• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wkrótce finał pierwszego konkursu w ramach projektu Fizyka jest ciekawa

  16.11.2010. 00:53
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 5 tys. uczniów i 70 nauczycieli z Lubuskiego, Dolnośląskiego i Wielkopolskiego - ze szkół gdzie procent zdawalności matury z fizyki jest najniższy w Polsce - bierze udział w projekcie "Fizyka jest ciekawa". 25 listopada na Politechnice Poznańskiej odbędzie się międzywojewódzki finał konkursu organizowanego w ramach tego projektu.

  Całkowity koszt projektu, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, wynosi nieco ponad 12 mln zł. W trakcie jego trwania, czyli do września 2012 r., szkoły biorące w nim udział, korzystają ze sprzętu dydaktycznego, czyli SOND (Skomputeryzowane Oprzyrządowanie Nowoczesnego Dydaktyka), składających się z walizek zawierających przyrządy do wykonywania doświadczeń z zakresu elektryczności i magnetyzmu, notebooków, drukarek i pomocy metodycznej.

  "Uczniowie są bardzo zadowoleni, że w końcu sami mogą coś zrobić podczas zajęć - informuje PAP Katarzyna Kosicka, specjalista ds. rekrutacji i współpracy ze szkołami w pwn.pl. - Pomaga im to w zrozumieniu powiązań między prawami fizyki."

  Organizator projektu, firma pwn.pl, która działając w ramach PWN, zajmuje się przygotowywaniem dydaktycznych pomocy edukacyjnych oraz programów multimedialnych, zapewnia po pięć zestawów na szkołę. Warunkiem realizacji projektu jest zaangażowanie, co najmniej 70 uczniów z przynajmniej 3 oddziałów klasy I i minimum 15 uczniów w ramach koła naukowego (klasy I). (Uczniowie, którzy są w projekcie uczęszczają do II klasy, gdy projekt się zaczynał byli w I.). Projekt zakłada, że uczniowie będą korzystać z pomocy naukowych aż do klasy maturalnej.

  W szkołach mają również powstać koła naukowe z fizyki, które w ciągu roku szkolnego muszą zrealizować 25 spotkań po 2 godziny lekcyjne. Uczestnicy kół naukowych będą zapraszani raz w semestrze na wykłady na UAM w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Wrocławskim.

  Projekt ma propagować fizykę, zainteresować młodzież naukami matematyczno-fizycznymi, usprawnić nauczanie przedmiotów ścisłych, a w przyszłości zwiększyć liczbę studentów na uczelniach technicznych.

  W ramach projektu zaplanowano również konkursy, z których pierwszy właśnie dobiega końca, a drugi rozpocznie się w 2011 r.

  "W pierwszej części konkursu to nauczyciele w swoich szkołach oceniali, kto ma brać udział w finale - wyjaśnia Kosicka. - Podczas finału na Politechnice Poznańskiej będą pracowały dwie komisje. Uczniowie przez 45 minut będą indywidualne rozwiązywać zadania, przez 15 minut przedstawiać prezentacje na temat +Fizyka a filozofia+ lub +Budowa i ewolucja wszechświata+ i przez 15 minut prezentować doświadczenia z SOND-ą."

  Dla zwycięzców organizatorzy przewidzieli nagrody rzeczowe: trzy dla indywidualnych uczestników, trzy dla zespołów i nagrodę dla najlepszej szkoły.

  Po zakończeniu projektu pomoc dydaktyczna, notebooki i drukarki pozostaną w szkołach.

  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 16.11.2010. 00:53  


  Najnowsze