury na zawodach matematycznych zdobył jeszcze jako uczeń szkoły średniej. Jest bowiem trzykrotnym złotym medalistą międzynarodowych olimpiad matematycznych w Słowenii (2006), Wietnamie (2007) i Hiszpanii (2008).

  Zadaniem uczestników Międzynarodowych Zawodów Matematycznych było rozwiązanie 10 zadań, po 5 każdego dnia zawodów. Za każde można było otrzymać 10 punktów. Choć zawody mają charakter indywidualny, to nieoficjalnie sklasyfikowano też reprezentacje uniwersytetów. Osiągnięcia zespołowe stanowiła suma wyników trzech najlepszych studentów uczelni i średniej wszystkich.

  W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej zespół Uniwersytetu Jagiellońskiego zajął piąte miejsce. Na 10. miejscu znaleźli się matematycy Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze miejsce zajął Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki.

  Szczegółowe informacje na temat wyników zawodów są dostępne na stronie: http://www.uj.edu.pl/uniwersytet/aktualnosci/wiadomosci?p_p_id=56_INSTANCE_w0BB&groupId=10172&articleId=1460211

  EKR

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Teoria perturbacji (nazywana też rachunkiem zaburzeń) jest zbiorem metod matematycznych, które są używane do znalezienia przybliżonego rozwiązania problemu, który nie może być rozwiązany w sposób ścisły, dostarczając bezpośrednie rozwiązanie problemu. Teoria perturbacji może być zastosowana do rozwiązania problemu, gdy można go przedstawić jako część dającą bezpośrednie rozwiązanie i stosunkowo mały człon zaburzający. [email protected] to jeden z matematycznych projektów naukowych, opierających się na technice przetwarzania rozproszonego. Projekt stara się rozwiązać jeden z najważniejszych problemów matematycznych – szuka trójek związanych z hipotezą ABC. Projekt koordynowany jest przez Instytut Matematyki Uniwersytetu w Leiden oraz Kennislink, holenderski instytut promujący naukę w Holandii. Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego (WMFiI UO) - jeden z 8 wydziałów Uniwersytetu Opolskiego powstały 1 września 2008 roku w wyniku reorganizacji Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii poprzez wydzielenie z jego struktur Instytutu Chemii i przekształcenia go w samodzielny Wydział Chemii. Kształci studentów na trzech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk ścisłych matematycznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego (WM-P UR) - jeden z 11 wydziałów Uniwersytetu Rzeszowskiego powstały w 1965 roku wraz z powstaniem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, która została przekształcona w 2001 roku po połączeniu z filiami innych uczelni w Uniwersytet Rzeszowski. Kształci studentów na siedmiu podstawowych kierunkach, należących do nauk matematycznych, przyrodniczych i technicznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Magazyn Miłośników Matematyki (MMM) - kwartalnik poświęcony tematyce matematycznej, adresowany do młodzieży o zainteresowaniach ścisłych oraz do wszystkich fanów matematyki i łamigłówek logicznych. Zajmuje się m.in. przystępnym przedstawianiem różnych zagadnień związanych z matematyką i jej zastosowaniami (np. w fizyce, astronomii, lingwistyce), opisywaniem ważnych wydarzeń bieżących i historycznych z matematyki, prezentacją rozmaitych konkursów matematycznych (międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych), ciekawych postaci, a także anegdot i ciekawostek. Pismo prowadzi własny konkurs zadaniowy "Łamanie głowy, czyli burza w mózgu". W każdym numerze jest wiele zadań do samodzielnego rozwiązania, z rozwiązaniami z numerze bieżącym lub następnym.

  Piotr Weiser (ur. w Ząbkowicach Śląskich) – pracownik naukowy Instytutu Studiów Regionalnych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak też Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Axel Erik Bäck (ur. 23 grudnia 1987 r.) – szwedzki narciarz alpejski. Na mistrzostwach świata w Ga-Pa otrzymał brązowy medal w rywalizacji drużynowej. Startował także w slalomie na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, ale nie ukończył zawodów. Bäck zadebiutował w alpejskim Pucharze Świata w 2009 roku podczas zawodów w austriackim Schladming, jednak nie ukończył pierwszego przejazdu. Pierwsze punkty PŚ zdobył w fińskim Levi, gdzie zajął 15 miejsce w slalomie. Natomiast swoje pierwsze podium wywalczył podczas zawodów w Kranjskiej Gorze zajmując 2 miejsce w slalomie ex aequo z Nolanem Kasparem.

  Zawody w programowaniu zespołowym – typ zawodów sportowych polegający na rozwiązywaniu zadań programistyczno-algorytmicznych. Zawody takie organizowane są zwykle na wzór ACM ICPC; wtedy w zawodach udział biorą 3-osobowe drużyny, które mając do dyspozycji własne materiały w formie papierowej i jeden komputer bez dostępu do Internetu mają za zadanie w ciągu 5 godzin rozwiązać zestaw problemów. Zgłaszane rozwiązania są oceniane automatycznie przez system sprawdzający, a uczestnicy są natychmiast powiadamiani o wyniku sprawdzenia. 9. Letnia Uniwersjada - międzynarodowe zawody sportowców - studentów, które odbyły się w stolicy Bułgarii, Sofii, między 17 a 28 sierpnia 1977 roku. W imprezie wzięło udział 2939 uczestników z 78 krajów, którzy rywalizowali w 10 dyscyplinach. Głównym obiektem zawodów był Stadion Narodowy im. Wasyla Lewskiego.

  System szwajcarski – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie szwajcarskim z góry określa się liczbę rund, które należy rozegrać. Na rundę składają się bezpośrednie pojedynki (gry) rozgrywane jednocześnie. Za zwycięstwo w grze uczestnik otrzymuje jeden punkt, za remis pół punktu (w zawodach drużynowych punktacja może być inna). Dobór par przeciwników w kolejnych rundach zależy od wyników uzyskanych w poprzednich. Pary dobiera się w miarę możliwości spośród tych uczestników, którzy dotychczas zdobyli jednakową liczbę punktów. Jeśli liczba uczestników zawodów jest nieparzysta, w każdej rundzie jeden z uczestników z najmniejszym dorobkiem punktowym, który jeszcze nie pauzował, otrzymuje wolny los (tzw. bye) czyli dostaje punkt bez gry.

  2. Letnia Uniwersjada - międzynarodowe zawody sportowców - studentów, które odbyły się w stolicy Bułgarii Sofii między 25 sierpnia, a 3 września 1961 roku. W imprezie wzięło udział 1270 uczestników z 32 krajów, którzy rywalizowali w 9 dyscyplinach. Głównym obiektem zawodów był Stadion Narodowy im. Wasyla Lewskiego.

  Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego – jednostka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Zawody w programowaniu – typ zawodów sportowych polegający na rozwiązywaniu zadań programistycznych. Zawody mogą różnić się w istotny sposób w zależności od typu zadań, regulaminu, sposobu rozgrywania itp.

  Monachijski Uniwersytet Techniczny, lub Techniczny Uniwersytet w Monachium (TUM), (niem. Technische Universität München, TUM) – główny niemiecki uniwersytet, ulokowany w Monachium (oraz miasta Garching bei München i Weihenstephan, poza Monachium) założony przez Ludwika II Bawarskiego w 1868 roku. W 2004 roku zajął pierwsze miejsce w wśród wszystkich niemieckich uczelni wyższych według badań Shanghai Jiao Tonga. Zajmuje on 57. miejsce na świecie (2008 r.). Uczelnia posiada cztery kampusy. Wśród blisko 21 tysięcy studentów, nauki na tym uniwersytecie pobiera około 3.700 studentów zagranicznych. Wykłada na nim ponad 500 naukowców. Roman Dostál (ur. 13 lipca 1970 w Uściu nad Orlicą) – czeski biathlonista. Biathlon uprawia od 1994. W 2005 na Mistrzostwach Świata w Biathlonie w Hochfilzen, zdobył złoty medal w biegu indywidualnym (20 km). Jego osiągnięcie było ogromną niespodzianką ponieważ nigdy przedtem nie kończył zawodów w czołowej trójce. W Puchar Świata w biathlonie 2005/2006 Dostál pięć razy zajął miejsce w czołowej dziesiątce. W finałowych zawodach w Oslo/Holmenkollen zajął drugie miejsce w biegu masowym, co było jego drugim najlepszym osiągnięciem. W klasyfikacji generalnej zajął 23 miejsce i był to najlepszy sezon w jego karierze.

  Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego "Instytut Konfucjusza w Krakowie" – samodzielna jednostka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmująca się propagowaniem wiedzy o kulturze chińskiej. Jest sto ósmą instytucją tego typu na świecie i pierwszą w Polsce. Znajduje się przy ul. Radziwiłłowskiej 4 w Krakowie, w gmachu Towarzystwa Lekarskiego. Nolan Kasper (ur. 27 marca 1989) – amerykański narciarz alpejski. Jak dotąd startował tylko raz na mistrzostwach świata było to w Ga-Pa, gdzie zajął 15 miejsce w slalomie. Startował także w slalomie na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, gdzie uplasował się na 24 pozycji. Kasper zadebiutował w alpejskim Pucharze Świata w 2009 roku podczas zawodów w fińskim Levi, gdzie zają odległe 70 miejsce w slalomie. Pierwsze punkty PŚ zdobył w austriackim Kitzbühel, gdzie zajął 27 miejsce w slalomie. Natomiast swoje pierwsze podium wywalczył podczas zawodów w Kranjskiej Gorze zajmując 2 miejsce w slalomie ex aequo z Axelem Bäckiem.

  Dodano: 12.08.2010. 04:18  


  Najnowsze