• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zespół z WAT najlepszy w polskim finale konkursu Imagine Cup

  13.04.2012. 07:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Aplikacja na telefon komórkowy, która umożliwia wykrywanie materiałów wybuchowych - np. niewypałów, zwyciężyła w polskim finale konkursu Imagine Cup dla studentów-innowatorów. Rozwiązanie opracowała drużyna ARMED z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. 

   

  Imagine Cup jest organizowany przez firmę Microsoft od 2003 roku. Podczas konkursu studenci z całego świata prezentują swoje pomysły na to, jak rozwiązać złożone problemy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W swojej dziesięcioletniej historii konkurs zyskał rangę Mistrzostw Świata w zakresie nowych technologii. Światowe finały - z udziałem laureatów krajowych edycji konkursu - co roku odbywają się w innym państwie; dotychczas odbyły się m.in. w Seulu, Paryżu i Kairze, Warszawie i Nowym Jorku.

  Tegoroczny dwudniowy finał polskiej edycji Imagine Cup zakończył się w czwartek w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Najbardziej prestiżową kategorią konkursu jest Projektowanie Oprogramowania. W tej kategorii w polskim finale Imagine Cup zwyciężył zespół ARMED z WAT.

  Członkowie zespołu zaprezentowali swój system SAPER. Jest to aplikacja na telefon komórkowy, która umożliwia wykrycie w ziemi i zanalizowanie materiału wybuchowego, np. miny czy niewypału. Aplikacja wykorzystuje magnetometr (służący jako kompas w dużej części smartfonów) i wykrywa zakłócenia w polu magnetycznym w pobliżu telefonu komórkowego. Na podstawie charakteru tych zakłóceń można ocenić, czy w pobliżu znajduje się materiał wybuchowy i określić, jaki to może być materiał. Niebezpieczeństwo zostaje zlokalizowane na mapie, a odpowiednie służby zostają powiadomione, aby rozbroić minę czy bombę.

  Członkowie zespołu ARMED zaznaczają, że co 20 minut na świecie z powodu min czy niewybuchów ginie 1 osoba. Ich aplikacja mogłaby z telefonu komórkowego uczynić urządzenie ratujące życie. Na razie zagrożenie można wykryć jedynie z odległości 30 cm, ale w przyszłości można byłoby zwiększyć ten zasięg. W skład zwycięskiego zespołu wchodzą m.in. Marcin Kukiełka, Jakub Kędzior oraz Adam Pabiś, a mentorem jest Mariusz Chmielewski.

  Drugie miejsce w konkursie Projektowanie Oprogramowania przyznano również zespołowi z WAT - The InnoWATors. Studenci opracowali system SENSE, który monitoruje stan osób chorych na epilepsję. SENSE potrafi wykryć u użytkownika atak epilepsji. W takiej sytuacji wysyła automatyczne powiadomienie do bliskich chorego, a dodatkowo - za pomocą głosowych komunikatów automatycznie uruchamianych na telefonie komórkowym - informuje otoczenie o ataku i o tym, jak można choremu pomóc. Napad epilepsji system wykrywa za pomocą akcelerometru standardowo wbudowywanego w telefon komórkowy, a także za pomocą umieszczonych na skórze użytkownika niewielkich, bezprzewodowych czujników EMG, które wykrywają charakterystyczne dla ataku epilepsji drżenie mięśni. Aplikacja mogłaby być szczególnie przydatna rodzicom dzieci chorych na epilepsję - byliby błyskawicznie powiadamiani o ataku.

  Trzecie miejsce zajął zespół Flexify z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poznańscy studenci opracowali zestaw interaktywnych ćwiczeń dla dzieci, podczas których mali pacjenci, aby zdobyć punkty w grze - muszą wykonywać dokładnie takie ćwiczenia, jak podczas zajęć rehabilitacyjnych. Podczas komputerowej gry użytkownicy wcielają się w smoka i aby pokonać wyznaczoną trasę, muszą odpowiednio podskakiwać na piłce do ćwiczeń. Przebieg ćwiczeń jest nagrywany na kamerę, dzięki czemu rehabilitant będzie mógł nawet zdalnie, kontrolować przebieg ćwiczeń. Członkowie zespołu Flexify uważają, że dzięki ich pomysłowi dzieci będą miały większą motywację do ćwiczeń rehabilitacyjnych.

  Zwycięzcy tej i kilku pozostałych kategorii konkursowych będą reprezentować Polskę w światowych finałach Imagine Cup, które odbędą się latem w australijskim Sydney.

  PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

  lt/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Imagine Cup – konkurs technologiczny organizowany corocznie dla studentów przez firmę Microsoft. Każda edycja składa się z kilku etapów, z których ostatni - finał światowy - rozstrzygany jest co roku w innym mieście świata. "Całą sobą" – singel zespołu Łzy z albumu The Best of 1996-2006. Na singlu znalazł się także cover utworu "Imagine" z repertuaru Johna Lennona. Oba nagrania ukazały się tylko na złotej edycji krążka The Best. Motorola KRZR K1 – telefon komórkowy z klapką firmy Motorola, wprowadzony w na rynek polski w styczniu 2007. Telefon ma nowy design, został oszklony. KRZR jest w pewnym sensie kontynuacją modelu Motorola RAZR V3, gdyż jest równie cienki jak starszy RAZR. Telefon jest wyposażony w dwa kolorowe wyświetlacze, zewnętrzny 96x80 pikseli 65tys. kolorów, oraz wewnętrzny 176x220 pikseli odzwierciedlający 262 tys. barw. Motorola KRZR ma 20 MB wbudowanej pamięci, którą można rozszerzać za pomocą kart MicroSD (Trans Flash) do 8 GB. Telefon ma wbudowany aparat cyfrowy o rozdzielczości 2 MP (1600x1200 pikseli), który może nagrywać filmy. Zoom aparatu pozwala na zbliżenia do 8 razy. Telefon komunikuje się z innymi urządzeniami za pomocą technologii Bluetooth, ma opcję WAP 2.0, wbudowaną przeglądarkę XHTML oraz obsługuję konta e-mail. Telefon jest czterozakresowy (850/900/1800/1900), komunikuje w technologii GPRS oraz EDGE. W telefonie znajduje się bateria Li-Ion, która pozwala na 300 godzin pracy oraz 360 minut rozmowy (według producenta). Telefon obsługuję aplikację platformy JAVA oraz odtwarza pliki MP3. Telefon występuje w kilku wersjach kolorystycznych: w wersji niebieskiej, czarnej, srebrnej, czerwonej oraz złotej.

  MiniLOGIA Grafika w Logo - organizowany od 2002 roku konkurs informatyczny dla uczniów szkół podstawowych. Polega na samodzielnym rozwiązywaniu zadań graficznych w środowisku Logo. Uczniowie wybierają środowiska programowania: Logomocja, polska edycja Imagine lub MSW(Berkeley) Logo. Nokia 3210 – telefon komórkowy z serii N30 wprowadzony na rynek w 1999 roku. Model zyskał sobie ogromną popularność dzięki wbudowanej antenie, intuicyjnemu menu, graficznemu wyświetlaczowi, a także możliwościami wysyłania wiadomości graficznych SMS. Przez wiele lat telefon był bardzo popularny na polskim rynku. Dzięki kablowi M-Bus można zainstalować na telefonie zmodyfikowane oprogramowanie, dostępne w sieci, uaktywniające dodatkowe funkcje telefonu, włączając w to dodatkowe gry czy alarm wibracyjny. Wersja europejska modelu 3210 domyślnie nie posiada alarmu wibracyjnego, w przeciwieństwie do wersji azjatyckiej telefonu.

  LOGIA – konkurs informatyczny dla uczniów gimnazjum organizowany corocznie przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów (OEIiZK). Polega on na samodzielnym rozwiązywaniu różnorodnych zadań graficznych i programistycznych w środowisku Logo. Do rozwiązywania zadań używany jest program Logomocja, polska edycja Imagine. Konkurs podzielony jest na trzy stopnie: szkolny, rejonowy i wojewódzki. Daria Kinzer (ur. 29 maja 1988 w Aschaffenburgu, Niemcy) – chorwacka wokalistka, reprezentantka Chorwacji na 56 Konkursie Piosenki Eurowizji 2011 który odbył się w Düsseldorfie. Piosenkarka wzięła udział w konkursie Dora organizowanym przez chorwacką telewizję HRT który miał na celu wyłonić reprezentanta Chorwacji na konkurs Eurowizji. Po kilku tygodniach zmagań, w marcu 2011 roku, Daria zwyciężyła z piosenką „Lahor”, autorstwa Borisa Đurđevića. Na Eurowizji, w pierwszym półfinale konkursu, który odbył się 10 maja, piosenkarka zaprezentowała angielską wersję swojej piosenki – „Celebrate”. Nie udało jej się awansować do finału konkursu – zajęła 15. miejsce w półfinale.

  "Czarna dziewczyna" – singel zespołu Ivan & Delfin, wydany w 2005 roku, nagrany w dwóch językach: polskim i rosyjskim (eurowizyjna wersja dodatkowo zawierała fragment po ukraińsku). Piosenka reprezentowała Polskę podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2005, gdzie zajęła 11. miejsce w półfinale i nie awansowała do finału. Aplikacja społeczna - aplikacja informatyczna, która za pomocą zestawu wbudowanych mechanizmów realizuje określony interes społeczny i stymuluje aktywną interakcję użytkownika z aplikacją.

  IKO – aplikacja mobilna dla klientów PKO Banku Polskiego i Inteligo, łącząca funkcje bankowości mobilnej z możliwością dokonywania płatności mobilnych. System swoją premierę miał 7 marca 2013 roku. Z aplikacji mogą korzystać również użytkownicy nie będący klientami banku, poprzez wykorzystanie portmonetki mobilnej opartej na przedpłaconym rachunku technicznym. Identyfikatorem użytkownika jest numer telefonu komórkowego.

  Art4Europe – aplikacja stworzona przez polskich programistów z firm iTraff Technology oraz Programa.pl na potrzeby międzynarodowego konkursu Hack4Europe. Zwyciężyła w kategorii „oprogramowanie o największej wartości biznesowej”. Jej podstawową funkcjonalnością jest rozpoznawanie dzieł sztuki na podstawie zdjęcia.

  Imagine: John Lennon – ścieżka dźwiękowa do filmu o tym samym tytule, wydany w 1988 roku. Na płycie zamieszczono utwory muzyki popularnej, skomponowane przez Johna Lennona. Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę.

  Dino Jelusić (ur. 4 czerwca 1992 roku w Požedze) - chorwacki piosenkarz. Zwycięzca podczas pierwszego w historii Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który odbył się w duńskiej Kopenhadze w 2003 roku. Reprezentował Chorwację z piosenką "Ti Si Moja Prva Ljubav", która zdobyła w sumie 134 punkty. Była to pierwsza i, jak na razie, jedyna wygrana Chorwacji na tym konkursie. Imagine: The Remixes – remix album holenderskiego DJ-a Armina van Buurena, który zawiera zremiksowane wersje utworów z albumu Imagine. Został wydany 3 lutego 2009 roku.

  Dobry Wzór – konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jest przygotowywany i prowadzony zgodnie z zasadami określonymi przez ICSID (International Council of Societies of Industrial Design). Od samego początku, stałym elementem konkursu jest monitoring polskiego rynku. Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyszukują i dopuszczają do konkursu dostępne na polskim rynku produkty i usługi. Nagrodą w konkursie jest znak i certyfikat Dobry Wzór. Konkurs istnieje na rynku od 1993 roku i jest pierwszą polską nagrodą za wzornictwo. Od 1995 roku swoją nagrodę: Wzór Roku, przyznaje Minister Gospodarki. Największe zmiany w Dobrym Wzorze zaszły w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy w konkursie mogły wziąć udział również produkty producentów zagranicznych. Od tego momentu polskie produkty i polscy przedsiębiorcy konkurują z zagranicznymi markami. Od tego roku również swoją nagrodę – Designer Roku dla najlepszego polskiego projektanta – przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Mamy już sześciu projektantów – Designerów Roku. Są nimi Marek Adamczewski (2007), Tomasz Rudkiewicz (2008), Andrzej Śmiałek (2009), Tomasz Augustyniak (2010), Marek Liskiewicz i Triada Design (2011) oraz Piotr Kuchciński (2012). Produkty, niezależnie od kraju pochodzenia, są oceniane w 3 sferach: domu, pracy i publicznej. Od 2010 roku wprowadzona została nowa sfera usług. Od 2013 roku zgłoszone do konkursu produkty i usługi oceniane są w 7 kategoriach: DOM PRACA SFERA PUBLICZNA USŁUGI NOWE TECHNOLOGIE GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE W każdej kategorii jury wyłania laureatów i przyznaje nagrody Dobry Wzór. Minister Gospodarki nagradza znakiem Wzór Roku najlepszy polski produkt lub usługę, a prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyróżnia najlepszego projektanta tytułem Designer Roku. Sony Ericsson W550i – telefon komórkowy firmy Sony Ericsson z serii W. Maksymalny czas czuwania telefonu wynosi 400 godzin, a rozmów 510 minut. Sony Ericsson W550i umożliwia wysyłanie wiadomości SMS, MMS oraz EMS. W tym telefonie komórkowym można wymienić obudowę. Swoją konstrukcją przypomina Sony Ericsson S700i. Muzyki z telefonu można słuchać poprzez słuchawki HPM-70. Obsługuje formaty muzyczne: MIDI, AMR, AAC, XMF, WAV, M4A, RHZ, iMelody, eMelody, 3GP, MP4.

  Ćwiczenia przygotowawcze – forma ćwiczeń, w których głównym podmiotem szkolenia jest kadra. Organizowane są w celu utrwalenia i pogłębienia indywidualnej wiedzy i umiejętności oraz nawyków działania zespołowego w dowództwach i sztabach. Treścią ćwiczeń przygotowawczych, które mogą przybierać różne formy, jest profesjonalne przygotowanie kadry w zakresie rozwiązywania problemów strategicznych, operacyjnych i taktycznych w procesie planowania i dowodzenia w różnych sytuacjach pola walki (misji) oraz doskonalenie umiejętności organizacyjno-szkoleniowych i metodycznych. Ćwiczenia przygotowawcze poprzedzane są zajęciami przygotowawczymi w formie wykładów, seminariów, zajęć zbiorowych i podróży historyczno-geograficznych. W ramach ćwiczeń przygotowawczych do realizacji zadań szkoleniowych z praktycznym działaniem wojsk (pododdziałów), w okresie bezpośrednio poprzedzającym to zamierzenie, mogą być przeprowadzane ćwiczenia epizodyczne.

  Dodano: 13.04.2012. 07:40  


  Najnowsze