• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badanie WHO: Polacy palą, choć wiedzą, że to szkodzi

  23.11.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Polsce pali co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta, choć większość wie o związku palenia tytoniu z poważnymi chorobami. Blisko połowa wszystkich badanych jest za podniesieniem podatków na papierosy - stwierdza sondaż WHO opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia.  W Polsce codziennie pali tytoń 33,5 proc. dorosłych mężczyzn - 5,2 mln - i 21 proc. dorosłych kobiet - 3,5 mln; łącznie 8,7 mln osób, czyli 27 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Okazjonalnych palaczy jest ponad milion.

  Globalny sondaż dotyczący używania tytoniu przez osoby dorosłe GATS (Global Adult Tobacco Survey) odnosi się do lat 2009-10. W Polsce badanie koordynowały Ministerstwo Zdrowia i polskie biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a przeprowadziły je Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Pentor Research International. Ankieterzy przeprowadzili 7840 wywiadów. Pełny raport jest dostępny na stronach internetowych MZ.

  Średnio palacze mężczyźni wypalają 18 papierosów na dobę, kobiety 16 sztuk.

  Trzy piąte - 60,1 proc. - po pierwszego papierosa sięga w ciągu pół godziny od przebudzenia. Większość palaczy zaczęła palić między 18. a 24. rokiem życia.

  Wśród tych, którzy kiedykolwiek palili codziennie, mężczyźni robią to średnio przez 23,3 lat; u kobiet średnia długość codziennego palenia to 21,7 lat.

  Ponad jedna trzecia - 35,1 proc. - próbowała w ciągu ostatniego rok rzucić palenie.

  Ośmiu na dziesięciu wszystkich respondentów - 81,4 proc. - nie ma wątpliwości, że przyczyną poważnych chorób może być bierne palenie; o szkodliwości bezdymnego tytoniu - tabaki, tytoniu do żucia - jest przekonanych 39 proc. pytanych.

  Ponad 800 tys. palaczy - 8,5 proc. - jest zdania, że palenie nie powoduje poważnych chorób.

  Spośród tych, którzy mają świadomość związku palenia z chorobami, najczęstsze jest wiązanie używania tytoniu z rakiem płuc - 92,6 proc. 79,9 proc. uważa, że palenie przyczynia się do zawału serca, ale dwie piąte - 39,2 proc. - nie wie o związku palenia z udarem mózgu.

  Co trzeci ankietowany - 33,6 proc. - deklarował, że w ciągu 30 dni poprzedzających sondaż był narażony na bierne palenie.

  Średni miesięczny wydatek na papierosy jednego palącego to 208,50 zł. Blisko połowa dorosłych Polaków - 48,3 proc. - opowiada się za podniesieniem podatków na wyroby tytoniowe. Chce tego 14,8 proc. palących i 62,9 proc. niepalących.

  Za całkowitym zakazem palenia w placówkach służby zdrowia opowiada się 92,1 proc. ankietowanych, 91,8 proc. chce zakazu palenia tytoniu w szkołach, 83,4 proc. jest za zakazem palenia w obiektach sportowych; 58,9 proc. popiera całkowity zakaz palenia w restauracjach, a 36,9 proc. w klubach nocnych i muzycznych. Ponad 60 proc. ankietowanych popiera całkowity zakaz palenia w miejscu pracy. BRW

  PAP - Nauka w Polsce

  itm/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Palarnia – według definicji Komisji Zdrowia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej: "wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia tytoniu zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał na zewnątrz". YLE Radio Suomi program radiowy publicznego nadawcy fińskiego Yleisradio, mutowany w poszczególnych częściach kraju. Program przygotowywany jest przez 20 rozgłośni regionalnych. Jest najpopularniejszym programem w Finlandii a jego słuchalność wynosi 38 proc. Trix i Flix – oficjalne maskotki Euro 2008. O wyborze zdecydowali kibice obu alpejskich krajów. W głosowaniu wzięło udział ponad 67 tys. Austriaków i Szwajcarów. Trix i Flix uzyskali 36,3 proc. głosów, wyprzedzając Flitza i Blitza oraz Zagiego i Zigiego.

  Sveriges Radio P3 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Nadawanie programu rozpoczęto w r. 1964. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.4 proc. Sveriges Radio P1 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Jest najstarszym programem a jego emisję rozpoczęto w 1925 jako program mówiony. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.9 proc.

  Star-Typ Sport Sp. z o.o. (STS) - spółka handlowa z siedzibą w Katowicach prowadząca działalność bukmacherską na terenie Polski. Założona w 1997 roku. Aktualnie zatrudnia ponad 1000 osób pracujących w blisko 400 punktach przyjmowania zakładów. Od 2000 roku STS jest drugą największą firmą bukmacherską w Polsce. Obecnie jej udział w rynku ocenia się na ok. 35 proc. Co roku firma przyjmuje kilkadziesiąt milionów zakładów, a liczbę jej stałych klientów szacuje się na ponad 200 tys. osób. Annise Danette Parker (ur. 17 maja 1956 w Houston) – amerykańska działaczka polityczna, w 2013 roku objęła stanowisko burmistrza Houston. Jest lesbijką. Houston to pierwsze z dużych miast USA, które wybrało burmistrzem osobę otwarcie homoseksualną. Parker otrzymała 53 proc. głosów. Jest członkiem Partii Demokratycznej i była radną rady miejskiej.

  Sveriges Radio P3 – ogólnokrajowy program Szwedzkiego Radia, nadawany na terytorium Szwecji i Wysp Alandzkich. Nadawanie programu rozpoczęto w r. 1955. Jego słuchalność w r. 2009 wynosiła 11.4 proc. Do czasu uruchomienia programu trzeciego, "dwójka" nadawała muzykę rozrywkową i popularną. Procedura współdecydowania – (uregulowana dawnym art. 251 TWE) w okresie przed Traktatem z Lizbony była jedną z najczęściej stosowanych procedur stanowienia prawa we Wspólnocie Europejskiej, która jako jedyna z pozostałych (proc. zgody, współdecydowania, współpracy, konsultacji) nadawała Parlamentowi Europejskiemu kompetencje prawodawcze równe Radzie Unii Europejskiej. Procedura ta była wykorzystywana zwykle we wszystkich obszarach ustawodawstwa z wyjątkiem rolnictwa, rybołówstwa, podatków, polityki handlowej, pomocy państwa, polityki gospodarczej, konkurencji i Unii Gospodarczej i Walutowej.

  Paul Cameron (ur. 9 listopada 1939 w Pittsburghu) − amerykański psycholog zajmujący się głównie kwestiami związanymi z homoseksualizmem, a także wpływem biernego palenia na zdrowie.

  Mokry tytoń (tobamel lub maassel) - tytoń służący do palenia w arabskiej fajce wodnej (shishy). Tytoń ten charakteryzuje się bardzo dużą wilgotnością i mocnym aromatem, dzięki nasączeniu go melasą cukrową, syropami owocowymi, esencjami i olejkami aromatycznymi. Wilgotność tego tytoniu uniemożliwia palenie go w fajkach klasycznych, gdyż wymagane jest dla prawidłowego żarzenia stałe podgrzewanie go węglem drzewnym.

  Hot Fuzz - Ostre psy – brytyjska surrealistyczna komedia policyjna nakręcona w roku 2007 przez reżysera Edgara Wright. Film miał swoją premierę 14 lutego 2007 roku, zdobywając przychylne noty - 90 proc. na Rotten Tomatoes i 81/100 na Metacritic. Odsetki budżetowe, odsetki od zaległości budżetowych nazywane również odsetkami podatkowymi lub odsetkami za zwłokę od zaległości podatkowych – odsetki pobierane od wszystkich podatków i innych należności budżetowych z tytułu ich nieterminowych wpłat. Stawki odsetek budżetowych ustalane i ogłaszane są przez Ministra Finansów w Monitorze Polskim. Stanowią 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. Odsetki budżetowe zaliczane są w rachunkowości finansowej do kosztów finansowych. Nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

  Dodano: 23.11.2010. 00:19  


  Najnowsze