• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studenci UJ medalistami Światowej Olimpiady Fizycznej w Indonezji

  19.01.2012. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wojciech Tarnowski i Adam Wyrzykowski, studenci pierwszego roku studiów matematyczno-przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobyli srebrne medale na Światowej Olimpiadzie Fizycznej (WoPhO). Odbyła się ona na przełomie grudnia i stycznia w Mataram na indonezyjskiej wyspie Lombok.

  W fizycznych zmaganiach udział wzięło 109 uczestników z 15 krajów. Oprócz dwóch reprezentantów Polski w Olimpiadzie uczestniczyli studenci pochodzący z Chin, Turcji, Kazachstanu, Słowacji, Estonii, Hong Kongu, Singapuru, Węgier, Rosji, Bułgarii, Białorusi, Niemiec, Brazylii i Indonezji.

   

  Jury złożone z przedstawicieli środowisk naukowych różnych krajów wyłoniło 11 zdobywców złotego medalu, wśród których znaleźli się olimpijczycy z Chin, Estonii, Niemiec, Węgier, Rosji, Indonezji, Singapuru i Słowacji.

  Srebrny medal otrzymało 12 uczestników pochodzących z Singapuru, Indonezji, Polski, Bułgarii, Kazachstanu, Białorusi, Bułgarii i Niemiec. Przyznano również 11 brązowych medali, z czego 7 olimpijczykom z Indonezji, a pozostałe uczniom z Rosji, Węgier, Hong Kongu i Turcji.

  Olimpiada miała wyłonić najlepszego z najlepszych, dlatego do udziału w niej zaproszono złotych i srebrnych medalistów Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej (IPhO) i Azjatyckiej Olimpiady Fizycznej (APhO). Wzięli w niej również udział zawodnicy wyłonieni z tzw. Selection Round, które polegało na rozwiązaniu 10 zadań wymagających niestandardowych rozwiązań, długich rachunków lub obliczeń numerycznych.

  Wojciech Tarnowski został zaproszony do wzięcia udziału w Olimpiadzie jako medalista IPhO, natomiast Adam Wyrzykowski uzyskał najlepszy, bo aż 100-procentowy wynik w Selection Round.

  Część konkursowa trwała dwa dni - pierwszego dnia na uczestników czekały trzy zadania teoretyczne z zakresu mechaniki, elektrodynamiki i optyki/mechaniki klasycznej. Na ich wykonanie studenci mieli pięć godzin. Drugiego dnia uczestnicy zmagali się z dwoma zadaniami doświadczalnymi z elektrodynamiki oraz mechaniki, na których rozwiązanie mieli po 2,5 godziny.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów – polska olimpiada przedmiotowa skierowana do uczniów gimnazjów, odpowiednik olimpiady informatycznej dla szkół ponadgimnazjalnych (gimnazjaliści mogą brać udział w olimpiadzie informatycznej, ale uczniowie szkół ponadgimnazjalnych nie mogą brać udziału w olimpiadzie informatycznej gimnazjalistów). Zadania polegają na znalezieniu algorytmu rozwiązującego dany problem i zaimplementowaniu go w C, C++ lub Pascalu. Rozwiązania (kody źródłowe) oceniane są automatycznie, w skali od 0 do 100 punktów. Międzynarodowe Olimpiady Przedmiotowe (MOP) są grupą corocznych konkursów z różnych dziedzin nauki, w których udział biorą uczniowie z całego świata. Podczas Narodowej Olimpiady Przedmiotowej z każdego kraju biorącego udział najlepszych 4-6 uczniów kwalifikuje się do finałów Międzynarodowej Olimpiady. Obecnie istnieje 12 MOPów: Czwórprzymierze 1915 sojusz wojskowo polityczny państw centralnych: Niemiec, Austro-Węgier, Turcji i Bułgarii w I wojnie światowej 1914 -1918. Został oparty na układach: Niemiec i Austro-Węgier z 7 października 1879, Niemiec i Turcji z 2 sierpnia 1914, Bułgarii i Turcji z 6 października 1915 oraz na konwencji wojskowej Niemiec i Bułgarii z 6 października 1915. Został stworzony po przyłączeniu się Turcji w 1914 i Bułgarii w 1915 do niemiecko austro węgierskiego bloku.

  Olimpiada fizyczna – jedna z polskich olimpiad przedmiotowych, przeznaczonych dla uczniów szkół średnich. Jest organizowana od 1950 roku przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. W chwili obecnej zawody odbywają się w trzech etapach: korespondencyjnym, okręgowym i ogólnopolskim. Pięciu najlepszych zawodników bierze udział w międzynarodowej olimpiadzie fizycznej. Dawniej olimpiada składała się z czterech etapów: przedwstępnego, wstępnego, okręgowego i ogólnopolskiego. Międzynarodowa olimpiada filozoficzna (ang. International Philosophy Olympiad, IPO) — międzynarodowa olimpiada przedmiotowa dla uczniów szkół średnich. Jest organizowana co roku w maju przez jeden z uczestniczących w niej krajów. Po raz pierwszy odbyła się w 1993 roku w Bułgarii. W latach 1997 i 2005 Olimpiady odbywały się w Warszawie.

  Sezon KHL 2011/2012 – czwarty sezon ligi KHL został rozegrany na przełomie 2011 i 2012. W rozgrywkach wzięło udział 23 zespoły z pięciu państw: Rosji, Łotwy, Białorusi, Kazachstanu i Słowacji. Pływanie na Olimpiadzie Letniej 1906 odbyło się w dniach 24 - 25 kwietnia. Udział w zawodach wzięło 43 pływaków z 11 krajów. W tabeli medalowej tryumfowali Brytyjczycy.

  Unia Eurazjatycka lub Unia Euroazjatycka (EAU) - proponowana gospodarcza i polityczna unia Rosji, Kazachstanu, Białorusi, Kirgistanu i Tadżykistanu. Idea wzorowana na Unii Europejskiej miałaby być częściowo oparta na już istniejących (lub proponowanych) kilku formach współpracy, m.in.: Euroazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej, Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji, Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, Wspólnocie Niepodległych Państw, Związku Rosji i Białorusi, Unii Europejsko-Azjatyckiej. Planowana data utworzenia struktur EAU to 2015 r. Zapasy na Olimpiadzie Letniej 1906: Zapasy na Olimpiadzie Letniej 1906 odbyły się w dniach 25 - 28 kwietnia. W zawodach udział wzięło 36 zapaśników z 11 krajów. Tabelę medalową zdominował duński zawodnik - Søren Marinus Jensen, który zdobył 2 złote medale w wadze ciężkiej i w wadze dowolnej.

  Kolarstwo na Olimpiadzie Letniej 1906: Kolarstwo na Olimpiadzie Letniej 1906 odbyło się w dniach 23 - 26 kwietnia. W zawodach udział wzięło 45 kolarzy z 11 krajów. W tabeli medalowej zwyciężyły Włoch, których reprezentant - Francesco Verri wygrał 3 z 6 konkurencji.

  Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów z basenu Morza Bałtyckiego – zlot harcerski zorganizowany przez Okręg Pomorski ZHR w dniach 26 lipca - 2 sierpnia 1997 roku na terenach dawnego poligonu w Gdańsku - Jasieniu, z okazji 1000-lecia miasta Gdańska. W zlocie poza harcerkami i harcerzami z ZHR wzięli udział skauci z Białorusi, Estonii, Francji, Holandii, Kanady, Litwy, Niemiec, Norwegii, Węgier, w łącznej liczbie ponad 500 osób. Oficjalnie organizacja zlotu spotkała się z krytyką WOSM, która odradzała swym członkom udziału w przedsięwzięciu organizowanym przez organizację niezrzeszoną w Światowej Organizacji Ruchu Harcerskiego.

  Reprezentacja Polski w lacrosse powstała w 2009 roku z okazji występu Polski na Mistrzostwach Świata w 2010. Pierwsze zgrupowanie odbyło się w dniach 9-11 października na Warszawskiej Białołęce. Udział w zgrupowaniu wzięło udział 49 zawodników z Polskich, a także zagranicznych klubów. Podczas tego zgrupowania wyłoniono 26 zawodników. Ostatniego dnia zgrupowania na boisku przy ulicy Picassa w Białołęce rozegrano pierwszy oficjalny mecz polskiej reprezentacji. Rywalami Polski była reprezentacja Łotwy. Polska przegrała mecz 2:16. Bramki dla Polski zdobyli Michał Woźnica oraz Chris Perzinski Gimnastyka na Olimpiadzie Letniej 1906: Gimnastyka na Olimpiadzie Letniej 1906, została rozegrana w dniach 22 - 26 kwietnia na Stadionie Panateńskim. W tabeli medalowej tryumfowali zawodnicy z Francji. W zawodach wzięło udział 104 sportowców z 9 krajów.

  Olimpiada Robotnicza – impreza sportowa organizowana przez Socjalistyczną Międzynarodówkę Sportu Robotniczego. W zawodach (letnich i zimowych) brali udział sportowcy z 14 krajów Europy. Po II wojnie światowej zawieszono organizację imprezy. Na jej miejsce Międzynarodowy Komitet Sportu Robotniczego organizował zawody w niektórych dyscyplinach sportowych. II Robotnicza Olimpiada w Wiedniu (19-26 lipca 1931), to wielkie święto robotniczych klubów sportowych, głównie europejskich. W Olimpiadzie brało udział ok. 25 tysięcy sportowców z 19 krajów, którzy startowali w 18 dyscyplinach sportowych na 11 obiektach, z których najważniejszym był wybudowany w 23 miesiące Prater Stadium (m. in. męska piłka ręczna, piłka nożna, piłka wodna, tenis, gimnastyka, podnoszenie ciężarów, pływanie, kajakarstwo, jiu-jitsu, kolarstwo, boks, lekkoatletyka, siatkówka). W dniach Olimpiady przybyło ponad 100 tysięcy gości. Olimpiada w Wiedniu była również ogromnym spotkaniem działaczy robotniczych klubów sportowych, polem wymiany myśli i doświadczeń nie tylko w zakresie sportu, ale również myśli politycznej, gdzie dominującym głosem były propozycje narodowych socjalistów z Austrii i Niemiec. Wiele z nich nie było zbyt dobrze postrzeganych, szczególnie przez liczną prawie 400 osobową reprezentację Polski. Wybranie Wiednia na organizatora Olimpiady Robotniczej nie było przypadkowe. Ówczesna austriacka socjaldemokracja zbudowana na, jak pisze Benjamin Stefan Probst Opratko w austriackim magazynie „Perspektywy” z maja 2010 roku w artykule „Socjalizm w jednym mieście?”, austro-marksistowskich fundamentach potrzebowała wsparcia, szczególnie w walce austriackim narodowym socjalizmem. Olimpiada miała być i była Międzynarodowym Zlotem – Pielgrzymką robotniczego proletariatu. W dniach olimpiady miała przekształcić Wiedeń w miasto proletariackiej jedności i siły. Parada ponad 100 tysięcy działaczy, kibiców sportowców przed otwarciem Igrzysk była niemal paradą wojskową, zdyscyplinowaną, zaplanowaną. Samo otwarcie Olimpiady, to ogromny ponad godzinny pokaz ponad 4 tysięcy austriackich gimnastyków, śpiewaków, muzyków z robotniczych klubów ubranych w jasnoniebieskie koszulki i spodenki, który przedstawiał dzieje proletariatu od średniowiecza aż do kapitalizmu przemysłowego. Zwieńczeniem spektaklu było symboliczne przewrócenie złotego postumentu symbolizującego kapitalizm. Warto nadmienić, że po pokazie zgromadzona na stadionie publiczność złożyła swoistą przysięgę lojalności widzów zmagań sportowców w duchu idei socjalistycznych. Źródło: www.perspektiven-online.at/2010/05/04/sozialismus-in-einer-stadt/, prater-stadium-history Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1962 (eliminacje strefy AFC): W eliminacjach do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1962 w strefie AFC wzięły udział 2 drużyny, które rozegrały między sobą dwumecz. Zwycięzca dwumeczu zagrał w barażu ze zwycięzca grupy 10 eliminacji strefy UEFA. Przed rozpoczęciem eliminacji wycofała się reprezentacja Indonezji.

  Dodano: 19.01.2012. 00:40  


  Najnowsze