• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cynk nie złamał siły malarii - badanie

  20.01.2012. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z Holandii i Wlk. Brytanii odkryli niedawno, że suplementacja małych tanzańskich dzieci cynkiem, niezależnie od zastosowania samego cynku czy połączenia go ze zróżnicowanymi składnikami odżywczymi, nie zapewnia ochrony przed malarią. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS Medicine.

  Cynk odgrywa kluczową rolę w organizmie człowieka, gdyż pomaga utrzymać układ immunologiczny w dobrej kondycji i sprawności. Wcześniejsze badania sugerowały również, że cynk pomaga w łagodzeniu biegunki. Naukowcy z Gambii, Holandii, Tanzanii i Wlk. Brytanii postanowili zbadać, czy suplementacja cynkiem może pomóc w walce z malarią, zwłaszcza że niedobór cynku dotyka większość afrykańskich dzieci. Jeżeli suplementacja cynkiem byłaby wykonalna, to pomogłaby w obniżeniu liczby zgonów z powodu malarii w Afryce, na którą według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przypada 91% takich przypadków.

  WHO podaje również, iż w 2010 r. wedle szacunków z powodu malarii zmarło 655.000 osób, z których 86% to dzieci poniżej 5 roku życia.

  Aczkolwiek dr Hans Verhoef z Uniwersytetu w Wageningen w Holandii i London School of Hygiene and Tropical Medicine w Wlk. Brytanii, we współpracy z kolegami, odkrył, że cynk nie ma wpływu na ochronę małych dzieci w Afryce przed malarią. W toku badań przeprowadzono cztery próby - w Burkinie Faso, Gambii, Papui Nowej Gwinei i w Peru - aby ustalić, czy cynk przynosi efekty.

  Dzieci przypisano losowo do jednej z czterech grup: 1) cynk; 2) cynk i zróżnicowane składniki odżywcze; 3) zróżnicowane składniki odżywcze bez cynku; oraz 4) placebo. Spośród 1.029 dzieci zwerbowanych do badań, 612 w wieku od 6 miesięcy do 5 lat spełniło kryteria uczestnictwa. Codziennie podawano im doustnie suplementy zgodnie z przypisaniem do jednej z czterech grup.

  Wyniki nie przyniosły dowodu na znaczący wpływ cynku ani samych składników odżywczych na zachorowalność na malarię w porównaniu do placebo, mimo obniżenia niedoboru cynku dzięki suplementacji cynkiem w czasie próby. W toku badań odkryto również, że suplementacja zróżnicowanymi składnikami odżywczymi mogła mieć niepożądany wpływ, zwiększając zagrożenie malarią dzieci cierpiących na niedobór żelaza. Zdaniem naukowców wskaźnik zachorowalności na malarię we wszystkich czterech grupach interwencyjnych był bardzo podobny i wyniósł mniej więcej trzy epizody rocznie.

  "Mimo wysokiej prewalencji niedoboru cynku, doskonałego zdyscyplinowania i niewielkiej liczby osób, które odpadły w toku prac, próba nie przyniosła dowodów na to, że profilaktyczna suplementacja samym cynkiem albo w połączeniu ze zróżnicowanymi składnikami odżywczymi obniża wskaźnik malarycznych ataków gorączki" - czytamy w raporcie z badań. "Przedstawiliśmy dowody na to, że suplementacja zróżnicowanymi składnikami odżywczymi może zwiększać zagrożenie malarią w przypadku dzieci z niedoborem żelaza, wzmagając wcześniejsze obawy o bezpieczeństwo takiej suplementacji na obszarach endemicznego występowania malarii, nawet w kontekście dobrego dostępu do opieki zdrowotnej i odpowiedniego leczenia. Uwzględniając wyniki wszystkich prób nie ma dowodu na to, że podawanie cynku może zmniejszyć brzemię malarii ciążące na afrykańskich dzieciach."

  Malarię wywołuje pasożyt o nazwie Plasmodium, który jest rozpowszechniany przez ukąszenia zakażonych komarów. W organizmie człowieka pasożyty rozmnażają się w wątrobie, a następnie zakażają erytrocyty. Pośród objawów malarii należy wymienić gorączkę, bóle głowy i wymioty, które zwykle pojawiają się po upływie od 10 do 15 dni od ukąszenia komara. Nieleczona malaria może szybko zagrozić życiu i zakłócić dopływ krwi do ważnych organów. W wielu częściach świata pasożyty uodporniły się na wiele leków antymalarycznych.

  Strategie stosowane w kontrolowaniu malarii obejmują szybkie i skuteczne leczenie za pomocą połączenia terapii opartych na artemisininie, stosowanie siatek nasączonych środkami owadobójczymi na obszarach wysokiego zagrożenia oraz opryski rezydualne wewnątrz budynków w celu kontrolowania komarów wektorowych.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Światowy Dzień Malarii (ang. World Malaria Day, fr. Journée mondiale du paludisme) – święto ustanowione przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia (WHA, WHO) w maju 2007 roku, upamiętniające globalną walkę z malarią. Obchodzone corocznie od 2008 roku w dniu 25 kwietnia. Jego celem jest wzrost świadomości społecznej dotyczącej malarii oraz redukcja skutków i skali choroby. Gorączka metaliczna, gorączka odlewników – ostry efekt toksyczny oddziaływania par cynku powstających podczas wytapiania, odlewania cynku i jego stopów oraz spawania lub cięcia stopów cynku oraz w trakcie nakładania powłok galwanicznych. Siarczan cynku, ZnSO4 – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i cynku. Ma postać białych, bezwonnych kryształów, łatwo rozpuszczających się w wodzie. Jeden z najważniejszych związków cynku, szeroko wykorzystywany m.in. jako składnik elektrolitu podczas cynkowania elektrolitycznego. Roztwór siarczanu cynku jest najważniejszym półproduktem w ciągu otrzymywania cynku metodą hydroelektrometalurgiczną. Siarczan cynku można otrzymać w reakcji kwasu siarkowego z cynkiem metalicznym, jego tlenkiem lub solami lotnych kwasów. Najczęściej spotykany jako sól siedmiowodna ZnSO4•7H2O.

  Atowakwon (atovaquone, atavaquone) – lek przeciwmalaryczny należący do grupy naftalenów. Atowakwon jest analogiem ubichinonu wykazującym aktywność przeciw grzybom Pneumocystis jiroveci, zarodźcom malarii i Toxoplasma gondii. Meflochina — organiczny związek chemiczny, przyjmowany doustnie środek przeciwko malarii, stosowany w celach profilaktycznych lub leczniczych. Meflochina dostępna jest w sprzedaży w postaci leku pod nazwą Lariam. Może wywoływać wiele niepożądanych skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy, utrata równowagi, a u pewnej liczby osób także bezsenność, halucynacje i depresję.

  Leki przeciwmalaryczne to grupa leków przeciwpierwotniakowych, stosowanych w profilaktyce i leczeniu malarii. Tradycyjnymi lekami przeciwmalarycznymi są pochodne chinoliny: chlorochina, amodiachina, prymachina. W walce z tą chorobą stosuje się też nowsze, syntetyczne leki należące do następujących grup: Chlorochina (łac. Chloroquinum) – lek pierwotniakobójczy, znosi ostry atak malarii, pełzaka czerwonki i lamblii jelitowej; działa także przeciwzapalnie.

  MalariaControl.net jest aplikacją korzystającą z przetwarzania rozproszonego w celu stochastycznego modelowania epidemiologii i historii malarii. Jest częścią ogólniejszego projektu [email protected] Ettore Marchiafava (ur. 3 lipca 1847 w Rzymie, zm. 22 października 1935 w Rzymie) – włoski lekarz i zoolog, badacz malarii.

  Zarodziec owalny (Plasmodium ovale) – pierwotniak należący do rodzaju Plasmodium, jeden z kilku gatunków, które wywołują malarię u ludzi. Plasmodium ovale wywołuje malarię trzeciaczkę. Jest mniej groźny od Plasmodium falciparum.

  Halofantryna (łac. Halofantrinum) – organiczny związek chemiczny, chemioterapeutyk stosowany w zwalczaniu malarii. Nie jest zalecany w profilaktyce choroby.

  Stopy cynku – stopy metali, w których głównym składnikiem jest cynk oraz zawierające dodatki aluminium, miedzi i manganu. Stopy cynku są tanim substytutem miedzi stopowej. W porównaniu do niej stopy cynku posiadają gorsze własności wytrzymałościowe i są mniej odporne na korozję. Ze względu na to stosowane są tylko przy konstrukcjach i elementach mniej wymagających. Malaria, zimnica (łac. malaria, plasmodiosis, dawne nazwy: febra z łac. febris = gorączka i paludyzm) – ostra lub przewlekła, tropikalna choroba pasożytnicza, której różne postacie wywoływane są przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium:

  Zarodziec sierpowy (Plasmodium falciparum) – pierwotniak należący do rodzaju Plasmodium, który jest jednym z 4 głównych gatunków, wywołujących malarię u ludzi. Jest przenoszony poprzez ślinę komara widliszka, kiedy pobiera on krew. Występuje głównie w Czarnej Afryce.

  Dodano: 20.01.2012. 16:49  


  Najnowsze