• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera

  21.09.2010. 00:34
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Demencja - czas działać" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Choroby Alzheimera, obchodzonego tradycyjnie 21 września. Dzień jednoczący chorych, ich opiekunów i pomagające im organizacje obchodzony jest już w ponad 80 krajach świata.

  Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, ocenia się, że obecnie na wszystkich kontynentach z powodu demencji cierpi 36 milionów ludzi. Szacuje się, że w 2030 roku będzie ich 66 milionów, a w 2050 - 115 milionów. Wśród tych osób ponad 60 proc. to chorzy na chorobę Alzheimera. W Polsce cierpi na nią ponad 200 tysięcy osób, ale diagnozę otrzymało ok. 20 proc. chorych.

  "Te liczby nie pozwalają czekać, każą działać już dziś - jak najszybciej - aby teraz i w przyszłości poradzić sobie z tym ogromnym społecznym problemem" - wyjaśnia przewodnicząca Stowarzyszenia Alicja Sadowska.

  Jak zaznacza, zrealizowanie tego celu będzie możliwe przy uwzględnieniu kilku zasad takich jak: promocja świadomości i zrozumienia dla choroby Alzheimera; respektowanie praw człowieka, które przysługują również chorym; uznanie wiodącej roli opiekuna rodzinnego; zapewnienie dostępności usług zdrowotnych i socjalnych dla chorych; podkreślenie istotnej roli wczesnej diagnozy; działanie na rzecz zapobiegania chorobie Alzheimera poprzez poprawę jakości lecznictwa publicznego.

  Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia (demencji). Rozwija się przeważnie po 65. roku życia, ale u osób z genetycznymi predyspozycjami (ok. 1 proc. przypadków) - nawet przed 50-tką. Badania epidemiologiczne stwierdzają, że zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem. Stwierdza się ją u 14 proc. osób po 65. roku życia oraz u 40 proc. osób po 80. roku życia.

  Prof. Maria Barcikowska z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN wyjaśnia, że choroba Alzheimera polega na zwyrodnieniu tkanki mózgowej, które z kolei powoduje zanik komórek nerwowych.

  Choroba objawia się zaburzeniami pamięci i logicznego myślenia; zmianami nastroju, zachowania oraz zmianami osobowości. Zaburzeniom pamięci mogą towarzyszyć również objawy neurologiczne, np. spowolnienie ruchowe, zaburzenia mimiki twarzy, a w wyniku wzmożonego napięcia mięśni - sztywność. Pacjenci stopniowo stają się coraz bardziej zależni od innych osób.

  W około 10 proc. przypadków choroba jest dziedziczona. Jednak na początek wystąpienia objawów i przebieg choroby mają wpływ również czynniki środowiskowe i choroby np. układu krążenia, palenie tytoniu, urazy głowy.

  "Mamy nadzieję, że dzięki kampaniom informacyjnym, a zwłaszcza dzięki działaniom, które prowadzimy w związku ze Światowym Dniem Choroby Alzheimera, coraz więcej osób będzie umiało w porę zaobserwować niepokojące sygnały rozpoczynającej się choroby, a lekarze, do których trafią chorzy, nie zbagatelizują wczesnych objawów otępienia, będą bardziej uwrażliwieni i nie pozostawią chorych bez odpowiedniej pomocy" - dodała Sadowska.

  Jej zdaniem, rozpoznanie choroby Alzheimera we wczesnym stadium jest ważne m.in. dlatego, że daje choremu i jego opiekunowi możliwość zaplanowania kolejnych lat życia.

  Stowarzyszenie - wśród czynników, które mogą wpływać na obniżenie ryzyka zachorowania na Alzheimera, wymienia - aktywność intelektualną, np. grę w szachy czy rozwiązywanie krzyżówek; uprawianie sportu; utrzymywanie relacji społecznych; dietę bogatą m.in. w warzywa i owoce, witaminy B, E, kwas foliowy, kwasy tłuszczowe omega-3; umiarkowane spożycie alkoholu.

  Więcej informacji na temat choroby Alzheimera jest dostępnych na stronie www.alzheimer.pl. (PAP)

  ekr/ tot/ gma/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Gaetano Perusini (ur. 1879 w Udine, zm. 8 grudnia 1915 w Cormons) – włoski lekarz neurolog, uczeń i współpracownik Aloisa Alzheimera. Autor jednego z pierwszych opisów choroby, nazwanej później chorobą Alzheimera. Ciałka Hirano (ang. Hirano bodies) – cytoplazmatyczne, eozynofilne, pałeczkowate struktury spotykane wewnątrz komórek nerwowych w chorobach neurodegeneracyjnych, m. in. w chorobie Alzheimera i niektórych postaciach choroby Creutzfeldta-Jakoba. Zbudowane są z aktyny i białek z nią związanych. Lokalizują się głównie wewnątrz neuronów formacji hipokampalnej. Memantyna – organiczny związek chemiczny, antagonista receptora NMDA, stosowany jako lek prokognitywny. Znajduje zastosowanie w leczeniu otępienia w przebiegu choroby Alzheimera.

  Stereognozja – termin neurologiczny określający zdolność do rozpoznawania przedmiotów wyłącznie za pomocą dotyku. Stwierdzono, że u ludzi chorych na chorobę Alzheimera stereognozja znacznie pogarsza się, w przeciwieństwie do innych typów demencji, gdzie to zjawisko nie jest obserwowane. Upośledzenie stereognozji, jednakże bez uchwytnych zaburzeń czucia powierzchownego nazywane jest stereoagnozją. Świadczy o uszkodzeniu kory płata ciemieniowego. Stereoanastezja to z kolei niemożność rozpoznania rozmiarów oraz kształtów przedmiotu za pomocą dotyku. Starzenie się – zmniejszenie zdolności do odpowiedzi na stres środowiskowy, które pojawia się w organizmach wraz z upływem czasu, naturalne i nieodwracalne nagromadzenie się uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, przerastające zdolności organizmu do samonaprawy. Starzenie się powoduje utratę równowagi wewnętrznej organizmu, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Prowadzi do upośledzenia funkcjonowania komórek, tkanek, narządów i układów, zwiększa podatność na choroby (np. choroby krążenia, Alzheimera, nowotwory), wreszcie prowadzi do śmierci.

  Choroba Alzheimera (AD) – najczęstsza postać otępienia, nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do śmierci pacjenta. Opisał ją po raz pierwszy niemiecki neuropatolog Alois Alzheimer w 1906, od nazwiska którego ją nazwano. Najczęściej spotyka się ją u osób po 65. roku życia, aczkolwiek rzadziej pojawia się też wcześniej. W 2006 na świecie cierpiało na nią około 26,6 miliona osób. Przewiduje się, że w 2050 dotknie ona jednej osoby na 85 ludzi. [email protected] jest projektem internetowym zorganizowanym przez Stanford University w Stanach Zjednoczonych. Projekt ma na celu badanie procesów zwijania białek, koncentruje się na badaniu sposobu w jaki cząsteczka białka składa się w przestrzeni. Jest to o tyle ważne, że od tego kształtu zależą funkcje, jakie może ona pełnić w organizmie. Na skutek nieprawidłowego złożenia się cząstki, mogą powstawać białka wywołujące choroby takie jak: CJD, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, czy też słynne BSE, czyli "choroba szalonych krów".

  Blaszki amyloidowe (blaszki starcze, ang. senile plaques) – zmiany strukturalne obserwowane w wielu chorobach neurodegeneracyjnych, m.in. w chorobie Alzheimera. Składają się z amyloidu, dystroficznych neurytów oraz komórek astrogleju i mikrogleju. Irrenschloss – siedziba miejskiego zakładu dla umysłowo chorych i epileptyków (Anstalt für Irre und Epileptische) we Frankfurcie nad Menem, założonego przez Heinricha Hoffmana, dyrektora instytucji w latach 1851–1888. Irrenschloss znajdował się na obrzeżach miasta, obecnie w dzielnicy Frankfurt-Westend. Następcą Hoffmana był Emil Sioli; w tym czasie pracujący tam profesor Alois Alzheimer opisał chorobę, znaną dziś od jego imienia jako choroba Alzheimera.

  Takryna (łac. Tacrini hydrochloridum) – organiczny związek chemiczny, inhibitor acetylocholinoesterazy wykorzystywany w leczeniu choroby Alzheimera.

  Rywastygmina (nazwy handlowe: Exelon, Nimvastid, Prometax i Rivastigmine Teva) – organiczny związek chemiczny z grupy karbaminianów, jest inhibitorem acetylocholinoesterazy (AChE) i butyrylocholinoesterazy. Stosowany jest do leczenia otępienia związanego z chorobą Alzheimera.

  Apraksja - upośledzenie precyzyjnych, celowych ruchów przy braku niedowładu, objawów móżdżkowych i zaburzeń czucia. Zaburzenia apraktyczne są często wynikiem udarów, guzów, spotyka się je również w chorobie Alzheimera. Alois Alzheimer (ur. 14 czerwca 1864 w Marktbreit, zm. 19 grudnia 1915 we Wrocławiu) – niemiecki lekarz psychiatra i neuropatolog, profesor psychiatrii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako pierwszy opisał objawy choroby zwanej dziś chorobą Alzheimera.

  Dodano: 21.09.2010. 00:34  


  Najnowsze