• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badania unijne pokazują, że konopie mogą uszkodzić DNA

  18.06.2009. 15:11
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Naukowcy w Wlk. Brytanii znaleźli dowody na to, że palenie papierosów z konopi może uszkodzić DNA człowieka i zwiększyć ryzyko powstania nowotworu. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Chemical Research in Toxicology, są rezultatem prac w ramach sieci doskonałości ECNIS (Środowiskowe ryzyko pojawienia się nowotworu, odżywianie się i indywidualna podatność), finansowanej na kwotę 11 mln EUR z tematu "Jakość i bezpieczeństwo żywności" Szóstego Programu Ramowego (6PR), której przedmiotem zainteresowania był sposób, w jaki dieta i czynniki dziedziczne mogą wpływać na środowiskowe ryzyko pojawienia się nowotworu.

  W badaniach wykorzystano nową technikę bardzo czułej chromatografii cieczowej połączonej ze spektrometrią masową w celu zanalizowania tworzenia się związków wywołujących raka w chloroplastowym DNA (ctDNA) poddanym in vitro działaniu dymu papierosowego z konopi. Stwierdzono, że w warunkach laboratoryjnych konopie uszkadzają DNA.

  Pozytywne i negatywne skutki używania konopi są od lat przedmiotem ożywionej dyskusji. Wypalane w formie papierosów dla rozluźnienia przez ludzi na całym świecie oraz stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej, konopie są obecne od wieków i były elementem wielu pradawnych kultur.

  "Części konopi siewnych, znanych także jako marihuana, gandzia i pod wieloma innymi potocznymi nazwami, są wypalane w formie papierosów jako rozluźniający narkotyk, choć takie stosowanie tej rośliny jest w wielu krajach nielegalne" - wyjaśnia dr Rajinder Singh z Uniwersytetu w Leicester, kierownik projektu badawczego.

  "Prowadzono już wiele badań nad toksycznością dymu tytoniowego" - dodaje. "Wiadomo jest, że dym tytoniowy zawiera 4.000 związków chemicznych, z których 60 klasyfikuje się jako rakotwórcze. Konopie z kolei nie były dotąd tak dokładnie zbadane. Są mniej palne od tytoniu i do celów użytkowych często się je miesza z tytoniem. Zawierają 400 związków, w tym 60 kannabinoidów. Jednak ze względu na ich słabszą palność jest w nich o 50% więcej rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym naftalen, benzantracen i benzopiren, niż w dymie tytoniowym."

  Wiadomo że substancje toksyczne w tytoniu mogą prowadzić do raka płuc i innych nowotworów oraz uszkodzić DNA, ale taki wpływ palenia papierosów z konopi nie został jasno wykazany. Badania koncentrowały się na toksycznej substancji zwanej aldehydem octowym, którą znaleźć można zarówno w tytoniu, jak i w konopiach.

  Zdolność dymu z konopi do uszkodzenia DNA niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Innym problemem jest to, że palacze konopi zwykle wdychają dym głębiej niż palacze tytoniu, co zwiększa zatrucie układu oddechowego. "Wypalenie trzech lub czterech papierosów z konopi dziennie wiąże się z taką samą szkodą dla błony śluzowej oskrzeli co wypalenie dziennie 20 lub więcej papierosów z tytoniu" - mówią naukowcy.

  "Te wyniki stanowią dowód na to, że dym z konopi może uszkodzić DNA, co oznacza, że palenie papierosów z konopi może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, a nawet przyczynić się do powstania raka" - czytamy w artykule. "Dane uzyskane w trakcie tych badań, wskazujące na szkodliwy wpływ dymu z konopi na DNA, podkreślają potrzebę wprowadzenia rygorystycznych przepisów regulujących konsumpcję papierosów z konopi w celu ograniczenia negatywnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak nowotwór" - piszą autorzy w podsumowaniu.

  Badania są także wynikiem projektu NewGeneris (Opracowane i zastosowanie biomarkerów dietetycznego kontaktu z chemikaliami genotoksycznymi i immunotoksyczymi oraz biomarkerów wczesnych objawów przy użyciu grup matek z noworodkami i biobanków), finansowanego na kwotę 13,6 mln EUR z 6PR w celu sprawdzenia wpływu kontaktu matki ze związkami spożywczymi o właściwościach rakotwórczych i immunotoksyczynych w czasie ciąży na ryzyko nowotworu i innych chorób u dziecka.

  Źródło: CORDIS

  Więcej informacji:

  Uniwersytet w Leicester:
  http://www.le.ac.uk/external

  Chemical Research in Toxicology:
  http://pubs.acs.org/journal/crtoec

  Źródło danych: Uniwersytet w Leicester; Chemical Research in Toxicology
  Referencje dokumentu: Singh, R et al. (2009) Evaluation of the DNA damaging potential of cannabis cigarette smoke by the determination of acetaldehyde derived N2-Ethyl-2-deoxyguanosine adducts. Chemical Research in Toxicology 22:1181-88. DOI: 10.1021/tx900106y.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Paczkolata – umowne określenie zagrożenia rozwoju chorób zależnych od dymu tytoniowego, stosowane w medycynie. Paczkolata oblicza się poprzez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata nałogu, np.: 1 paczkorok oznacza wypalanie 1 paczki papierosów (20 sztuk) na dobę przez jeden rok. Wypalanie 40 sztuk papierosów (2 paczek) dziennie w ciągu jednego roku oznacza 2 paczkolata. Odpowiednikiem paczkolat w języku angielskim jest wyrażenie pack years of smoking. Kannabinoidy – grupa organicznych związków chemicznych oddziałujących na receptory kannabinoidowe w mózgu. Zanim odkryte zostały inne typy kannabinoidów, nazwa ta obejmowała tylko alkaloidy konopi. Obecnie ta grupa związków dzieli się na: Olej konopny - olej otrzymywany z nasion konopi siewnych (Cannabis sativa) ma zabarwienie zielono-brązowe i lekko gorzki, korzenno-orzechowy zapach i smak.

  Kannabichromen (CBC) – organiczny związek chemiczny z grupy fitokannabinoidów występujący w konopiach. Wykazuje podobieństwo strukturalne do innych kannainoidów (np. THC, THCV, CBD, CBN). Dowody sugerują, że to właśnie on może odpowiadać za przeciwzapalne, przeciwwirusowe i ogólnie przeciwbólowe działanie konopi. Nie zostało to jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone. Ma dwa stereoizomery. Żywność z dodatkiem marihuany to pojęcie odnoszące się do produktów spożywczych, których składnikiem jest marihuana w postaci zioła bądź żywicy z konopi indyjskich. Żywność ta pozwala w sposób alternatywny doświadczyć działania oraz korzyści płynących z kannabinoidów bez konieczności palenia marihuany czy haszyszu. Kannabinoidy umieszczane są w ciastach, ciasteczkach i innych produktach spożywczych, a następnie jedzone w celach leczniczych bądź dla przyjemności.

  Syndrom amotywacyjny (ang. amotivational syndrome) – zespół objawów, opisywany u osób przewlekle, od dłuższego czasu odurzających się marihuaną i innymi przetworami konopi. W skład tego zespołu wchodzą: Otłoczyny lub otłuczyny, to oczyszczone z nasion oraz spreparowane przez wymoczenie (roszenie) i międlenie, łodygi lnu lub konopi.

  Cannabis Cup to festiwal który odbywa się od 1987 roku. Jego twórcą jest redaktor magazynu High Times - Steven Hager, który przybył do Holandii w celu przeprowadzenie wywiadu z założycielem pierwszej holenderskiej firmy handlującej nasionami konopi. Festiwal odbywa się corocznie w Amsterdamie, jest jednym z najbardziej znanych wydarzeń związanych z marihuaną. Publicznie przedstawiane i oceniane są tam rozmaite jej odmiany. Grupa sędziów decyduje każdego roku która firma zaprezentowała najlepszą odmianę, najlepszy nowy produkt i najprzyjemniejsze stanowisko na festiwalu. Haszysz (pot. hasz) – substancja otrzymywana ze zlepionej i sprasowanej żywicy konopi indyjskich (Cannabis sativa indica) bądź siewnych (Cannabis sativa sativa), bogatych w substancję psychoaktywną THC (do 50%).

  Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca.

  Dodano: 18.06.2009. 15:11  


  Najnowsze