• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Coraz lepszy stan sześciolatka po przeszczepie wątroby

  22.08.2010. 23:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Poprawia się stan sześciolatka po przeszczepie wątroby, być może niedługo będzie mógł zostać odłączony od respiratora - poinformowali w niedzielę lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka.

  "Chłopiec samodzielnie otwiera oczy, zaczyna wodzić wzrokiem, ten wzrok kieruje w sposób może jeszcze niezupełnie skoordynowany na osoby, które wokół niego pracują. To wyraźny, w stosunku do poprzedniego dnia, postęp" - powiedział prof. Piotr Kaliciński, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii dziecięcej na niedzielnej konferencji prasowej w stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka.

  Dodał, że poprawia się wydolność oddechowa chłopca, co świadczy o tym, że centralny układ nerwowy zawiadujący czynnością oddechową jest bardziej wydolny. "To dobre kroki, które idą w dobrym kierunku" - zapewniał Kaliciński. "Myślę, że na pewno nie dziś, ale jeśli będzie tak postępować jego wydolność oddechowa, to będzie można go już niedługo odłączyć od respiratora" - mówił.

  Jak zaznaczył, leczenie Tomka będzie w najbliższych dniach właściwie stale takie samo. "On wymaga nadal płynów dożylnych, antybiotyków, wspomagania oddychania, dopóki samoistnie nie wrócą wszystkie funkcje, tak jak wróciła funkcja nerek i jak wraca powoli oddychanie. Czynność wątroby jest stabilna, mamy jeszcze pewne problemy chirurgiczne, bo powłoki dziecka nadal nie zostały zamknięte i będzie to wymagało operacji, ale chcemy, żeby najpierw poprawił się stan neurologiczny zanim będzie przechodziło kolejne zabiegi" - relacjonował lekarz.

  Przyznał równocześnie, że trudno przewidzieć, jak długo chłopiec zostanie jeszcze w szpitalu, może to być od jednego do nawet kilku miesięcy w zależności od tego, jak się będzie rehabilitował i czy nie będzie powikłań.

  "Niestety nigdy nie będzie można powiedzieć, że organizm Tomka już na pewno przeszczepu nie odrzuci. Zawsze jest to już obca tkanka, która ma antygeny innej osoby i osoba po przeszczepie jest pacjentem do końca życia, co nie znaczy, że ma odrzucić ten narząd. Epizody odrzucania zdarzają się prawie wszystkim biorcom, ale w większości przypadków reagują oni na leczenie, ponieważ dziś coraz więcej pracuje się nad wzbudzaniem tolerancji na przeszczep. Odbywa się ono poprzez środki farmakologiczne, a także przeszczepianie komórek macierzystych od dawcy" - tłumaczył Kaliciński.

  Sześcioletni Tomek przeszedł operację przeszczepu wątroby we wtorek 17 sierpnia w Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Międzylesiu. Jego własna wątroba uległa uszkodzeniu z powodu zatrucia muchomorem sromotnikowym. W sobotę lekarze informowali, że chłopiec stopniowo wybudza się ze śpiączki i nie wymaga już dializ. WNI

  PAP - Nauka w Polsce

  akn/ wkr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Piotr Kaliciński (ur. 1955 w Krakowie) – polski chirurg transplantolog dziecięcy, prof. dr med., kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Próżniociąg, wyciągacz próżniowy (vacuum) – narzędzie używane na salach porodowych w celu skrócenia drugiego okresu porodu. Próżniociągu używa się, gdy widoczna jest już główka dziecka. Aby dziecko mogło się urodzić, zwykle potrzebne są jeszcze kilkakrotne skurcze parte, które zastępuje próżniociąg. Po takim zabiegu u dziecka występuje lekki obrzęk główki, co zanika po jednej, dwóch dobach. Ciężkie powikłania u noworodka lub jego śmierć zdarza się w przypadku 0,1–3 na 1000 użyć próżniociągu. Próżniociąg położniczy był w Polsce w latach 2000-2004 przyczyną 1,5% zgonów matek przy porodzie. Bądzisław, Bądzsław, Bąsław – staropolskie imię męskie, złożone z członów Będzie- ("będzie") i -sław ("sława"). Mogło stanowić życzenie sławy dla narodzonego dziecka.

  Przeszczepienie wątroby – wszczepienie biorcy wątroby pochodzącej od dawcy niespokrewnionego lub fragmentu wątroby od dawcy spokrewnionego. Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) – choroba zakaźna spowodowana przez wirusa zapalenia wątroby typu C zajmująca głównie wątrobę. WZW C często przebiega bezobjawowo, ale jego przewlekła postać może prowadzić do marskości wątroby. W niektórych przypadkach osoby chore na marskość wątroby cierpią także z powodu niewydolności wątroby, raka wątroby, a także żylaków przełyku i żołądka.

  Wygniatak planetarny do gwintów to narzędzie podobne w budowie do gniotownika z tą różnicą, że zarys gwintu na narzędziu jest ułożony równolegle. Narzędzie wygniata gwint poprzez jego spiralny ruch w otworze. Ten sam wygniatak może być użyty do wykonywania gwintów o różnych średnicach, ale tym samym skoku. Komunikacja marketingowa jest procesem przekazywania informacji innym podmiotom i wymaga występowania sześciu elementów: źródła, komunikatu, kanału komunikacji, odbiorcy oraz procesu kodowania i dekodowania. Źródło informacji stanowi podmiot, który ma do przekazania jakąś informację, może to być na przykład jakaś firma. Komunikatem, będzie informacja wychodząca ze źródła, na przykład informacją o obniżkach cen, która będzie przekazywana przez kanały komunikacji (np. reklamę prasową). Odbiorcą będzie osoba, do której dotrze komunikat.

  Zapalenie wątroby (łac. hepatitis) – grupa chorób wątroby o różnej etiologii, których wspólnym mianownikiem jest stan zapalny tego narządu. Będzimir, Będziemir, Będziemirz, Będomir, Wędziemir – staropolskie imię męskie, złożone z członów Będzie- ("będzie") i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Mogło stanowić życzenie pomyślności i pokoju dla narodzonego dziecka.

  Dodano: 22.08.2010. 23:33  


  Najnowsze