l
 • Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Choroby chrząstki stawowej coraz częstsze, nowe metody leczenia

  25.03.2011. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przeszczepy z namnożonych komórek chrząstki stawowej pacjenta lub jego szpiku, implanty z kolagenu, które wbudowują się w staw kolanowy chorego - to najnowsze metody leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej. To bolesne i ograniczające sprawność schorzenie dotyka coraz większej liczby osób. Społeczeństwo się bowiem starzeje, ma problemy z otyłością, część z nas nie zażywa w ogóle ruchu, inni uprawiając sport nadmiernie eksploatują stawy - to wszystko prowadzi do uszkodzenia chrząstki i jej przedwczesnego zużycia.

  Co roku takich uszkodzeń stawu kolanowego tylko w Europie i Stanach Zjednoczonych doznaje prawie 2 mln osób, z czego 140 tys. to najcięższe uszkodzenia, wymagające interwencji chirurgicznej. Nieleczone uszkodzenia chrząstki mogą szybko doprowadzić do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych.

  W Katowicach rozpoczęła się w czwartek dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona współczesnym metodom leczenia biologicznego uszkodzeń chrząstki stawowej. Zorganizowali ją lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, uznawanego za czołową w Polsce placówkę o tym profilu.

  ,,To pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja dotycząca tak szerokiego tematu, z udziałem światowych autorytetów m.in. ze Szwajcarii, Włoch i Izraela" - podkreślił dyrektor piekarskiej ,,urazówki" dr Bogdan Koczy.

  W lżejszych przypadkach w leczeniu uszkodzeń chrząstki i zwyrodnienia wystarczy leczenie zachowawcze: fizjoterapia, leki działające przeciwbólowo i regenerujące chrząstkę. Bardziej zaawansowana metoda to podawane bezpośrednio do stawu kolanowego regeneracyjne zastrzyki z kwasu hialuronowego.

  W przypadku głębokich, dużych uszkodzeń konieczne są operacje, np. tzw. toaleta stawu, czyli oczyszczanie ubytków z fragmentów zniszczonej chrząstki czy pobudzanie za pomocą nakłuć i nawiertów warstwy, która jest pod chrząstką, aby wydzieliła komórki szpiku, umożliwiające regenerację stawu.

  Do najnowszych osiągnięć należą tzw. metody biologiczne, pozwalające na wykorzystanie własnego potencjału naprawczego organizmu. To np. stosowany w Piekarach przeszczep autologicznych chondrocytów - czyli namnożonych w banku tkanek komórek tworzących chrząstkę, pobranych wcześniej z nieobciążonej części kolana. Dzięki hodowli autologicznych chondrocytów z kilkuset uzyskuje się ich kilka milionów. Zawiesinę wprowadza się później na odpowiednią matrycę i przykleja do ubytku. Inna metoda wykorzystuje komórki mezechymalne szpiku - pobrane z talerza biodrowego są podawane do ubytku, poprawiając gojenie.

  Jak podkreślił dr Wojciech Widuchowski z piekarskiej ,,urazówki", dynamicznie rozwijającą się metodą leczenia są implanty wykonane z przyjaznych dla organizmu biomateriałów. ,,Wprowadzamy implant, który pozwala warstwę chrzęstno - kostną odbudować, ponieważ organizm potrafi ją przyjąć i wbudować w siebie. To kolejny krok naprzód" - zaznaczył.

  W piątek podczas konferencji prezentowana będzie na żywo po raz pierwszy w Polsce operacja wszczepienia do stawu kolanowego kilkuwarstwowego implantu kolagenowo - magnezowego. LUN

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz


  Dodano: 25.03.2011. 00:40  


  Najnowsze

  tt