• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W sobotę poznamy Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego

  13.08.2010. 23:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Obcokrajowcy z całego świata, którzy od dwóch tygodni uczą się w Cieszynie (Śląskie) języka polskiego, wezmą w sobotę udział w zmaganiach o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego.

  Doroczny konkurs ortograficzny otwarty jest też dla innych przebywających w Polsce obcokrajowców, którzy chcą zmierzyć się z pułapkami polszczyzny.

  O główną nagrodę walczą cudzoziemcy, posiadający obce obywatelstwo, którzy nawet jeśli mieszkają w Polsce, to nie dłużej niż pięć lat. Oprócz tytułu, nagrodą jest możliwość bezpłatnego uczestnictwa w kolejnej letniej szkole w Cieszynie. Mistrzowie zostają honorowymi członkami jury w kolejnych sprawdzianach.

  Organizowane przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego zmagania odbywają się w Cieszynie już od trzynastu lat. Tekst dyktanda układa prof. Aldona Skudrzyk z zakładu językoznawstwa pragmatycznego Wydziału Filologicznego śląskiej uczelni.

  W przeszłości cudzoziemcy zmagali się m.in. z takimi skomplikowanymi ortograficznie wyrażeniami jak: mrzonki o wojażach, rzężący rzęch, brudnoróżowy maluch, przyprószona kurzem antresola, pohukiwania odchodzącej z wolna nawałnicy czy przyżółkłe z lekka karty.

  Zwycięzcy sprawdzianu otrzymują tytuły cudzoziemskiego mistrza i wicemistrzów języka polskiego oraz wiele nagród dodatkowych, do których należą "5+" ("piątka z plusem"), Orzeł Polskiej Ortografii i Orzełek Polskiej Ortografii.

  Nagrody "5+" przeznaczone są dla osób początkujących i średnio zaawansowanych, które nie mają szans na zwycięstwo w głównym konkursie, a tytuły Orła i Orzełka Polskiej Ortografii dla Polaków z zagranicy czy nauczycieli języka polskiego za granicą, którym regulamin nie pozwala na start w głównym konkursie.

  W sprawdzianie biorą udział uczestnicy letniej szkoły i warsztatów polonistycznych organizowanych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ w Cieszynie oraz uczestnicy innych zaprzyjaźnionych letnich szkół. Tradycyjnie od kilku lat przyjeżdżają goście z Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców "Polonicum" Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacji Języków Obcych "Linguae Mundi" z Warszawy.

  Od kilku lat w sprawdzianie uczestniczą także studenci polonistyki na zagranicznych uczelniach, z którymi cieszyńska szkoła współpracuje: z Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki (Lwów, Ukraina), Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego (Mińsk, Białoruś) i Uniwersytetu we Florencji (Włochy).

  Przyjeżdżają też cudzoziemcy, którzy wakacje spędzają w Polsce, a o sprawdzianie dowiedzieli się z mediów czy internetu. Wszyscy laureaci otrzymują cenne nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy konkursu małe słowniczki i poradniki języka polskiego.

  Atrakcją sprawdzianu jest specjalny konkurs ortograficzny dla jury. Jurorzy - poloniści, wykładowcy różnych uczelni - zmagają się wtedy z egzotycznymi językami, a zadania są wymyślane przez cudzoziemców biorących udział w konkursie. To np. odczytywanie znaków japońskich, zapisywanie wyrazów węgierskich, fińskich, gruzińskich czy mongolskich, liczenie po tadżycku i chińsku.

  Dzień po sprawdzianie, w niedzielę, odbędzie się największa impreza letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie - Wieczór Narodów, podczas którego uczestnicy kursu zaprezentują na cieszyńskim rynku swoje kraje. W prezentacji wezmą udział przedstawiciele ponad 30 państw, m.in. Mołdawii, Japonii, Kanady, Kuby, Wietnamu, Hiszpanii, Belgii i Chin. Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie odtańczenie międzynarodowego poloneza na cieszyńskim rynku.

  W tym roku w zajęciach szkoły i warsztatach uczestniczy ok. 200 studentów. Program zajęć to 80 godzin intensywnej nauki języka polskiego, seminaria i wykłady o Polsce, literaturze, kulturze, historii, metodyce nauczania języka polskiego jako obcego, zajęcia kulturalne oraz turystyczno-rekreacyjne. Zagraniczni studenci korzystają też z zajęć dodatkowych: konwersacji, pracy z mediateką, czytania i pisania, wymowy oraz doskonalenia znajomości języka czy nauki specjalistycznych odmian języka i tłumaczeń. MAB

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ jbr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 13.08.2010. 23:17  


  Najnowsze