• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chłopiec może chodzić dzięki protezie z Politechniki Białostockiej

  30.03.2012. 23:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z Politechniki Białostockiej skonstruowali unikatową protezę nogi, dzięki której dwuletni chłopiec może chodzić. Chłopiec jest niepełnosprawny; urodził się bez lewej ręki i lewej nogi. Obecnie naukowcy z tej uczelni pracują nad specjalną protezą ręki dla niego.

  W piątek w Białymstoku odbyło się spotkanie z naukowcami z katedry inżynierii materiałowej i biomedycznej Politechniki Białostockiej. Jak mówiono na spotkaniu, to jedna z niewielu uczelni w kraju, która zajmuje się konstruowaniem protez.

  Prace nad budową protezy dla chłopca trwały pół roku. Dr Artur Bogucki, lekarz, kierownik zespołu konstruktorów, uważa, że efekty są znakomite. Dzięki temu dziecko może się bez problemu poruszać.

  Bogucki powiedział, że w Polsce dziecko z taką niepełnosprawnością (brak jednej z kończyn) rodzi się raz na dwa lata. Jednak - jak podkreślił - problem jest znaczny, bo firmy nie konstruują protez specjalnie dla małych dzieci. Te, które są na rynku, to zmniejszone wersje protez dla dorosłych. Lekarz powiedział, że nie spełniają one wymogów biomechanicznych dzieci, są sztywne i mali pacjenci często ich nie akceptują.

  Tak było w przypadku dwuletniego Maćka, który z taką protezą nie chciał chodzić. Bogucki powiedział, że inaczej było z protezą specjalnie dostosowaną do jego potrzeb. Chłopiec zaakceptował ją, zaczął też chodzić. Jednak po czterech miesiącach protezę było trzeba wymienić, bo zmienił się sposób chodzenia Maćka. Bogucki mówił też, że chłopcu będzie trzeba pomagać w kolejnych latach.

  Jak powiedział kierownik katedry inżynierii materiałowej i biomedycznej na PB prof. Jan Dąbrowski, skonstruowanie takiej protezy było wyzwaniem dla zespołu inżynierów i lekarzy, którzy przy tym pracowali. Musieli oni m.in. opracować sposób zginania się sztucznej nogi, układ, który będzie przypominał kolano. Wyzwaniem było też skonstruowanie stopy protezy.

  Dąbrowski dodał, że takie protezy dostosowane do potrzeb dzieci wymagają poważnych funduszy. Szacuje, że roczny koszt takich protez, w przypadku dziecka, które rośnie (co oznacza np. konieczność ich częstszej wymiany) nie powinien przekraczać 100 tys. zł.

  PAP - Nauka w Polsce

  swi/ rof/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Proteza (pgr. prósthesis - zamocowanie, przyłączenie, dodatek ) - w medycynie oznacza sztuczne uzupełnienie brakującej części ciała lub narządu. Dziedziną wiedzy zajmującą się zagadnieniami związanymi z wykonywaniem i stosowaniem protez jest protetyka. Jest to główny dział ortopedii, ale dotyczy również dziedzin takich jak stomatologia i biomechatronika (nauka dotycząca wykorzystywania urządzeń mechanicznych w organizmie człowieka w celu zastąpienia utraconych narządów). W dzisiejszych czasach protezy są powszechnie stosowane. Zastępują narządy obarczone wrodzoną niepełnosprawnością jak i te, których pełna sprawność została utracona np. w wyniku wypadków lub chorób. Mogą dotyczyć narządów wewnętrznych np. sztuczna zastawka serca lub zewnętrznych jak np. powszechnie stosowana sztuczna szczęka. Protetyka ortopedyczna − dział ortopedii zajmujący się zabezpieczaniem ubytków w narządzie ruchu za pomocą sztucznych elementów konstrukcyjnych (protez). Kleje do protez (właściwa nazwa to środki adhezyjne) służą do poprawy utrzymania protez akrylowych całkowitych w jamie ustnej pacjentów szczególnie ze znacznymi zanikami wyrostków zębodołowych. Środek adhezyjny tworzy miękką warstwę pomiędzy podłożem, a protezą akrylową, przez co zwiększa się pole kontaktu cieczy z powierzchnią dośluzówkową. W obecności śliny pęcznieje o 50-150% wypełniając wolne przestrzenie pomiędzy śluzówką a płytą, zapewnia to: szczelność, lepsze zwilżenie płyty i obniżenie napięcia powierzchniowego śliny, a także wzrost siły kohezji.

  Protetyka - dziedzina wiedzy z pogranicza medycyny i techniki, zajmująca się uzupełnianiem ubytków tkankowych, narządowych lub czynnościowych przy pomocy sztucznego materiału zastępczego (protezy). Zbroja automatyczna (automail) jest fantastycznym rodzajem protez przedstawionych w seriach mangi Fullmetal Alchemist, gdzie zastępują pewnym postaciom utracone lub uszkodzone części ciała.

  Neuroprotetyka (inaczej protezowanie układu nerwowego) - dziedzina wiedzy związana z neurobiologią i inżynierią biomedyczną, zajmującą się uzupełnianiem wadliwych elementów układu nerwowego przy pomocy zastępczych materiałów sztucznych - protez lub implantów. Proteza wokaliczna, samogłoska protetyczna - występująca przed rdzeniem wyrazu samogłoska, która nie stanowi przy tym przedrostka; forma protezy. W językach indoeuropejskich proteza wokaliczna charakterystyczna jest dla języka greckiego, a także albańskiego i armeńskiego, przypuszcza się jednak, że w pewnych grupach wyrazów wytworzyła się także w języku praindoeuropejskim. Wtórnie proteza wokaliczna wystąpiła w języku greckim okresu cesarstwa oraz (niezależnie) w łacinie poklasycznej i językach romańskich (por. łac. schola i fr. école, a także wł. specchio i in ispecchio). Poza językami indoeuropejskimi zjawisko to występuje np. w języku tureckim (por. Smyrna i tur. İzmir)

  Protezy stomatologiczne – są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Są wykonywane z metali lub ich stopów (np. z glinu, srebra, kobaltu, niklu, tytanu, rtęci), tworzyw sztucznych i ceramiki. Implanty stomatologiczne: Implanty stomatologiczne (wszczepy śródkostne) to protezy stosowane w celu odbudowy utraconego uzębienia. Wykonane są z tytanu, który jest metalem obojętnym dla organizmu i nie ma wpływu na zdrowie. Implanty stomatologiczne są produkowane w różnych kształtach, wielkościach i mogą mieć różnie modyfikowaną powierzchnię. Implantologia jest alternatywą dla klasycznych rozwiązań protetycznych.

  Fundacja Marka Kamińskiego - fundacja założona w 1996 roku. Zajmuje się tworzeniem i koordynacją programów edukacyjnych, organizowaniem zbiórek pieniędzy na protezy dla osób potrzebujących oraz obozów integracyjnych dla osób niepełnosprawnych. Do jej celów statutowych należy również wspieranie eksploracji rejonów polarnych oraz innych miejsc na kuli ziemskiej, propagowanie polarystyki i ekologii oraz promocja młodych uczestników wypraw.

  Wyłuszczenie kończyny – zabieg chirurgiczny polegający na odcięciu części lub całej kończyny na poziomie stawu, bez przecinania kości. Powierzchnia stawowa pokryta chrząstką tworzy kikut. Z części miękkich natomiast tworzy się płaty pokrywające kikut. Wyłuszczenia dokonuje się przy usuwaniu tkanki bardzo blisko stawu. Kikut po wyłuszczeniu może stwarzać gorsze niż po amputacji z przecięciem kości warunki do zastosowania protezy.

  Chór Politechniki Białostockiej – chór akademicki Politechniki Białostockiej, prowadzony przez Wiolettę Miłkowską. W repertuarze Chóru znajdują się utwory a cappella, zarówno świeckie jak i sakralne z różnych epok, a także formy wokalno-instrumentalne. Drukowanie przestrzenne (ang. 3D printing) – proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Początkowo była to jedynie jedna z metod szybkiego prototypowania używana zarówno do budowania form i samych prototypów. Wraz z postępami dokładności wykonania obiektów przez drukarki 3D, stała się to także metoda wykonywania gotowych obiektów, w tym zabawek, ubrań, czekoladek, a nawet protez.

  Proteza wzroku (ang. visual prosthesis) – eksperymentalne urządzenie wzorowane na implancie ślimakowym, który jest rodzajem neuroprotezy stosowanym od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W badaniach naukowych od lat pięćdziesiątych XX-go wieku podejmowano próby stworzenia elektronicznych interfejsów na poziomie siatkówki, nerwu wzrokowego, wzgórza i kory mózgowej. Protezy wzrokowe, które zostały wszczepione u pacjentów na całym świecie dowiodły słuszności co do ich zasady konstrukcji, ale jeszcze nie oferują normalnej ostrości wzroku. Po przypadkowej śmierci w wyniku neuroinfekcji jednego z wolontariuszy w latach dziewięćdziesiątych, większość badań protez wzrokowych została wstrzymana. Do najbardziej obiecujących kontynuowanych projektów należą m.in.: Samorozprężalne metalowe stenty (ang. self-expandable metallic stents, SEMS), protezy samorozprężalne – metalowe endoprotezy zapewniające prawidłowy pasaż pokarmu, żółci lub mas kałowych. Stenty wprowadzane są endoskopowo pod kontrolą fiberoskopu i (lub) pod fluoroskopią, od strony ust albo odbytu, w zależności od lokalizacji zwężenia wymagającego protezowania. Większość SEMS znajduje zastosowanie w paliatywnym leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego, powodujących zamknięcie światła narządów rurowatych (przełyku, jelita, dróg żółciowych).

  Wiropeksja to sposób wirusów wnikania do komórki. Polega on na wykorzystaniu naturalnych mechanizmów komórki. W przypadku wirusa, kiedy przyłącza się on do komórki, ta "wyczuwając" znane jej białko wpuszcza agresora do cytoplazmy, dzięki czemu wirus może zaaplikować się w jej wnętrzu. Wirus ma białko takie samo jak komórka tylko na "wystających nitkach". To dzięki nim może wniknąć do środka komórki. Gdy owe "niteczki" zostaną na powierzchni komórki, w jej środku rozpoznawalne zaczyna być obce białko, które komórka niszczy. W ten sposób wirus "wpuszcza" do jądra komórkowego swój materiał genetyczny, który może się ulotnić z niszczonego przez komórkę kapsydu. Radio Akadera Politechniki Białostockiej jest rozgłośnią akademicką z wieloletnią tradycją. Mieści się w Hotelu Asystenta Politechniki Białostockiej. Nadaje na częstotliwości 87,7 MHz. Zasięg radia to miasto Białystok i okolice w promieniu 50 km. Działalność programowa jest związana przede wszystkim ze środowiskiem akademickim. Dziennikarze przywiązują także dużą wagę do spraw miejskich dotyczących zwłaszcza ludzi młodych.

  Adam Jakimowicz (ur. 10 stycznia 1966 r. w Wydminach) – architekt, nauczyciel akademicki, rysownik. Absolwent Politechniki Białostockiej (1991), doktorat na Politechnice Warszawskiej (2000 r., „Geneza postawy dekonstrukcyjnej w architekturze współczesnej”, promotor: prof. K. Kucza - Kuczyński). Obecnie adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej oraz „senior professor” w Szkole Architektury Sint-Lucas w Brukseli (Luca-Arts, KU Leuven, Belgia).

  Dodano: 30.03.2012. 23:40  


  Najnowsze