• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cele molekularne i leczenie nowotworów

  24.03.2011. 18:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach od 7 do 10 listopada w Pradze w Czechach odbędzie się XVIII sympozjum EORTC - NCI - AACR zatytułowane "Cele molekularne i terapia nowotworowa".

  Uczestnicy sympozjum, organizowanego przez federację europejskich towarzystw do walki z nowotworami, przeanalizują dokonującą się obecnie rewolucję w poznaniu molekularnego podłoża nowotworów, co doprowadziło do odkrycia i opracowania wielu innowacyjnych rozwiązań: diagnostyki ukierunkowanej, nowych testów prognostycznych, "inteligentnych" leków i innych nowatorskich sposobów walki z nowotworami.

  W tegorocznej konferencji wezmą udział trzy spośród największych organizacji zajmujących się nowotworami, aby przedyskutować sposób najskuteczniejszego wprowadzenia tych leków na rynek. Są to: Europejska Organizacja ds. Badań i Leczenia Raka (EORTC), amerykański Narodowy Instytut Raka (NCI) i Amerykańskie Stowarzyszenie do Badań nad Rakiem (AACR).

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Międzynarodowa Agencja Badania Raka lub Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem lub Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami (IARC z ang. International Agency for Research on Cancer) – agenda WHO mieszcząca się w Lyonie we Francji i zajmująca się klasyfikacją czynników i substancji rakotwórczych.

  Międzynarodowa Agencja Badania Raka lub Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem lub Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami (IARC z ang. International Agency for Research on Cancer) – agenda WHO mieszcząca się w Lyonie we Francji i zajmująca się klasyfikacją czynników i substancji rakotwórczych.

  Polski Komitet do Zwalczania Raka – medyczna organizacja pozarządowa zajmująca się organizacją profilaktyki i leczenia nowotworów. Należy do Stowarzyszenia Europejskich Lig Zwalczania Raka. Powstał 6 lutego 1906 roku z inicjatywy Mikołaja Rejchmana i Józefa Jaworskiego. 6 czerwca 1921 w Warszawie został powołany na nowo pod obecną nazwą. Ponownie działalność Komitetu wznowiono w 1982 roku, z inicjatywy prof. Zbigniewa Wronkowskiego.

  Grupa Sanofi - jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie, zajmująca się badaniami, rozwojem, produkcją i sprzedażą innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych, skoncentrowana na potrzebach pacjentów. Główne działania Grupy Sanofi koncentrują się na dostarczaniu leków innowacyjnych oraz generycznych, szczepionek, leków bez recepty (OTC), konsumenckich produktów ochrony zdrowia (Consumer Healthcare) oraz preparatów weterynaryjnych.

  Cancer Research UK – brytyjska organizacja charytatywna, której celem jest wspieranie badań nad chorobami nowotworowymi oraz zwiększanie świadomości społecznej na ich temat. Jest to największa organizacja charytatywna działająca na terenie Wielkiej Brytanii, a za razem największa niezależna organizacja finansująca walkę z nowotworami na świecie.

  Inhibitory dipeptydylo-peptydazy 4 (ang. dipeptidyl peptidase-4 inhibitors) – grupa doustnych leków hipoglikemizujących, działających przez blokowanie enzymu dipeptydylo-peptydazy 4 (DPP-4). Znajdują zastosowanie w farmakoterapii cukrzycy typu 2. Pierwszy lek z tej grupy, sitagliptyna, został dopuszczony przez FDA do stosowania na terenie USA w 2006 roku. W marcu 2007 Komisja Europejska udzieliła pozwolenia na dopuszczenie preparatu do obrotu w całej Unii Europejskiej, pod koniec tego roku została wprowadzona na australijski rynek leków do leczenia cukrzycy typu 2.

  Chemioterapia nowotworów – metoda systemowego leczenia nowotworów złośliwych za pomocą leków cytostatycznych. W leczeniu nowotworów stosuje się także leki hormonalne, leki celowane molekularnie (np. erlotynib, imatinib) i przeciwciała monoklonalne.

  Dodano: 24.03.2011. 18:37  


  Najnowsze