• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aktywność mięśni odgrywa kluczową rolę w wykształcaniu się stawów

  11.06.2009. 15:11
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Powody niewykształcenia się stawów u embrionów ze sparaliżowanymi kończynami od długiego czasu nie dawały spokoju wielu tęgim umysłom. Międzynarodowy zespół naukowców rozwikłał tę tajemnicę i odkrył stojący za nią mechanizm molekularny. Wyniki badań opisano w czasopiśmie Developmental Cell.

  Rzucają one światło na sposób, w jaki aktywność mięśni wpływa na wykształcanie się stawów i wyjaśniają, jak ruch reguluje ścieżkę sygnalizacyjną, która jest niezbędna w okresie rozwoju dziecka i później.

  Zdaniem naukowców, wykształcanie się stawów opiera się na zmianach w ekspresji genu, który "zobowiązuje" komórki do zamienienia się w element wykształcającego się stawu oraz wyodrębnia je z otaczającej tkanki chrzęstnej. Poprzednie badania wykazały, że ścieżka sygnalizacyjna Wnt/beta-katenina w znacznym stopniu przyczynia się do utrzymywania "przeznaczenia" komórek stawowych i dba o to, aby nie zróżnicowały się w chrząstkę.

  Naukowcy z Francji, Izraela i USA odkryli również, że skurcze mięśni biorą udział w kształtowaniu się kośćca. "Od ponad stu lat wiemy, że ruchy embrionalne są ściśle związane z wykształcaniem się stawów" - wyjaśnia dr Elazar Zelzer z Wydziału Genetyki Molekularnej Instytutu Nauk im. Weizmanna w Izraelu. "Jednak dokładny mechanizm, dzięki któremu aktywna muskulatura reguluje wykształcanie się stawów pozostaje nieuchwytny" - dodaje współautor artykułu.

  Według naukowców modele myszy, w których kończyny zwierząt były pozbawione muskulatury lub w których brakowało kurczliwości mięśni wykazały zakłócenia w normalnym procesie budowania stawów. Komórki w "miejscach, gdzie miały być stawy przerwały ekspresję standardowych markerów stawów i zaczęły rozwijać się według ścieżki wykształcania się chrząstki" - czytamy w artykule. Odkrycia sugerują, że wykształcenie się stawów nie powiodło się z powodu miejscowego spadku aktywności beta-kateniny.

  "Przed tymi badaniami w większości nieznano mechanizmów, na których opiera się rola ruchu w procesie wykształcania się stawów"- zauważył dr Zelzer. "Nasze odkrycia pokazują, że skurcz mięśni jest niezbędny do utrzymania przeznaczenia komórek prekursorowych stawów i wyjaśniają, w jaki sposób i dlaczego mechaniczny bodziec wywoływany ruchem odgrywa kluczową rolę na etapie rozwoju."

  Wyniki "przedstawiają brakujące ogniwo między określeniem przeznaczenia komórek prekursorowych a ruchami embrionalnymi - dwoma procesami, które są niezbędne dla prawidłowej organogenezy" - czytamy w artykule.

  W badaniach udział wzięli naukowcy z francuskiego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM), Uniwersytetu im. Pierre'a i Marie Curie z Paryża, francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS), Hebrajskiego Uniwersytetu Naukowego w Izraelu oraz Akademii Medycznej Stanforda w USA.

  Źródło: CORDIS

  Więcej informacji:

  Developmental Cell:
  http://www.cell.com/developmental-cell/

  Instytut Nauk im. Weizmanna:
  http://www.weizmann.ac.il/

  Źródło danych: Developmental Cell
  Referencje dokumentu: Kahn J., et al. (2009) Muscle contraction is necessary to maintain joint progenitor cell fate. Developmental Cell 16:734-43. DOI:10.1016/j.devcel.2009.04.013.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Spondyloartropatie (SpA)-zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa. To choroby, w których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa i tkanek okołokręgosłupowych, stawów obwodowych, przyczepów ścięgnistych oraz zmian zapalnych w wielu innych układach i narządach. Zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa, zwane także spondyloartropatiami - grupa chorób, których wspólną cechą jest występowanie zapalenia stawów obwodowych, zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych, stawów kręgosłupa. U chorych nie stwierdza się czynnika reumatoidalnego, natomiast często stwierdza się obecność antygenu B27. Guzki Boucharda – charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej stawów rąk guzki, występujące na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych bliższych. Guzki składają się z tkanki kostnej i chrzęstnej, w ich okolicy może dojść niekiedy do odczynów zapalnych.

  Łuszczycowe zapalenie stawów (ang. psoriatic arthritis) – zapalne schorzenie stawów, występujące w przebiegu łuszczycy. Należy do spondyloartropatii seronegatywnych. Choroba często rozpoczyna się w obrębie stawów międzypaliczkowych i często dotyczy tylko jednej strony, co odróżnia ją od reumatoidalnego zapalenia stawów. W przebiegu łuszczycowego zapalenia stawów we krwi nie pojawia się czynnik reumatoidalny. Zapalenie stawów (gr. arthro-, staw + -itis, zapalenie; l.mn.: arthritides) – grupa schorzeń (według ICD-10 M00-M25), w których dochodzi do uszkodzenia stawów. Zapalenie stawów jest wiodącą przyczyną prowadzącą do kalectwa u ludzi powyżej 55. roku życia.

  Serologicznie ujemne zapalenie stawów z ciastowatym obrzękiem − szczególna postać zapalenia stawów, występująca w wieku podeszłym, częściej u mężczyzn niż kobiet. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (ang. juvenile idiopathic arthritis, w skrócie JIA), znane też pod nazwą młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów (ang. juvenile rheumatoid arthritis), młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów (ang. juvenile chronic arthritis) lub choroba Stilla – najczęstsza u dzieci postać zapalenia stawów, o nieznanej etiologii, rozpoczynająca się w młodym wieku (przed 16 rokiem życia), trwająca co najmniej 3 miesiące, której towarzyszą zmiany w narządzie ruchu oraz objawy pozastawowe.

  Synowektomia – operacja chirurgiczna polegająca na usunięciu zmienionej błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna. Operacje tego typu najczęściej wykonywane są w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Są też leczeniem z wyboru w przypadku barwnikowego kosmkowo-guzkowego zapalenia błony śluzowej stawów oraz chrzęstniakowatości maziówki. Waldekoksyb, valdecoxib – lek należący do grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych, stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów i objawów związanych z miesiączkowaniem.

  Wykształcenie podstawowe – rodzaj wykształcenia, które jest obowiązkowym do zdobycia. Aktualnie uczeń uzyskuje wykształcenie podstawowe po ukończeniu nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum, jednakże czasem mówiąc o tej ostatniej mówi się także o innym wykształceniu jakim jest wykształcenie gimnazjalne. Po zdobyciu wykształcenia podstawowego uczeń ma prawo (już nie obowiązek) do dalszego kształcenia - może wtedy starać się o wykształcenie zasadnicze, wykształcenie zawodowe lub wykształcenie średnie.

  Guzki Heberdena – guzki charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej stawów rąk, występujące na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych dalszych.

  Glukozamina (łac. Glucosaminum) – organiczny związek chemiczny pochodzenia naturalnego. Przypuszczano, że przyczynia się ona do odbudowy chrząstki stawowej i może wywierać wpływ na zmniejszanie odczuwania bólu oraz sprawniejsze funkcjonowanie stawów. Preparaty siarczanu glukozaminy wykorzystywane są przy wspomaganiu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. W roku 2001 opublikowano badanie wskazujące, że lecznicze działanie glukozaminy nie jest pewne. Metaanaliza opublikowana w 2010 roku stwierdza, że w porównaniu z placebo, glukozamina, a także chondroityna i ich połączenie nie zmniejszają bólu stawów i nie mają wpływu na zwężenie szpary stawowej. We wnioskach z badania zaleca się odstąpienie od refundacji leczenia glukozoaminą i zaprzestanie przepisywania tego związku przez lekarzy.

  Dodano: 11.06.2009. 15:11  


  Najnowsze