• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Choroba dziąseł może utrudniać zajście w ciążę

  08.07.2011. 07:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Paradontoza, czyli zapalenie dziąseł i innych tkanek przyzębia, może opóźniać zajście w ciążę - poinformowali naukowcy z Australii na kongresie European Society of Human Reproduction and Embryology, który odbywa się w Sztokholmie.

  "Wyniki naszych badań wskazują, że obecność paradontozy jest czynnikiem opóźniającym zajście w ciążę, zwłaszcza u kobiet rasy innej niż biała" - podkreślił prezentując wyniki prof. Roger Hart z Uniwersytetu Zachodniej Australii w Perth. Jak ocenił, negatywny wpływ tego schorzenia na płodność jest porównywalny do otyłości.

  Paradontoza jest przewlekłą zapalną chorobą przyzębia, tj. dziąseł i innych tkanek otaczających i podpierających zęby, jak np. ozębna czy cement korzeniowy. Wywołują ją bakterie żyjące w jamie ustnej, które w przypadku nieprawidłowej higieny powodują rozwój stanów zapalnych wokół zębów. Prowadzi to do odsuwania się dziąseł od zębów i powstawania tzw. kieszonek przyzębnych, w których panują doskonałe warunki do dalszego rozwoju bakterii. Stopniowo pojawiają się też ubytki w kości, z której wyrastają zęby, co ostatecznie prowadzi do ich obluzowania i wypadania.

  Schorzeniu towarzyszy zwiększenie produkcji związków pozapalnych i wzrost ich stężenia we krwi. W ten sposób stany zapalne w jamie ustnej zaczynają wywierać wpływ na cały organizm. W badaniach wykazano, że paradontoza zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób o podłożu zapalnym, jak schorzenia układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca typu 2, choroby układu oddechowego i nerek. Powiązano ją również z poważnymi powikłaniami ciąży, jak poronienia i przedwczesne porody.

  Najnowsze badania prof. Harta i jego kolegów wskazują, że paradontoza może być też jednym w kilku czynników utrudniających zajście w ciążę.

  Naukowcy z zespołu prof. Harta analizowali wpływ choroby na poczęcie dziecka w grupie ponad 3 tys. ciężarnych kobiet, które brały udział w australijskich badaniach o skrótowej nazwie SMILE. Dane na temat planowania ciąży oraz jej wyników uzyskano dla 3416 pań, z czego 26 proc. miało paradontozę.

  Okazało się, że kobiety cierpiące na to zapalne schorzenie zachodziły w ciążę średnio po ponad siedmiu miesiącach starań, podczas gdy panie bez paradontozy - średnio po pięciu.

  Dokładniejsza analiza wykazała, że stany zapalne przyzębia w największym stopniu opóźniały zajście w ciążę kobietom innej rasy niż biała. Blisko 14 proc. pań z tej grupy zajście w ciążę zajmowało rok, podczas gdy wśród kobiet bez paradontozy odsetek ten wynosił nieco ponad 6 proc.

  Na razie naukowcy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego paradontoza bardziej opóźnia zajście w ciążę u kobiet rasy innej niż biała. Prof. Hart spekuluje, że u tych pań może rozwijać się po prostu silniejsza reakcja zapalna w jamie ustnej i całym organizmie.

  Wśród innych czynników opóźniających poczęcie dziecka znalazły się wiek powyżej 35 lat, palenie papierosów oraz nadwaga lub otyłość (wskaźnik masy ciała powyżej 25 kg/m2). Społeczno-ekonomiczne warunki życia nie miały wpływu na poczęcie dziecka.

  Jak przypomina prof. Hart, wszystkie kobiety planujące powiększenie rodziny powinny odwiedzić swojego lekarza rodzinnego, aby upewnić się, że są w najlepszym możliwym stanie zdrowia oraz uzyskać odpowiednie porady na temat zmian stylu życia pomocne w schudnięciu, zdrowym odżywianiu się, rzuceniu palenia i odstawieniu alkoholu, a także zażywania preparatów z kwasem foliowym.

  Najnowsze badania potwierdzają też, że wszystkie kobiety chcące zajść w ciążę powinny dodatkowo odwiedzić swojego dentystę, aby wyleczyć paradontozę zanim poczną dziecko, podkreśla prof. Hart. Zaznacza też, że schorzenie to dość łatwo się leczy, a zapobiegać mu można regularnie szczotkując zęby i raz do roku odwiedzając stomatologa.

  PAP - Nauka w Polsce

  jjj/ tot/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zapalenie przyzębia (łac. periodontitis), potocznie nazywane paradontozą, paradentozą oraz (niepoprawnie) parodontozą - choroba infekcyjna tkanek przyzębia (→ parodont), prowadząca w skrajnych przypadkach do rozchwiania i utraty zębów. W polskiej systematyce jedna z chorób przyzębia (periodontopatii). Przyzębie to zespół tkanek otaczających i unieruchamiających ząb oraz mających za zadanie jego ochronę przed wnikaniem zakażenia z zainfekowanego kanału korzeniowego lub kieszonki dziąsłowej. Dziedzina medycyny zajmująca się chorobami przyzębia to periodontologia. Zapalenie dziąseł (łac. gingivitis) – choroba infekcyjna dziąseł, nieleczona prowadząca do zapalenia przyzębia. W polskiej systematyce jedna z chorób przyzębia (periodontopatii).

  Choroba Caffeya (hiperostoza korowa noworodków, ang. Caffey disease, infantile cortical hyperostosis) – rzadka, uwarunkowana genetycznie, samoograniczająca się zapalna choroba tkanki kostnej i łącznej. Może występować sporadycznie i rodzinnie. Charakteryzuje się niezwykłym przebiegiem jak na chorobę genetyczną; początek objawów przypada po 5. miesiącu życia, po czym objawy zwykle ustępują bez leczenia w wieku około 2 lat. Objawia się bolesnością zajętych kości, uciepleniem otaczających tkanek i zaczerwienieniem skóry. Periodontologia (nieprawidłowo parodontologia, paradontologia) – nauka o aparacie zawieszeniowym zęba, tj. przyzębiu. Jako dziedzina stomatologii zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

  Otyłość (łac. obesitas) – patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej. Kubańska Federacja Kobiet hisz. Federación de Mujeres Cubanas (FMC) – kubańska organizacja społeczno-polityczna założona w 1960 r., mająca 73710 placówek w całym kraju. Do FMC należy 85% kobiet w wieku powyżej 14 roku życia. Federacja ma bliskie powiązania z wieloma ministerstwami i przez tę organizację głos kobiet w walce o pełne prawa może zostać usłyszany. W dzisiejszej Kubie 44,5% członków związków zawodowych, 64% prawników, 49% sędziów i 47% sędziów Sądu Najwyższego to kobiety. 45,2% deputowanych do parlamentu to kobiety – to trzeci na świecie odsetek kobiet uczestniczących w życiu publicznym.

  Choroby przyzębia, periodontopatie – choroby obejmujące przyzębie. Profilaktyką (zapobieganiem) i leczeniem chorób przyzębia zajmuje się periodontologia – nauka przyzębiu (tj. o aparacie zawieszeniowym zęba). Periodontologia jest dziedziną stomatologii. Kiła wrodzona – zakażenie krętkiem Treponema pallidum może nastąpić w każdym okresie ciąży, ale zmiany charakterystyczne dla kiły wrodzonej obserwuje się w przypadku zakażenia po 4 miesiącu ciąży, gdy zaczyna rozwijać się układ odpornościowy płodu. Wynika z tego, że patogeneza kiły wrodzonej zależna jest bardziej od odpowiedzi immunologicznej gospodarza niż od bezpośredniego szkodliwego wpływu T. pallidum. Ryzyko zakażenia płodu przez matkę chorą na kiłę wczesną wynosi 75–95% i zmniejsza się do około 35% jeżeli choroba trwa ponad 2 lata. Niewielkie ryzyko infekcji płodu dotyczy matek chorych na kiłę późną i utajoną. Natomiast zastosowanie odpowiedniego leczenia u matek przed 16 tygodniem ciąży powinno zapobiec zakażeniu płodu. Brak leczenia kiły u ciężarnej w 40% przypadków doprowadzi do śmierci płodu (częściej dochodzi do urodzeń martwych niż poronień), wcześniactwa, śmierci w okresie okołonoworodkowym lub rozwinięcia się objawów kiły wrodzonej. Przeprowadzone badania retrospektywne ujawniły, że u matek chorujących na kiłę ponad 2 lata 21% ciąż zakończyło się poronieniem lub urodzeniem martwego noworodka, 13% urodzeniem dziecka, która zmarło w pierwszych 2 miesiącach życia, 43% urodzeniem noworodka z cechami kiły wrodzonej a 23% urodzeniem zdrowego dziecka. Jak z powyższych danych wynika, najczęściej spotykaną sytuacją jest noworodek bez klinicznych cech choroby, ale z dodatnimi testami w kierunku kiły. W chwili obecnej uważa się, że wykonywanie testów w kierunku kiły we wczesnej ciąży jest uzasadnione ekonomicznie i zalecane wśród rutynowych badań w przebiegu ciąży. W grupach wysokiego ryzyka badania przesiewowe powinny być powtórzone także w III trymestrze ciąży jak i przy porodzie.

  Ekstrakcja zęba, usunięcie, pot. wyrwanie zęba – zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium (kleszczy, dźwigni itp.). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego. Wskazaniami do ekstrakcji zębów są generalnie stany chorobowe niepoddające się już leczeniu zachowawczemu. Najważniejsze to przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, głębokie złamania zębów czy zaawansowane stany paradontyczne. Czasami istnieje konieczność usunięcia całkowicie zdrowych zębów ze wskazań ortodontycznych lub w czasie przygotowania jamy ustnej do protezowania. Możliwym powikłaniem po ekstrakcji zęba jest suchy zębodół.

  Dermatomyositis (zapalenie skórno-mięśniowe, DM) – jest odmianą zapalenia wielomięśniowego, w której zmiany dotyczą głównie mięśni obręczy barkowej i biodrowej. Występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Czasami dochodzi do wystąpienia zmian narządowych z zajęciem przełyku (trudności w połykaniu – dysfagia) i pozostałych mięśni gładkich przewodu pokarmowego, mięśnia serca (myocarditis), mięśni oddechowych. W przypadku zajęcia mięśni oddechowych, może dochodzić do niewydolności oddechowej, która w ciężkich przypadkach może doprowadzić do śmierci. U 20-40% chorych dochodzi do śródmiąższowej choroby płuc, która może doprowadzić do włóknienia płuc.

  Stanowisko ogniowe (SO) - miejsce zajęte lub przygotowane do zajęcia przez broń w celu prowadzenia z niego ognia. Jest to również rejon zajęty lub przygotowany do zajęcia przez działo do wykonania zadań ogniowych.

  Dodano: 08.07.2011. 07:47  


  Najnowsze