• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studenci m.in. z PW i PWr przygotowują się do SAE Aero Design

  23.02.2012. 12:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Drużyny studentów m.in. z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej przygotowują samoloty własnej konstrukcji do udziału w prestiżowym konkursie SAE AeroDesign. W zawodach, które odbędą się w marcu w Los Angeles, jak najmniejsze maszyny latające mają udźwignąć jak największe ciężary.

  SAE Aero Design to konkurs, który współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze, przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Zawody, w których biorą udział studenci z całego świata, rozgrywane są od 1986 r.

  Zgłaszane projekty startują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced.

  Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE z PW udział w zawodach bierze już od 1991 r. W 2010 i 2011 r. modele przygotowane przez zespół zajęły I miejsce w klasyfikacji generalnej w kategorii Advanced. W zeszłym roku konstrukcja o nazwie Evolution podniosła ciężar o masie 18,5 kg, podczas gdy sam samolot ważył zaledwie 4,5 kg.

  Zespół JetStream z PWr udział w SAE AeroDesign weźmie dopiero po raz czwarty. W tym roku studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego staną do rywalizacji w 2 kategoriach - Micro i Regular. Jak zdradzają, jeden z przygotowywanych przez nich samolotów nie będzie miał... kadłuba. Największym sukcesem zespołu było zajęcie 4. miejsca w zawodach w 2010 r.

  Do udziału w zawodach przygotowuje się również zespół z Koła Młodych Konstruktorów przy Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych (WSOSP) w Dęblinie. Trwają tam testy modelu klasy Micro.

  SAE AeroDesign odbędzie się od 16 do 18 marca w Los Angeles w Kalifornii (USA).

  Więcej informacji o drużynie z PW można znaleźć na stronie: http://aerodesign.meil.pw.edu.pl/ , o zespole z PWr - pod adresem: www.aerodesign.pwr.wroc.pl , a o ekipie z WSOSP na stronie: http://aero-wsosp.blogspot.com/

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Piaggio P.180 Avanti - samolot dyspozycyjny produkowany przez firmę Piaggio Aero. Samolot ma niekonwencjonalny układ płatowca o trzech powierzchniach nośnych, do których zalicza się także kadłub maszyny. Dodatkowo doskonałe właściwości aerodynamiczne pozwalają osiągać większą prędkość niż inne samoloty turbośmigłowe. MiG-AT (z ang. AT- Advanced Trainer - zaawansowany samolot treningowy) to zaawansowany odrzutowy samolot treningowy (oblatany w 1996 r.), zaprojektowany w celu zastąpienia w służbie w Rosyjskich Siłach Powietrznych starszych czechosłowackich maszyn typu Aero L-29 i Aero L-39 Albatros. Ogólne założenia konstrukcyjne, czynią maszynę bardzo konwencjonalną i wnoszącą dużo mniej innowacji, niż konkurencyjny projekt Jak-130. W projekcie brały udział również firmy francuskie. Udział państw w Konkursie Piosenki Eurowizji: Udział w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze pięćdziesiąt jeden państw. Spośród nich tylko 26 wygrało konkurs. Państwa, które biorą udział w konkursie, należą do European Broadcasting Union (EBU).

  FOX Dance Studio – jest to studio taneczne założone w 2000 roku przez Stanisława Skibniewskiego (wykładowcę Warszawskiego AWFu). Początkowo były to grupki dzieci ze szkół podstawowych, tańczących na zajęciach pozaszkolnych. Z czasem jednak, pod kierownictwem Stanisława Skibniewskiego, zespół ze SP nr 133 na Bielanach wziął udział w swoich pierwszych zawodach – Mistrzostwach Mazowsza, na których zajął 3 miejsce. Był to pierwszy sukces, który wróżył zespołowi jak najlepszą przyszłość. Z czasem ze wszystkich grup szkolnych jakie prowadził S. Skibniewski wyłonił "perełki" z których utworzył zespoły FOX1 i FOX2, trenerką została Agnieszka Chrulska, która prowadziła zespół pod kątem disco dance. Jednak największe sukcesy zespołu możemy zaobserwować dopiero od roku 2006, kiedy to zmiana trenerki na Agnieszkę Czubak spowodowała również zmianę stylu tanecznego na jazz i modern. FDS współpracuje z Miejskim Domem Kultury Bielany. Liga Światowa 2014 − 25. edycja międzynarodowych rozgrywek siatkarskich. W zawodach weźmie udział 28 drużyn podzielonych na siedem grup w trzech dywizjach. Turniej finałowy odbędzie się we Włoszech.

  Patrik Lichý (ur. 9 września 1992) - słowacki skoczek narciarski, który obecnie reprezentuje klub SK Kartik Bańska Bystrzyca. Debiutował w 2008 roku, podczas zawodów FIS Cup które odbywały się, w Strbske Pleso zajął tam 34 miejsce. Dwa lata później rozpoczął swoją przygodę z Pucharze Kontynentalnym w skokach narciarskich, jednak największe sukcesy Patrik odnosi na zawodach FIS Cup. Można donich przede wszystkim 10. pozycję, zdobytą w 2010 roku w Strbskim Plesie. Brał również udział na Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme w 2013 roku. Jednak nie zdołał zakwalifikowac się do konkursu głównego zajął odpowiednio w kwalifikacjach do obu konkursów 52 i 53 miejsce. AZS UW Warszawa (piłka ręczna mężczyzn) – amatorski zespół piłki ręcznej złożony głównie ze studentów oraz absolwentów UW. Od sezonu 1996/97 występował w III lidze. W sezonie 2007/08 zgłoszony do rozgrywek II ligi. W sezonie 2009/10 po przejęciu miejsca od KS Warszawianka drużyna występowała w I lidze (gr. A) i zajęła 11 miejsce. W składzie studenckim zespół rokrocznie bierze udział w Akademickich Mistrzostwach Warszawy i Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych
  Drużyna występowała również w kilku finałowych turniejach Akademickich Mistrzostw Polski w grach zespołowych (1997-Lublin, 1998-Kraków, 2009-Kraków, 2010-Częstochowa, 2011-klub wziął udział w pucharze Polski przegranym ze Turonem Stalą Mielec przegrywając mecz tylko 1 bramką) oraz finałowych turniejach Mistrzów Lig Uczelnianych (1995-Łódź, 2000-Gdańsk, 2002-Kraków, 2003-Kielce). Z początkiem 2010 r. głównym sponsorem drużyny została firma Zepter. Zespół zmienił oficjalną nazwę na: Zepter AZS UW Warszawa.

  Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej - akademicki zespół śpiewaczy działający przy Politechnice Wrocławskiej, powołany do istnienia przez studentów i profesorów Politechniki Lwowskiej, w 1946 roku we Wrocławiu. W ciągłości istnienia chóru, w latach: 1951-1958, nastąpiła przerwa. Zespół jest agendą studencką Politechniki Wrocławskiej. Liga Światowa 2013 − 24. edycja międzynarodowych rozgrywek siatkarskich, która rozpoczęła się 31 maja 2013. W zawodach brało udział 18 drużyn podzielonych na trzy grupy. Turniej finałowy odbył się w Mar del Plata (Argentyna). Po raz czwarty rozegrano kwalifikacje, które wyłoniły zespoły biorące udział w Lidze Światowej 2013.

  Radzowiczanie (Radzowiczanki) - zespół muzyczny z Radzowic wykonujący piosenki ludowe, biesiadne i kościelne. Powstał w roku 2002 - pierwszy publiczny występ nastąpił 2 czerwca 2002 na festynie z okazji Dnia Dziecka i Święta Szkoły (boisko szkolne przy Szkole Podstawowej w Radzowicach, następny na Dożynkach w Miłowicach (wrzesień 2002). Od tej pory panie wielokrotnie śpiewały na wielu uroczystościach, m.in. festynach szkolnych, dożynkach, Dniach Dziadowej Kłody. 18 czerwca 2005 wystąpiły w Oleśnicy na Powiatowych Prezentacjach Kulturalnych. Zespół grał początkowo pod kierunkiem i z akompaniamentem Władysława Kazimierczaka, w roku 2005 jego miejsce zajął Andrzej Kokott. W maju 2006 zespół zajął pierwsze miejsce w Liście Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław. W lipcu 2006 ukazała się płyta CD (22 piosenki i rozmowa z zespołem). We wrześniu 2006 zespół zajął I miejsce w Pierwszym Festiwalu Kapel Ludowych w Szklarskiej Porębie, w roku 2007 brał udział w VIII Regionalnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych "Z Kolędą po Kresach" w Zagrodnie oraz w Międzygminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych w Boguszycach. W marcu 2007 zespół zajął drugie miejsce w plebiscycie "Gazety Sycowskiej" na Człowieka Roku.
  W roku 2011 z uwagi na panów w składzie zespołu została zmieniona nazwa z Radzowiczanki na Radzowiczanie

  Aero Spacelines Pregnant Guppy – amerykański szerokokadłubowy samolot transportowy przeznaczony do transportu dużych ładunków. Samolot był używany głównie przez NASA podczas przygotowań do programu Apollo. Pregnant Guppy był pierwszym modelem z serii samolotów Guppy, produkowanym przez Aero Spacelines. Samolot stał się inspiracją dla stworzenia samolotów Airbus Beluga oraz Boeing 747 Large Cargo Freighter.

  Aero Vodochody, znana również jako po prostu Aero (Vodochody to nazwa miasta) to czeska (wcześniej czechosłowacka), firma produkująca samoloty zlokalizowana koło miejscowości Vodochody w powiecie Praga Wschód. Do najbardziej znanych konstrukcji firmy zaliczyć można L-29 Delfin, L-39 Albatros oraz L-159 Alca. Aero L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft, z ang. "Zaawansowany Lekki Samolot Bojowy") – czeski lekki odrzutowy samolot bojowy produkowany przez Aero Vodochody. Pierwszy samolot zaprojektowany od podstaw w Czechach po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku.

  Dodano: 23.02.2012. 12:40  


  Najnowsze