• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 25-lecie pierwszego przeszczepu serca w Zabrzu

  05.11.2010. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  25. rocznicę wykonania w zabrzańskim ośrodku pierwszego przeszczepu serca w Polsce świętują w Zabrzu pracownicy tamtejszego Śląskiego Centrum Chorób Serca. 5 listopada 1985 r. pierwszy przeszczep serca w Polsce wykonał ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii prof. Zbigniew Religa. Choć przeszczep był udany, 62-letni pacjent zmarł dwa miesiące później na sepsę. Jednym z asystentów Religi przy pionierskiej operacji był prof. Marian Zembala, obecny szef tego ośrodka, noszącego dziś nazwę Śląskie Centrum Chorób Serca.

  Zorganizowana przez Zembalę w czwartek konferencja prasowa była okazją do wspomnień, podziękowań i przypomnienia medycznej drogi zabrzańskiego zespołu. Swoistą klamrą okazało się przedstawienie szczególnych pacjentów, którzy w ostatnich tygodniach przeszli w Zabrzu poważne operacje - 7-miesięcznego Alana i 103-letnią panią Marię.

  Nowe serce Alan zyskał 15 września - jako najmłodszy pacjent spośród siedemdziesięciorga dzieci, które przeszły transplantacje w Zabrzu. Urodził się z niepracującą lewą komorą serca. Jak wyjaśniał Zembala, u tak małych dzieci głównymi problemami są wielkość samego organu i potrzeba znalezienia odpowiedniego dawcy, a także większa niż w późniejszym wieku liczba odrzutów - zwłaszcza po roku od operacji.

  Pani Maria, według zabrzańskich kardiologów, miała pełne wskazania do pomocy kardiochirurga - niedokrwienną chorobę serca i krytyczne zwężenie tętnicy zstępującej przedniej. Początkowo, gdy koledzy z Wrocławia poprosili ich o pomoc, nie chcieli zbyt szybko zdradzić wieku pani Marii mówiąc, że wygląda najwyżej na 80 lat. W Zabrzu okazało się to prawdą, a sama pacjentka - najstarsza z dotychczasowych - ujęła lekarzy podejściem do życia i opowieściami m.in. o dzieciństwie w Kutach nad Czeremoszem.

  Zabieg wykonano u niej przed tygodniem metodą małoinwazyjną. Dzięki 4-centymetrowemu cięciu, może już swobodnie oddychać, spaceruje o lasce i dobrze się czuje. Jak deklarowała w czwartek, była trochę zaskoczona, że lekarze zakwalifikowali ją do zabiegu. "Ale trzeba było, to się zgodziłam. (...) Uważam, że trzeba wszystko robić, co się da, reszta zależy od Pana Boga" - uśmiechała się.

  "Mam bardzo dobre dzieci, które o mnie dbają. (...) Zrobiłam to, żeby mieli wewnętrzny spokój, że chciałam jeszcze trochę przedłużyć życie" - tłumaczyła pani Maria. Po wyjściu ze szpitala zamierza "być i coś robić". "Zawsze coś jest, czy wyszywanie, czy szydełkowanie - to jest moje hobby" - zaznaczyła. Przyznała, że zaraz po operacji musiała trochę odpocząć, a teraz już chodzi samodzielnie, choć z laseczką czuje się stabilniej.

  W ciągu ostatnich 25 lat w Zabrzu wykonano operacje serca w krążeniu pozaustrojowym u prawie 28 tys. chorych. Transplantacje serca, pojedynczego płuca, obu płuc, serca i płuc oraz serca i nerek przeszło tam prawie 900 pacjentów. Zembala w czwartek wiele mówił o pomocy naukowej i merytorycznej, otrzymywanej ciągle od specjalistów z Zachodu i przekazywanej w ostatnim dziesięcioleciu z Zabrza lekarzom na Wschodzie, m.in. w Łucku i Równem.

  Według szefa zabrzańskiego centrum, za trzy miesiące szpital wprowadzi się do kończonej właśnie nowej części budynku. "Ten nasz jest kochany, ale maleńki, klaustrofobiczny. Dzięki temu szpitalowi wypracowaliśmy jednak przez ostatnie 12 lat 58 mln zł na powstanie nowego budynku" - powiedział Zembala. Poinformował, że minister zdrowia dołożyła do budowy 23 mln zł, a Unia Europejska - 34 mln zł.

  Kolejną dobrą wiadomością jest otrzymanie przez zabrzańską placówkę inwestycyjnego grantu unijnego w wysokości 88 mln zł na przeszczepy płuc - również chorych na mukowiscydozę.

  Zembala zapowiedział też piątkowy koncert "Serce za serce" Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, którymi honorowane są osoby, firmy i instytucji najhojniej wspierające postęp prac naukowo-badawczych. Przypomniał, że wystąpi słynny bas Aleksander Teliga. MTB

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Przeszczepienie serca (heart transplantation, HTX) to metoda leczenia schyłkowej niewydolności serca, polegająca na przeszczepieniu serca pozyskanego od martwego dawcy. Wykonywana jest jedynie w specjalistycznych ośrodkach. Urządzenie wspomagające czynność komór serca (ang. ventricular assist device, VAD) – automatyczna pompa wspomagająca pracę komory serca. Stosowana jako środek doraźny u chorych z niewydolnością serca, oczekujących na przeszczepienie lub u osób, u których przeszczepienie jest niemożliwe. VAD nie zastępuje komory serca, lecz wspomaga jego pracę. Urządzenie może być montowane wewnątrz lub na zewnątrz ciała pacjenta. Może wspomagać prawą bądź lewą komorę serca. Napędzane elektrycznie (z baterii zewnętrznej) lub pneumatycznie. Cewa sercowa – najwcześniejsze stadium w rozwoju zarodkowym serca. Tworzą ją, zgodnie z kierunkiem przepływu krwi, zatoka żylna, pierwotny przedsionek serca, pierwotna komora serca, opuszka serca i pień tętniczy. Powstaje głównie z mezodermy trzewnej.

  Próba dobutaminowa (echokardiograficzna próba obciążeniowa serca z zastosowaniem dobutaminy) – badanie nieinwazyjne polegające na monitorowaniu pracy serca za pomocą echokardiogramu przy zmieniającym się obciążeniu tego narządu. W czasie badania podaje się dożylnie dobutaminę, lek, który wywołuje przyspieszenie czynności serca. Badanie to pozwala stwierdzić istnienie i rozległość niedokrwienia mięśnia sercowego, które pojawia się w przypadku osób chorych po podaniu dobutaminy. Żyły przednie serca (venae cordis anteriores) - są to 3-4 drobne naczynia, które zbierają krew z mostkowo-żebrowej powierzchni serca. Uchodzą samodzielnie (tzn. nie przez zatokę wieńcową) do prawego przedsionka serca.

  Prawe uszko serca (łac. auricula cordis dextra) – twór należący do prawego przedsionka serca, które zwłaszcza podczas skurczu komór serca obficie wypełnia się krwią. Żyła sercowa mała (vena cordis parva) – inaczej żyła mała serca, jest położona na ścianie tylnej serca w prawej części bruzdy wieńcowej. Uchodzi przez zatokę wieńcową do prawego przedsionka serca.

  Zaburzenie rytmu serca, arytmia, dysrytmia, niemiarowość serca – stan, w którym skurcze mięśnia sercowego są nieregularne, a ich częstotliwość wychodzi poza bezpieczny zakres 60-100 uderzeń na minutę. Stan taki często stanowić może zagrożenie dla życia, chociaż nie jest to regułą.

  Dodano: 05.11.2010. 00:25  


  Najnowsze