• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Znamy laureatów konkursu ASTOR na Najlepszą Pracę Dyplomową

  30.11.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Michał Skałecki z Politechniki Wrocławskiej jest zwycięzcą XIII edycji konkursu Astor na Najlepszą Pracę Dyplomową. Konkurs rozstrzygnięto 25 listopada w Krakowie. Jednym z patronów medialnych konkursu jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

  Michał Skałecki z Politechniki Wrocławskiej zajął pierwsze miejsce dzięki pracy pt. "Symulator kotła parowego z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych", napisanej pod kierunkiem dr. inż. Andrzeja Jabłońskiego.

  Na drugim miejscu uplasował się Łukasz Stanclik z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Jest autorem pracy pt. "Układ sterowania ramieniem robota antropomorficznego" - napisanej pod kierunkiem dr inż. Marcina Sidziny.

  Trzecie miejsce zajął Jakub Sotwin, autor pracy pt. "Bazujące na PLC stanowisko diagnostyczne do testowania sterowników PLC GE Intelligent Platforms", napisanej pod kierunkiem dr inż. Krzysztofa Oprzędkiewicza z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

  Wyróżnienie otrzymał Piotr Rupniewski z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej - autor pracy pt. "Projekt stanowiska aktywnego obciążania silnika asynchronicznego", napisanej pod kierunkiem dr inż. Marcina Sidziny.

  Konkurs na Najlepszą Pracę Dyplomową jest organizowany przez firmę ASTOR nieprzerwanie od 1998 roku. W tym roku po raz pierwszy odbył się w nowej formule.

  "Zmieniona formuła podniosła atrakcyjność konkursu i wydaje się, że zdopingowała finalistów. Wysoki poziom prezentacji w ogóle nie wskazywał, że mamy do czynienia ze świeżo upieczonymi absolwentami. W kontekście tak wysokiego poziomu, samo zakwalifikowanie się do grona finalistów jest ogromnym wyróżnieniem" - komentuje prezes ASTOR i przewodniczący jury Stefan Życzkowski.

  Do finału zakwalifikowało się siedmiu najlepszych dyplomantów, którzy dostali szansę zaprezentowania się przed kapitułą konkursową swoich dokonań. Po przedstawieniu prac konkursowych, jurorzy mieli czas na wybór trzech najlepszych i jednocześnie najciekawiej omówionych prac.

  Oprócz rozstrzygnięcia konkursu 25 listopada odbyło się również seminarium pt. "Moc technologii dla edukacji". Dotyczyło ono między innymi współpracy firmy ASTOR z uczelniami technicznymi.

  "Połączenie rozstrzygnięcia konkursu prac z seminarium dla edukacji ma na celu zaakcentowanie wartości, jaką dla firmy ASTOR ma współpraca z placówkami dydaktycznymi" - wyjaśnia Życzkowski.

  Podsumowując spotkanie, Życzkowski zapowiedział od następnej edycji konkursu rozszerzenie formuły o średnie szkoły techniczne. Tematyka prac zgłaszanych do konkursu może być związana z systemami sterowania linią produkcyjną, monitoringiem i wizualizacją procesów przemysłowych, automatyzacją procesów produkcyjnych lub stanowiskami zrobotyzowanymi.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Google Code Jam – corocznie realizowany przez Google konkurs programistyczny, polegający na rozwiązywaniu problemów algorytmicznych. Początkowym celem konkursu było wyłonienie kandydatów do pracy w Google. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2003 roku a pula nagród wynosiła 20000 dolarów, w tym 10000 dolarów za zajęcie pierwszego miejsca. Zwycięzcą pierwszej edycji był Szwed Jimmy Mardell. W 2004 roku triumfował Argentyńczyk Sergio Sancho. Kolejne edycje wygrywali Marek Cygan (2005), Petr Mitrichev (2006), Tiancheng Lou (2008), Tiancheng Lou (2009), Egor Kulikov (2010), Makoto Soejima (2011) (trzecie miejsce - Jakub Pachocki), Jakub Pachocki (2012). Wartościowanie pracy - zwane też kwalifikowaniem pracy, jest postępowaniem zmierzającym do zróżnicowania prac i stanowisk pracy pod kątem różnic w ich treści (trudności pracy), wykorzystywanym w polityce personalnej firmy. Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę.

  MATMIX - konkurs matematyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2005/2006 i była organizoana przez VI LO im. I. Paderewskiego w Poznaniu. Począwszy od drugiej edycji konkurs organizowany jest przez XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Pomysłodawcą konkursu jest nauczycielka matematyki Danuta Zarzycka. Integracja automatyki (integracja systemów automatyki przemysłowej) – ogół prac związanych z automatyzacją procesów przemysłowych: od projektowania, ewentualnie doboru urządzeń lub elementów systemu, przez montaż, po wdrożenie i uruchomienie urządzeń lub systemów do kontroli i sterowania pracą innych urządzeń technicznych, a także włączanie tych urządzeń lub systemów do współpracy z już funkcjonującymi systemami automatycznymi i informatycznymi.

  Dobry Wzór – konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jest przygotowywany i prowadzony zgodnie z zasadami określonymi przez ICSID (International Council of Societies of Industrial Design). Od samego początku, stałym elementem konkursu jest monitoring polskiego rynku. Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyszukują i dopuszczają do konkursu dostępne na polskim rynku produkty i usługi. Nagrodą w konkursie jest znak i certyfikat Dobry Wzór. Konkurs istnieje na rynku od 1993 roku i jest pierwszą polską nagrodą za wzornictwo. Od 1995 roku swoją nagrodę: Wzór Roku, przyznaje Minister Gospodarki. Największe zmiany w Dobrym Wzorze zaszły w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy w konkursie mogły wziąć udział również produkty producentów zagranicznych. Od tego momentu polskie produkty i polscy przedsiębiorcy konkurują z zagranicznymi markami. Od tego roku również swoją nagrodę – Designer Roku dla najlepszego polskiego projektanta – przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Mamy już sześciu projektantów – Designerów Roku. Są nimi Marek Adamczewski (2007), Tomasz Rudkiewicz (2008), Andrzej Śmiałek (2009), Tomasz Augustyniak (2010), Marek Liskiewicz i Triada Design (2011) oraz Piotr Kuchciński (2012). Produkty, niezależnie od kraju pochodzenia, są oceniane w 3 sferach: domu, pracy i publicznej. Od 2010 roku wprowadzona została nowa sfera usług. Od 2013 roku zgłoszone do konkursu produkty i usługi oceniane są w 7 kategoriach: DOM PRACA SFERA PUBLICZNA USŁUGI NOWE TECHNOLOGIE GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE W każdej kategorii jury wyłania laureatów i przyznaje nagrody Dobry Wzór. Minister Gospodarki nagradza znakiem Wzór Roku najlepszy polski produkt lub usługę, a prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyróżnia najlepszego projektanta tytułem Designer Roku. Samsung Art Master – ogólnopolski konkurs artystyczny skierowany do studentów i absolwentów kierunków artystyczno-plastycznych polskich uczelni wyższych, organizowany od 2004 roku przez firmę Samsung Electronics Polska. Celem konkursu Samsung Art Master jest wyłonienie i wyróżnienie nowych, ciekawych osobowości polskiej sceny artystycznej oraz promowanie nieszablonowego, innowacyjnego podejścia do tematu kultury i sztuki. Konkurs ułatwia młodym, utalentowanym artystom trwałe zaistnienie na rynku sztuki, umożliwiając im realizację i profesjonalną prezentację własnych koncepcji twórczych. Konkurs umożliwia młodym artystom pierwsze konfrontacje z publicznością, kuratorami oraz krytykami sztuki m.in. w ramach wystawy zbiorowej finalistów konkursu w uznanych instytucjach (m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, „Zachęta” Narodowa Galeria Sztuki).

  Pierwsze zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2013/2014 odbyły się w niemieckim Klingenthal. Konkurs drużynowy został rozegrany 23 listopada, konkurs indywidualny 24 listopada, natomiast kwalifikacje do konkursu indywidualnego 22 listopada. W kwalifikacjach pierwsze miejsce zajął Piotr Żyła, natomiast najdłuższy skok oddał Kamil Stoch, który był wśród skoczków nie muszących się kwalifikować. Konkurs drużynowy wygrała reprezentacja Słowenii. Druga seria konkursu drużynowego została anulowana, ponieważ na skoczni panowały złe warunki atmosferyczne. Konkurs indywidualny podobnie jak drużynowy zakończył się po pierwszej serii. Zwycięzcą konkursu indywidualnego i pierwszym liderem klasyfikacji generalnej sezonu 2013/2014 Pucharu Świata został Krzysztof Biegun. TUZ-3 – język programowania przeznaczony dla minikomputerów MKJ-25. Jest to język symboliczny – asembler, przygotowany dla tego modelu komputera. Język TUZ-3 i asembler (translator języka TUZ-3 na język maszynowy) powstały w ramach prac nad oprogramowaniem dla komputera MKJ-25 prowadzonych w zespole Instytutu Kompleksowych Systemów Sterowania Wydziału Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej z Gliwic. Zespołem kierował prof. Dr inż. Stefan Węgrzyn, a w jego składzie byli między innymi: dr inż. M. Bargielski, mgr inż. A. Bober, mgr inż. J. Czapnik, mgr Inż. Z. Czech, dr inż. K. Nałęcki, mgr inż. A. Wakulicz-Deja, mgr inż. S. Wołek.

  Wydział Nauk o Zdrowiu – jeden z 5 wydziałów wchodzących w skład Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

  Dysertacja – pisemna praca naukowa (praca dyplomowa) pisana w celu uzyskania stopnia naukowego, zazwyczaj w formie rozprawy. W Polsce napisanie i przedstawienie do recenzji dysertacji jest warunkiem koniecznym otrzymania stopnia doktora.

  Wydział Zarządzania i Informatyki – jeden z 5 wydziałów wchodzących w skład Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. John Jacob Astor (ur. 16 czerwca 1946), brytyjski arystokrata, polityk i przedsiębiorca, najstarszy syn Gavina Astora, 2. barona Astor of Hever i lady Irene Haig, córki 1. hrabiego Haig.

  Miss Mokrego Podkoszulka (ang. wet T-shirt contest) – rodzaj konkursu piękności podczas którego kobiety prezentują się w białych lub delikatnie barwionych podkoszulkach, bez biustonoszy. W czasie prezentacji polewane są wodą, która czyni ich strój półprzezroczystym. Erotyczny charakter imprezy jest czasem jeszcze silniej podkreślony, gdy uczestniczki konkursu zdejmują górne części ubioru lub rozbierają się całkowicie. Kobiety, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymują honorowe biustonosze, które zakładają na oczach publiczności. Z tego powodu Miss Mokrego Podkoszulka jest niekiedy zaliczany do rodzaju tańca erotycznego. Charakterystycznym elementem konkursu jest aktywny i głośny doping publiczności. Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.

  Quentin jest konkursem na najlepszy, niepublikowany scenariusz do gry fabularnej. Jest nagrodą ogólnopolską przyznawaną corocznie nieprzerwanie od 1999 roku. Kapituła konkursu wyłania do pięciu finalistów w pierwszym głosowaniu oraz zwycięzcę lub zwycięzców i do dwóch wyróżnień w drugim głosowaniu. Ogłoszenie wyników odbywa się w czasie jednego z konwentów, zwykle w okresie letnim. Mistrzostwa Polski Chippendales- ogólnopolski konkurs tańca erotycznego. I edycja konkursu dla najlepszej polskiej grupy tancerzy lub solisty odbyła się w 2011 roku we Wrocławiu.

  Miss Supranational (z ang. Międzynarodowa Miss) to konkurs piękności rozgrywany od 2009 roku. Jest to konkurs który organizuje World Beauty Association z Panamy. Polska spółka Missland podpisała porozumienie z WBA o organizację tego konkursu w latach 2009-2013. Przez cztery lata z rzędu (4 edycje) finał konkursu odbywał się w Polsce. Jednakże już w 2013 roku obowiązki gospodarza pełni Białoruś, z której pochodziła panująca Miss – Katerina Buraja. Wydział Humanistyczno-Społeczny Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (WHS ATH) – jeden z 5 wydziałów Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej powstały w 2001 roku wraz z przekształceniem fili Politechniki Łódzkiej w tym mieście w samodzielną uczelnię. Kształci studentów na trzech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk humanistyczno-społecznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Dodano: 30.11.2011. 00:33  


  Najnowsze