• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Botoks blokuje emocje

  04.02.2010. 11:24
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Zastrzyk z botuliny blokuje nie tylko mięśnie, które marszczą nam brew, gdy się gniewamy. Może nawet zablokować rozumienie samego uczucia gniewu.

  Do takiego wniosku doszedł David Havas, dokotorant z University of Wisconsin-Madison, który przedstawił wyniki swoich badań na kongresie Society for Personal and Social Psychology w Las Vegas. Psycholog przeprowadził eksperyment z udziałem 40 ochotników, którzy poddali się zabiegowi wstrzyknięcia botoksu w mięśnie marszczące brwi.

  Z innych doświadczeń psychologicznych wiadomo, że niemożność poruszania się wywołuje zmiany emocjonalne i poznawcze. Havas był więc ciekawy, czy niemożliwość wyrażania emocji za pomocą mimiki też będzie miała podobne następstwa.

  Badane osoby miały za zadanie naciskać przycisk, gdy kończyli czytać pokazywane im zdania (na wyrywki sprawdzano też, czy pojęli ich sens, czy też po prostu wciskali guzik). Zdania te były emocjonalnie nacechowane, np. "nahalny telemarketer nie da człowiekowi dokończyć obiadu" wyrażające gniew, itd. Ochotnicy przechodzili ten test dwukrotnie. Raz przed, drugi raz dwa tygonie po zastrzykach z botoksu.

  Okazało się, że za długim razem badani nieco dłużej czytali zdania wyrażające smutek i gniew. "Choć różnice te nie były duże, były jednak znaczące" - powiedział David Havas cytowany przez serwis Newswise.

  Gniew i smutek malują się na ludzkiej twarzy m.in. dzięki mięśniom, które u badanych zablokowano botoksem. Zdaniem psychologa dłuższy czas potrzebny badanym na przeczytanie smutnych i gniewnych zdań świadczy o tym, że nie od razu chwytali oni te emocje.

  Jaki może to mieć wpływ na ludzi, którzy używają botoksu? Profesor Arthur Glenberg, promotor Havasa, przestrzega, że może to prowdzić do nieporozumień. "Podczas rozmowy ludzie reagują na szybkie, delikatne sygnały pokazujące zrozumienie, intencje i empatię rozmówcy" - mówi profesor Glenberg. Dodaje, że osoby, które reagują powoli, gdy im się opowiada o czymś, co nas rozgniewało, stwarzają wrażenie, że nas nie rozumieją.

  Osłabione reagowanie na negatywne emocje może mieć też i dobre strony. Jak mówi Havas, badania te sugerują, że gdy nie masz marsowej miny, świat zdaje się mniej gniewny i mniej smutny.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Agence France Presse (AFP) – francuska agencja prasowa z siedzibą w Paryżu, nazwana AFP w 1944, kontynuatorka założonej w 1835 agencji Havas: Agence des feuilles politiques, correspondance générale - najstarsza światowa agencja informacyjna. Dyssemia (gr. dys - trudność, semia - znak, sygnał) - zaburzenie polegające na niemożności odczytania przekazów niewerbalnych i niemożności odpowiedniego zachowywania się w sytuacjach społecznych. Objawia się między innymi nieadekwatną komunikacją niewerbalną, nieodpowiednim śmiechem czy trudnościami w ubieraniu się i dbaniu o fryzurę, utrudnia rozumienie emocji. Może przejawiać się brakiem kontaktu wzrokowego, niewłaściwą intonacją głosu czy nawet charakterystycznym dla autyzmu trzepotanie rękami w chwili zadowolenia. Osoby mające ten problem często są wyśmiewane i odrzucane przez środowisko. Osięgniew – staropolskie imię męskie, złożone z trzech członów: O-, się (razem może "o siebie", "o sobie") i -gniew ("gniew"). Imię to mogło oznaczać "tego, kto gniewa się tylko na siebie".

  Sjęgniewa — żeński odpowienik staropolskiego imienia Sjęgniew, złożonego z członu Sję- (s-jąć – "wziąć, chwycić, trzymać"), oraz członu -gniew- ("gniew"). Może oznaczać "tę, która ujarzmia swój gniew". Gniew – reakcja emocjonalna na niepowodzenie lub wzburzenie emocjonalne, czasami z nastawieniem agresywnym (zob. złość), będący reakcją na działanie interpretowane jako skierowana negatywnie akcja zaczepna. Podobnie jak inne emocje, gniew specyficznie zabarwia obraz postrzeganej rzeczywistości. Dzięki zniekształceniu rzeczywistości przygotowuje do działania w sposób korzystny dla osoby doznającej tego odczucia. Umiejętność kontroli gniewu zależy od możliwości intelektualnych oraz socjalizacji danego człowieka.

  Sęczygniew – staropolskie imię męskie, złożone z członu Sęczy- ("wsączać się, przenikać"), oraz członu -gniew ("gniew"). Może oznaczać "ten, który sączy gniew". Rościgniew – staropolskie imię męskie, złożone z członów Rości- ("rośnie") oraz -gniew ("gniew"). Może oznaczać "ten, którego gniew jest silny".

  Spycigniew – staropolskie imię męskie, złożone z członu Spyci- ("nadaremnie"), oraz członu -gniew ("gniew"). Może oznaczać "ten, którego gniew jest daremny". Toligniew — staropolskie imię męskie. Składa się z członów Toli- (toliti - "uspokajać", też: "tulić, obejmować rękami"), i -gniew ("gniew"). Znaczenie imienia: "ten, który uspokaja gniew".

  Stojgniew, Stoigniew, Stogniew – staropolskie imię męskie, złożone z członu Stoj(i)- ("stać, stoję") oraz członu -gniew ("gniew"). Może oznaczać "ten, którego gniew nie ustaje".

  Przemieszczenie to mechanizm obronny, polegający na rozładowaniu stłumionych uczuć, zazwyczaj wrogości na obiektach mniej niebezpiecznych niż te, które pierwotnie wzbudziły emocje.

  Jarogniew, Jerogniew — staropolskie imię męskie, złożone z członów Jaro- ("świeży, gorący" ale też "gniewny, srogi, surowy") i -gniew ("gniew"). Mogło oznaczać "ten, którego gniew jest srogi". Patronem tego imienia w Kościele katolickim jest bł. Jarogniew Wojciechowski, którego wspomnienie obchodzi się 12 czerwca. Syntagma (z gr. σύνταγμα) – fraza, grupa słów, gramatycznie i syntaktycznie powiązanych, które mogą stanowić część zdania (np. podmiot, przydawka, orzeczenie) lub też samodzielnie tworzą zdania oraz równoważniki zdań. Termin ten został wprowadzony przez Ferdinanda de Saussure.

  Sygnały wywoławcze agresji – według twórcy pojęcia, Leonarda Berkowitza, są to „Bodźce skojarzone z czynnikami wzbudzającymi gniew aktualnie lub w przeszłości. Własność takiego sygnału mogą mieć też obiekty mające jakiś związek z agresją w ogólności”. Koncepcja ta nawiązuje do teorii warunkowania klasycznego.

  Dodano: 04.02.2010. 11:24  


  Najnowsze