• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bezsenność zlokalizowana

  23.12.2009. 17:24
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Jak informuje ScienceDaily, naukowcom udało się znaleźć przyczynę bezsenności. Odpowiada za nią stężenie enzymu PDE4 w mózgu. Jeśli znajdzie się odpowiedni lek, obniżający poziom tego enzymu, kłopoty ze snem mają szansę zniknąć.

  Wielu ludzi regularnie walczy z bezsennością. Do jej objawów należą zapominanie, czy zakłócone funkcjonowanie umysłowe. Wskutek braku snu cierpią pamięć oraz możliwości uczenia się. Robbert Havekes wraz z zespołem, badając myszy, doszli do wniosku, że zakłócenia snu zależą od funkcji specjalnego mechanizmu molekularnego w hipokampie, obszarze mózgu, odpowiedzialnym za utrwalenie nowych wspomnień.

  Naukowcy nie pozwalali spać myszom przez 5 godzin, a później badali w ich mózgach stężenie cAMP i PDE4. Okazało się, że bezsenność doprowadziła do zwiększenia poziomu enzymu PDE4, a obniżenia stężenia molekuły cAMP. cAMP odgrywa ważną rolę w tworzeniu się nowych połączeń pomiędzy komórkami mózgu w hipokampie i wzmacnianiu komórek już istniejących. Bez tych procesów nie możemy się uczyć.

  Badacze zahamowali aktywność enzymu PDE4 i odkryli, że przeciwdziałało to skutkom zakłóceń snu. Brak snu prowadził do zwiększonej aktywności PDE4, który w odpowiedzi blokował działanie cAMP. W konsekwencji tworzyło się mniej połączeń nerwowych w hipokampie.

  Odkrycie nie tylko pokazuje, w jaki sposób brak snu prowadzi do problemów, ale także jak te problemy mogą być rozwiązane. Leki, które stymulują działanie cAMP mogą przeciwdziałać skutkom zaburzeń snu.

  Neurobiolog Robbert Havekes otrzymał grant z programu NWO's Rubicon w 2007 r. Program ten umożliwia osobom, które właśnie zrobiły doktorat, możliwość zdobycia doświadczenia na najlepszych uniwersytetach za granicą. Havekes pracuje obecnie na University of Pennsylvania.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Cyklaza adenylowa, cyklaza adenylanowa, adenylocyklaza (EC 4.6.1.1) – enzym syntezujący cykliczny AMP (cAMP) z adenozyno-5`-trifosforanu (ATP). Niektóre hormony zwiększają aktywność cyklazy adenylowej, prowadząc do wzrostu cAMP. Test Ellswortha-Howarda (ang. Ellsworth-Howard test) – badanie stosowane w diagnostyce niedoczynności przytarczyc. Polega na oznaczeniu wydalania cAMP i fosforanów z moczem w warunkach podstawowych i po podaniu parathormonu. Wzrost wydalania cAMP i fosforanów z moczem po PTH wskazuje na niedobór endogennego parathormonu jako przyczynę objawów. Miralcamp Residencial - hiszpańska miejscowość w Katalonii, w prowincji Tarragona, w comarce Alt Camp, w gminie Cabra del Camp.

  El Mas del Plata – hiszpańska miejscowość w Katalonii, w prowincji Tarragona, w comarce Alt Camp, w gminie Cabra del Camp. Inhibicja allosteryczna - obniżenie aktywności katalitycznej enzymu w wyniku zmiany jego konformacji spowodowanej przyłączeniem się inhibitora do innego miejsca niż miejsce aktywne. W związku z brakiem współzawodnictwa substratu i inhibitora o miejsce aktywne, zwiększenie stężenia substratu nie może przezwyciężyć inhibicji. Inhibitor znacznie zmniejsza liczbę obrotów enzymu, nie ma wpływu na liczbę cząsteczek enzymu wiążących substrat.

  Zolpidem (ATC: N05 CF02) – organiczny związek chemiczny, krótkodziałający lek nasenny z grupy imidazopirydyn. Jest wykorzystywany w doraźnym leczeniu bezsenności. Działa szybko (zazwyczaj już w ciągu 15 – 30 minut od momentu podania) i posiada krótki czas połowicznego rozpadu (2 – 3 godziny). Jego właściwości i działanie nasenne podobne są do działania benzodiazepin, jednak działa dużo bardziej selektywnie. Statyny − grupa leków stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.
  Leki te działają przez hamowanie enzymu reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylokoenzymu A (HMG-CoA). Stosowane są w leczeniu hiperlipidemii zarówno w mono- jak i politerapii; zmniejszają liczbę incydentów wieńcowych, zgonów wieńcowych, udarów mózgu i zabiegów rewaskularyzacyjnych. Są dobrze tolerowane, a ich najpoważniejszym działaniem niepożądanym jest miopatia.

  FCBotiga – sieć oficjalnych butików klubu FC Barcelona oferująca ponad 3 000 różnych artykułów począwszy od replik koszulek sportowych, poprzez szkolne przybory, książki, zegarki i inne pamiątki związane z klubem. Główny sklep sieci FCBotiga - Megastore ma powierzchnię 2 000 i mieści się przy stadionie Camp Nou.
  Sklepiki te znajdują się na całym świecie. Obecnie jednak, żaden z nich nie jest dostępny w Polsce. Earl Wilbur Sutherland Jr. (ur. 19 listopada 1915, Burlingame w stanie Kansas, zm. 9 marca 1974) – fizjolog amerykański. Był m.in. profesorem Vanderbilt University w Nashville. Prowadził badania naukowe dotyczące mechanizmów działania hormonów. Za badania dotyczące roli cyklicznego adenozynomonofosforanu (cAMP) w regulacji hormonalnej otrzymał w 1971 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

  Aprobarbital (łac. Aprobarbitalum) – organiczny związek chemiczny, pochodna kwasu barbiturowego otrzymana w latach dwudziestych XX wieku przez Ernsta Preiswerka. Tak jak pozostałe pochodne tego kwasu, wykazuje działanie uspokajające, nasenne i przeciwdrgawkowe. Głównym jego zastosowaniem było leczenie bezsenności.

  Arthur Annesley Ronald Firbank (ur. 17 stycznia 1886 w Londynie, zm. 21 maja 1926 w Rzymie) – angielski prozaik i dramaturg, czołowy przedstawiciel estetyki camp.

  Camp Rock – film wyprodukowany przez Disney Channel, w którym w bohaterów wcielili się członkowie zespołu Jonas Brothers oraz piosenkarka Demi Lovato. Premiera w Stanach Zjednoczonych odbyła się 20 czerwca 2008 roku. Młodzieżowy musical został napisany przez Julie Brown, Paula Browna, Reginę Hicks i Karen Gist. Film był kręcony w Camp Wanakita i Camp Kilcoo w the Haliburton Highlands, Ontario w Kanadzie. Camp Rock 2: Wielki Finał (ang. Camp Rock 2: The Final Jam, 2010) – kontynuacja popularnego filmu Camp Rock. Film z serii Disney Channel Original Movie. Premiera w USA odbyła się 3 września 2010, a w Polsce 18 września 2010 roku na kanale Disney Channel i również 26 września o godzinie 9:05 tego samego roku na TVP1.

  Dodano: 23.12.2009. 17:24  


  Najnowsze