• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ćwiczyć warto także na OIOM-ie

  16.04.2010. 19:37
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Lekkie ćwiczenia fizyczne pozwalają pacjentom na oddziale intensywnej terapii przyjmować o połowę mniej leków uspokajających i powracać do zdrowia przeciętnie o 2-3 dni wcześniej - informuje pismo "Archives of Physical Medicine and Rehabilitation".

  Badania, obejmujące 57 pacjentów, przeprowadzili naukowcy z Johns Hopkins Medical Institutions. W sumie pacjenci spędzili na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM) 794 dni.

  Okazało się, że pacjenci, którym podawano mniej leków uspokajających, a którzy wykonywali lekkie ćwiczenia, unikali osłabienia mięśni związanego z długotrwałym leżeniem (w ten sposób traci się około 5 proc. masy mięśniowej nóg tygodniowo). Rzadziej występowały u nich halucynacje i byli wypisywani o 2-3 dni wcześniej (pobyt na oddziale intensywnej opieki jest bardzo kosztowny, a wolnych miejsc może brakować dla innych pacjentów).

  Sesje ćwiczeń, trwające od 30 do 45 minut, muszą się odbywać pod opieką wykwalifikowanego terapeuty. Ćwiczenia to poruszanie rekami lub nogami w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej - zależnie od stanu zdrowia pacjenta. Niektórzy mogą nawet powoli spacerować po szpitalnych korytarzach. Autorzy badań używali także elektrycznego stymulatora mięśni, a nawet specjalnego, małego "rowerka" do pedałowania w łóżku. Podłączenie do kroplówek czy respiratora nie musi być przeszkodą.

  Jak zaznaczają lekarze, pacjenci zwykle nie chcą leżeć nieruchomo w łóżku - wolą być przytomni i poruszać się, zwłaszcza, jeśli ma to poprawić stan ich zdrowia. Polepsza się ich nastrój, uświadamiają sobie, że poza szpitalem nadal toczy się życie, do którego mogą wrócić.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Oddział Intensywnej Terapii, Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, OIT, OIOM, (ang. Intensive Care Unit, ICU) - jeden z podstawowych oddziałów szpitalnych zajmujący się leczeniem pacjentów w stanie krytycznym. Szpital Specjalistyczny w Brzozowie – placówka służby zdrowia w Brzozowie. Ma oddziały typowe dla szpitali powiatowych, takie jak: szpitalny oddział ratunkowy (SOR), oddział ginekologiczno-położniczy, dziecięcy, wewnętrzny, neurologiczny, czy intensywnej opieki medycznej (OIOM). Jest tu także Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny, w którym leczeni są pacjenci chorzy na raka nie tylko z województwa podkarpackiego, ale również z województw ościennych. Ośrodek onkologiczny dzieli się na oddziały chirurgii onkologicznej, chemioterapii i ortopedii onkologicznej. Jesienią 2011 roku szpital obchodził 60-lecie swojego istnienia. Anestezjolog jest to lekarz posiadający specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii. Do obowiązków lekarza anestezjologa należą: znieczulanie pacjentów wymagających operacji, leczenie pacjentów oddziału intensywnej terapii, leczenie bólu ostrego i przewlekłego oraz resuscytacja.

  e-zdrowie- narzędzia lub rozwiązania obejmujące produkty, systemy i usługi wychodzące poza zakres prostych aplikacji internetowych. Wiążą się one z narzędziami dla organów i pracowników służby zdrowia oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb systemy opieki zdrowotnej dla pacjentów i obywateli. Są to na przykład sieci informacji o zdrowiu, elektroniczne książeczki zdrowia, usługi świadczone w ramach opieki telemedycznej, osobiste przenośne systemy komunikacji, portale poświęcone zdrowiu oraz wiele innych narzędzi na bazie technologii informacyjno-komunikacyjnych, pomagających zapobiegać, diagnozować i leczyć choroby, monitorować stan zdrowia, prowadzić odpowiedni tryb życia. Glasgow Meningococcal Septicemia Prognostic Score (GMSPS) – skala medyczna umożliwiająca ocenę stanu klinicznego, ale też rokowania, chorych na inwazyjną chorobę meningokokową. Ocena stanu i monitorowanie chorego według tej skali powinno się już odbywać przed przyjęciem do Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej.

  Pankuronium (ATC: M 03 AC 01) – organiczny związek chemiczny, niedepolaryzujący lek blokujący przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, znany pod nazwą handlową Pavulon. Jako lek podawany jest w formie roztworu soli pankuronium – bromku pancuronium (C35H60Br2N2O4). Należy do grupy niedepolaryzujących środków zwiotczających. Stosowany jest wyłącznie w lecznictwie zamkniętym przez lekarzy anestezjologów w czasie operacji oraz do prowadzenia leczenia oddechem kontrolowanym z respiratora w szpitalnych oddziałach intensywnej opieki medycznej oraz oddziałach intensywnej terapii. Pankuronium podaje się we wstrzyknięciach dożylnych przez venflon lub przez wkłucie centralne bezpośrednio do przedsionka serca. Acinetobacter baumannii - gatunek Gram ujemnych bakterii wywołujących zakażenia oportunistyczne u ludzi. Bytuje w wodzie i glebie. Infekcja Acinetobacter baumannii jest częstym zakażeniem wewnątrzszpitalnym u pacjentów wymagających dużej ilości procedur inwazyjnych, przebywających na Oddziałach Intensywnej Terapii. Zakażenie u takich pacjentów może często prowadzić do sepsy.

  Obserwacja w pielęgniarstwie: "Obserwacja jest to uważne oglądanie, spostrzeganie elementów wyglądu i zachowania człowieka lub przedmiotów i zjawisk, w tym m. in. niewerbalnych aspektów komunikowania się." Celem obserwacji pielęgniarskiej jest uzyskanie informacji (danych) o pacjencie, jego rodzinie i środowisku. Istotą obserwacji jest obiektywne spostrzeganie objawów, różnego rodzaju zmian w zachowaniu podmiotu opieki, których nie można uzyskać za pomocą wywiadu, analizy dokumentacji czy pomiaru. Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem jako podmiotem opieki, którego wiek i stan zdrowia uniemożliwiają bezpośredni werbalny kontakt, obserwacja jest często podstawową metodą w ocenie stanu zdrowia i w dużej mierze zależy od niej postępowanie pielęgniarskie, lekarskie, umożliwiające ratowanie zdrowia i życia pacjenta. Apteka – placówka, zajmująca się głównie sprzedażą leków i innych produktów medycznych (np. opatrunków, środków higienicznych). Apteki recepturowe zajmują się także przygotowywaniem leków recepturowych zgodnie z przepisaną przez lekarza receptą. W praktyce pacjenci korzystają w aptekach także z konsultacji medycznych w sprawie stosowania poszczególnych leków w przypadku konkretnych dolegliwości, a nawet, w nagłych przypadkach, z najbardziej podstawowej pomocy medycznej, polegającej na udzieleniu pierwszej pomocy i wezwaniu innego wykwalifikowanego personelu (lekarza, felczera, zespołu pogotowia ratunkowego itp.).

  Promocja zdrowia – proces umożliwiający jednostkom i grupom społecznym zwiększenie kontroli nad uwarunkowaniami zdrowia w celu poprawy ich stanu zdrowia, oraz sprzyjający rozwijaniu zdrowego stylu życia, a także kształtowaniu innych środowiskowych i osobniczych czynników prowadzących do zdrowia.

  Dodano: 16.04.2010. 19:37  


  Najnowsze