• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bus Medyczny Novo Nordisk w Polsce 16-30 sierpnia

  18.08.2008. 17:39
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W Polsce około 2 mln osób choruje na cukrzycę. Tylko połowa o tym wie i leczy się. Około milion osób ma cukrzycę bezobjawową, którą można rozpoznać wyłącznie po przeprowadzeniu badań diagnostycznych.


  Według zaleceń klinicznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na rok 2008 zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy daje nadwaga lub otyłość, czyli dodatkowe, zbędne kilogramy.

  Do grup ryzyka zalicza się także osoby z cukrzycą występującą w rodzinie (rodzice bądź rodzeństwo), mało aktywne fizycznie, z grupy środowiskowej lub etnicznej częściej narażonej na cukrzycę, u których w poprzednim badaniu stwierdzono nieprawidłową glikemię na czczo (> 100 mg/dl;> 5,6 mmol/l) lub nietolerancję glukozy po posiłku, z przebytą cukrzycą ciążową, kobiety, które urodziły dziecko o masie ciała > 4 kg, z nadciśnieniem tętniczym (≥ 140/90 mm Hg), z hiperlipidemią [stężenie cholesterolu frakcji HDL 40 mg/dl (< 1,0 mmol/l) i/lub triglicerydów > 250 mg/dl (2,85 mmol/l)], z zespołem policystycznych jajników i z chorobą układu sercowo-naczyniowego.

  Polskie Towarzystwo Diabetologiczne rekomenduje również przeprowadzanie badań diagnostycznych pod kątem wczesnego wykrycia cukrzycy u wszystkich osób, które ukończyły 45 rok życia i powtarzanie ich raz na trzy lata.  Bus Medyczny "razem zmieniajmy cukrzycę" w Polsce

  Od 16 do 30 sierpnia, w ramach światowej akcji "razem zmieniajmy cukrzycę" podróżował będzie po Polsce Bus Medyczny. Wyposażony w urządzenia multimedialne upowszechniał będzie wiedzę na temat cukrzycy " jednego z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnych społeczeństw.

  Bus Medyczny "razem zmieniajmy cukrzycę", który od dwóch lat podróżuje po wszystkich kontynentach, w trakcie polskiej trasy odwiedzi pięć najważniejszych miast: Gdańsk, Warszawę, Kraków, Wrocław i Poznań oraz nadbałtyckie miejscowości turystyczne: Świnoujście, Kołobrzeg, Łebę.

  Wokół Busu rozstawione zostaną namioty, w których można przejść bezpłatne badania profilaktyczne: test ryzyka zachorowania na cukrzycę, kontrolę stężenia cukru we krwi oraz szczególnie istotne dla osób z cukrzycą, a rzadko wykonywane w czasie tego rodzaju akcji badanie " kontrolę poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1c, świadczącego o wyrównaniu cukrzycy. Wszyscy chętni będą się mogli również zważyć, zmierzyć obwód pasa i wysłuchać ciekawych wykładów dietetyka m.in.:

   Co warto wiedzieć o diecie?
   Piramida zdrowego żywienia.
   Nauka komponowania całodziennego menu.


  W Polsce Bus Medyczny objęty został patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

  Osoby odwiedzające Bus Medyczny, zwłaszcza z dziećmi, zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "pomaluj życie na novo". W jednym z namiotów za pomocą pędzla, farb i pasteli najmłodsi będą mogli przelać na papier swoje odczucia związane z tą chorobą.  Bus Medyczny będzie przebywał w następujących miejscach:


  ● Świnoujście 16 sierpnia, sobota 11:00 " 19:00
  Plac im. Adama Mickiewicza

  ● Kołobrzeg 17 sierpnia, niedziela 11:00 " 19:00
  Skwer Pionierów

  ● Łeba 18 sierpnia, poniedziałek 11:00 " 19:00
  ul. Morska przy kinie Rybak

  ● Gdańsk 19-20 sierpnia, wtorek " środa 10:00 " 18:00
  Targ Węglowy

  ● Warszawa 22-23 sierpnia, piątek " sobota 10:00 " 18:00
  Plac Defilad

  ● Kraków 24-25 sierpnia, niedziela - poniedziałek 10:00 " 18:00
  Plac Szczepański

  ● Wrocław 27-28 sierpnia, środa " czwartek 10:00 " 18:00
  Plac Nowy Targ

  ● Poznań 29-30 sierpnia, piątek " sobota 10:00 " 18:00
  Rynek Starego Miasta

  Zareagować na czas!

  Proste badania diagnostyczne mogą okazać się na wagę złota we wczesnym wykryciu cukrzycy uważanej dziś za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Trzeba jednak zareagować na czas. Jest okazja żeby to zrobić!

  Bus Medyczny "razem zmieniajmy cukrzycę" (Changing Diabetes Bus), który w ramach międzynarodowego programu poprawy jakości życia oraz wyników leczenia osób chorych na cukrzycę podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej w sierpniu gości w Polsce. Trasa prowadzi przez pięć najważniejszych miast " Warszawę, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk oraz trzy miejscowości nadbałtyckie " Świnoujście, Kołobrzeg i Łebę (kalendarium w załączeniu).
  W ramach tego programu można będzie wykonać bezpłatne badania pozwalające na wczesne wykrycie cukrzycy i określenie predyspozycji do jej wystąpienia:


   test ryzyka zachorowania na cukrzycę,
   badanie stężenia cukru we krwi,
   wartość hemoglobiny glikowanej HbA1c,
   pomiar masy ciała, obwodu pasa, wskaźnik WHR.


  Do dyspozycji będą materiały edukacyjne w całości opracowane pod kątem cukrzycy. Z dostępnych materiałów będzie można dowiedzieć się na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą cukrzycą, jak również jak zapobiegać powikłaniom.

  Dietoterapia

  Powstrzymanie tempa rozwoju epidemii cukrzycy w dużej mierze zależy od diety. Co warto o niej wiedzieć? Jakie są najnowsze trendy żywieniowe i jak wykorzystać tę wiedzę w żywieniu osób chorych na cukrzycę? Jaka dieta sprzyja dobremu wyrównywaniu glikemii? Tego też będzie można dowiedzieć się w ramach programu "razem zmieniajmy cukrzycę", w cyklu wykładów zatytułowanych "Edukacja dietetyczna osób z cukrzycą".

  Pod patronatem...

  Bus Medyczny, który gości w Polsce z programem "razem zmieniajmy cukrzycę", nakierowanym na podniesienie świadomości o zagrożeniach zachorowania na cukrzycę, powikłań z nią związanych oraz dostępności do wczesnej diagnostyki otrzymał merytoryczny patronat Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Program realizowany jest dzięki grantowi edukacyjnemu duńskiej firmy Novo Nordisk, światowego lidera w produkcji nowoczesnych insulin. Firma Novo Nordisk aktywnie wspierała starania Międzynarodowej Federacji Cukrzycy (IDF) na rzecz uchwalenia w grudniu 2006 r. Rezolucji ONZ uznającej cukrzycę za jedną z najpoważniejszych chorób dzisiejszych czasów.

  Wielobarwny świat z cukrzycą

  Wizyta Busu Medycznego "razem zmieniajmy cukrzycę" połączona jest z realizacją Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "pomaluj życie na novo", organizowanego już po raz dwunasty. Inicjatorem i organizatorem jest Novo Nordisk, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Komitet Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą. Patronat sprawują: Główny Inspektor Sanitarny, Ambasador Królestwa Danii w Polsce, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Tegoroczne hasło konkursu brzmi: "Wielobarwny świat z cukrzycą". Dzisiejsza medycyna i osiągnięcia naukowe z ostatnich lat dają potwierdzone klinicznie dowody, że "słodka choroba" wcześnie wykryta i prawidłowo leczona nie musi mieć smaku goryczy. Insuliny najnowszej generacji i sposób ich podawania pozwalają osobom z cukrzycą żyć pełnią życia. Udowodniły to dotychczas przesłane prace plastyczne, które wzięły udział w poprzednich edycjach konkursu "pomaluj życie na novo". W tym roku zapewne też tak będzie.

  Więcej szczegółowych informacji dotyczących przyjazdu Busu Medycznego "razem zmieniajmy cukrzycę" znajduje się na stronie internetowej www.novonordisk.pl

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Cukrzyca ciężarnych (ang. Gestational Diabetes Mellitus, GDM) – każdy stan hiperglikemiczny (nieprawidłowa glikemia na czczo, nietolerancja glukozy lub cukrzyca) pojawiające się u zdrowych dotąd kobiet w ciąży. Stanowi ono zagrożenie dla płodu, a ponadto u 30-45% kobiet, u których stwierdzano cukrzycę ciężarnych, w ciągu najbliższych 15 lat rozwija się cukrzyca typu 2. Cukrzyca typu MODY (MODY – akronim od ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) – grupa rzadkich i uwarunkowanych genetycznie postaci cukrzycy, których objawy pojawiają się u osób w wieku 15-35 lat, a ich przebieg kliniczny jest zbliżony do cukrzycy typu 2. W przeciwieństwie do typu 1, który zawsze wymaga przyjmowania insuliny, chorzy z MODY często mogą przyjmować leki doustne. Stanowią 1–5% wszystkich przypadków cukrzycy. Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne.

  Doustne leki przeciwcukrzycowe – grupa leków w postaci tabletek stosowanych w cukrzycy. Leki te różnią się pod względem mechanizmu działania, profilu farmakologicznego, ale ich wspólną cechą jest zasadniczy efekt działania – obniżanie stężenia glukozy we krwi (działanie hipoglikemizujące). Doustne leki przeciwcukrzycowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu 2, oraz niektóre z nich (pochodne biguanidowe) pomocniczo w wybranych przypadkach cukrzycy typu 1 (zmniejszenie wahań glikemii poposiłkowej, obniżenie poziomu lipidów). Cukrzyca typu 1 (łac. diabetes mellitus typi 1, ang. Insulin Dependent Diabetes Mellitus, IDDM), nazywana też cukrzycą insulinozależną jest jedną z etiopatogenetycznych postaci cukrzycy. U jej podłoża leży przewlekły, autoimmunologiczny proces chorobowy prowadzący do powolnego zniszczenia, produkujących insulinę, komórek β wysp trzustkowych i w następstwie tego do utraty zdolności jej wydzielania.

  Retinopatia cukrzycowa (łac. retinopathia diabetica) – uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka pojawiające się w przebiegu cukrzycy, zaliczane do mikroangiopatii cukrzycowej. Zmiany te rozwijają się wprost proporcjonalnie do długości cukrzycy oraz jej typu. Po 20 latach trwania cukrzycy stwierdza się u prawie wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 oraz u 60% osób chorych na cukrzycę typu 2. Podstawowe znaczenie w patogenezie mają hiperglikemia i nadciśnienie tętnicze. Istotne są procesy prowadzące do nasilenia stresu oksydacyjnego i nadmierne wytwarzanie czynników wzrostu (IGF-1, PEDF).

  Dodano: 18.08.2008. 17:39  


  Najnowsze