• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UJ organizuje dla studentów konkurs poświęcony historii chemii

  03.03.2011. 00:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Studenci publicznych i niepublicznych uczelni mogą wziąć udział w ogólnopolskim konkursie "Od Sędziwoja do Skłodowskiej-Curie", popularyzującym wiedzę o historii chemii. Zgłoszenia można przesyłać do 13 marca. Na najlepszych czekają nagrody rzeczowe.

  Konkurs towarzyszy obchodom Międzynarodowego Roku Chemii 2011 oraz Roku Marii Skłodowskiej-Curie.

  "Historia chemii służyła i nadal służy różnym celom: dydaktycznym i pedagogicznym, zawodowym i obronnym, patriotycznym i nacjonalistycznym, liberalnym i humanitarnym. We współczesnym świecie, takie pojęcia, jak chemiczny, syntetyczny(), kojarzą się ze spowodowanym przez człowieka zanieczyszczeniem i skażeniem środowiska" - czytamy na stronie organizującego konkurs Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Jak informują organizatorzy, do rehabilitacji chemii w oczach współczesnego człowieka może przyczynić się poznanie jej historii i zrozumienie jej fundamentalnej roli nie tylko w przyrodzie i procesach kosmicznych, lecz również w ekonomii społeczeństwa XX wieku.

  Konkurs zostanie przeprowadzony poprzez internetową platformę zdalnego nauczania. W pierwszym etapie, który potrwa do 13 marca, internauci powinni zarejestrować się za pośrednictwem strony: www.minos.uoks.uj.edu.pl/konkurs/login/signup.php?

  W drugiej części 4 tys. uczestników, będzie rozwiązywało internetowy test. Odpowiedź na 30 pytań powinna zająć każdemu internaucie nie więcej niż 40 minut. Test można rozwiązywać do 27 marca.

  Pytania będą dotyczyły m.in. zdjęć ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego; biografii Marii Skłodowskiej-Curie. Przygotowano również pytania opracowane na podstawie kilku pozycji książkowych podanych w regulaminie konkursu.

  Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają kolejno: aparat cyfrowy, dysk przenośny i czytnik e-book. Przyznane zostaną również dwa wyróżnienia. Zwycięzcy i osoby wyróżnione otrzymają zaproszenie na 3-dniowe zwiedzanie Krakowa i jego okolic.

  Szczegółowe informacje na temat konkursu wraz z regulaminem są dostępne na stronie: http://www.uj.edu.pl/web/konkurs

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 03.03.2011. 00:26  


  Najnowsze