• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozdano nagrody w IV edycji konkursu NOT Młody Innowator

  09.06.2011. 17:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Garnek na pilota, domowy segregator śmieci ze zgniatarką odpadów oraz czajnik uruchamiany zdalnie telefonem komórkowym zdobyły najwyższe uznanie jury IV edycji konkursu Młody Innowator, organizowanego przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. 6 czerwca w warszawskiej siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej, wręczono nagrody autorom wynalazków i opiekunom.

  W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Ewa Zarzeczna, uczennica IV kl. Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy, autorka pracy plastycznej "Garnek na pilota", wykonanej pod kierunkiem mgr Krystyny Tyczki.

  W kategorii gimnazjum I miejsce przyznano Michałowi Trębaczowi, uczniowi III kl. Publicznego Gimnazjum nr 92 im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Warszawie, za przygotowanie pracy "Domowy segregator i zgniatarka odpadów", pod kierunkiem mgr Marty Witwickiej-Głaszczki.

  W kategorii szkół ponadgminazjalnych I miejsce zdobył Dawid Szulc, uczeń IV kl. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Siedlcach za pracę "Czajnik z grzałką elektryczną z możliwością włączania/wyłączania telefonem GSM", przygotowaną przez pod kierunkiem mgr inż. Włodzimierza Michalaka.

  W każdej z kategorii przyznano także nagrody drugie i trzecie. Uznanie jurorów zdobyła m.in. poduszkobajka uczennic Szkoły Podstawowej nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie (czytana bajka odtwarzana z komórki ukrytej w poduszce), czy ruchoma makieta ekologicznego miasta (wszystkie ruchome części makiety poruszają się dzięki prądowi wytwarzanemu przez światło słoneczne bądź lampę) - dzieło uczniów III kl. Publicznego Gimnazjum nr 5 w Radomiu.

  Wszyscy młodzi innowatorzy otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe i bilety wstępu do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Poza tym, Adam Rylski, prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, zapewnił zdobywców pierwszych miejsc, że ich prace zostaną wystawione podczas jednej z tegorocznych zagranicznych wystaw prezentujących polskie innowacje.

  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wychowanie do życia w rodzinie (w skrócie WDŻWR, WDŻ, WŻR, WDR albo WDŻR) – przedmiot dla uczniów polskiej szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, którego celem jest przygotowanie młodzieży do życia w rodzinie. Nagrody literackie - nagrody przyznawane utworom literackim i ich autorom, przez krytyków lub czytelników. Nagrody są nadawane przez jury (zespół ekspertów, krytyków lub inna grupa osób) lub przez otwarty plebiscyt. Nagrody takie zwykle nadawane są co roku i w uroczysty sposób. Przyznawane są spośród wcześniej wyselekcjonowanych (nominowanych) dzieł, lub spośród wszystkich utworów z danej kategorii. Uczeń – osoba pobierająca naukę. Dawniej młody człowiek oddany do cechu, przyuczany do rzemiosła, określany także jako terminator. Obecnie w Polsce uczeń to osoba uczęszczająca do szkoły podstawowej lub gimnazjum i realizująca obowiązek szkolny (dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat) oraz uczęszczająca do jednej ze szkół ponadgimnazjalnych i realizująca obowiązek nauki

  Nagroda publiczności – jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy wręczono podczas 4. ceremonii wręczenia Orłów w 2002 roku (nagrody przyznano za rok 2001). Osiągnięcia Życia to jedna z kategorii specjalnych Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy przyznano podczas 1. ceremonii wręczenia Orłów, która odbyła się 21 czerwca 1999 roku (nagrody przyznano za rok 1998).

  Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. św. Alojzego Orione – znajduje się przy ul. Tadeusza Kościuszki 24 w Kaliszu. Prowadzony jest przez księży orionistów. Wychowankami są chłopcy w wieku szkolnym niepełnosprawni intelektualnie w stopniu lekkim i umiarkowanym, którzy wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania. Większość z nich pochodzi z rodzin ubogich, często dotkniętych patologią. Ich opiekunowie w wielu przypadkach są nieporadni życiowo. Obecnie w ośrodku przebywa 44 wychowanków pochodzących z całej Polski. Placówka zapewnia im całodobową opiekę przez cały rok. Uczęszczają oni do szkół powszechnych – szkoły podstawowej i gimnazjum w Zespole Szkół nr 11 przy ul. Budowlanych w Kaliszu, a starsi do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka przy ul. Handlowej w Kaliszu. Olimpiada historyczna – olimpiada przedmiotowa organizowana od 1974 roku, od trzydziestej edycji przez Polskie Towarzystwo Historyczne, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz wytypowanych zdolniejszych uczniów z gimnazjum. Zakres tematyczny olimpiady wykracza znacznie poza program szkolny, bowiem ma ona na celu wyłonienie najlepszych uczniów rokujących duże umiejętności historyczne. Od 2007 roku jej integralną częścią jest konkurs pn. parlamentaryzm.

  Najlepsza reżyseria to jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy wręczono podczas 1. ceremonii wręczenia Orłów, która odbyła się 21 czerwca 1999 roku (nagrody przyznano za rok 1998). Pierwszą laureatką nagrody została Dorota Kędzierzawska za reżyserię filmu Nic. Najlepszy scenariusz to jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy wręczono podczas 1. ceremonii wręczenia Orłów, która odbyła się 21 czerwca 1999 roku (nagrody przyznano za rok 1998). Pierwszym laureatem nagrody został Jiří Křižan i jego scenariusz do filmu Zabić Sekala

  Prywatna Żeńska Szkoła im. Cecylii Plater-Zyberkówny – zespół szkół katolickich, składający się ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum żeńskiego, znajdujący się w Warszawie, przy ul. Pięknej 24/26. Uczennice tej szkoły zwane są popularnie platerkami.

  Zespół Szkół Lauder-Morasha w Warszawie – pierwszy żydowski zespół szkół w Polsce, powstały po 1989 roku. W jego skład wchodzą szkoła podstawowa, gimnazjum, a także przedszkole.

  Dodano: 09.06.2011. 17:19  


  Najnowsze