• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • CZD: sześciolatek po przeszczepie wątroby w coraz lepszym stanie

  11.11.2010. 18:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Sześcioletni Tomek po drugim przeszczepie wątroby czuje się coraz lepiej; w ciągu kilku dni zostanie przeniesiony z oddziału intensywnej terapii na oddział chirurgiczny - poinformował PAP rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka Paweł Trzciński.

  "Tomek pomału dochodzi do siebie. Jego stan jest stabilny. W ciągu następnych kilku dni planujemy przeniesienie go na oddział chirurgiczny" - powiedział rzecznik. Jak zaznaczył, może to nastąpić już 12 listopada.

  "Teraz Tomek jest na oddziale intensywnej terapii. Nad dziećmi, które przebywają na tym oddziale, trzeba czuwać i bardzo mocno je wspierać. To są dzieci o podwyższonym ryzyku. Jeśli przekażemy Tomka na normalny oddział, będzie to świadczyć o tym, że jego stan jest bardziej stabilny. To dobry znak" - wyjaśnił Trzciński.

  Sześciolatek jest przytomny i rozumie, co się wokół niego dzieje. Jak zaznaczył Trzciński, nie ma już problemów z płucami, a w środę został odłączony od respiratora.

  "Tylko czekamy na to, aż chłopiec zostanie przekazany dalej. Wkrótce potem będziemy przystępowali do zaszywania powłok brzusznych" - poinformował rzecznik.

  21 października sześciolatek przeszedł powtórny przeszczep wątroby. Operacja była bardzo trudna, a chłopiec od tego czasu ma otwarte powłoki brzuszne.

  Chłopiec na początku sierpnia zatruł się muchomorem sromotnikowym. Niemal w ostatniej chwili, 17 sierpnia, lekarzom Centrum Zdrowia Dziecka udało się przeprowadzić przeszczep wątroby. Pod koniec września okazało się jednak, że z powodu komplikacji żółciowych przeszczepiona dziecku wątroba wymaga wymiany.LT

  PAP - Nauka w Polsce

  ula/ bk/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pierwotna marskość żółciowa wątroby (ang. primary biliary cirrhosis, PBC) – przewlekłe schorzenie wątroby o etiologii immunologicznej przebiegające z niszczeniem drobnych wewnątrzwątrobowych przewodzików żółciowych i następową cholestazą. Towarzyszy temu odczyn zapalny, a następnie zwłóknienie i przebudowa marska. Może prowadzić do niewydolności wątroby. Hepatoblastoma – rzadki złośliwy guz wątroby wieku dziecięcego. Utworzony jest z komórek przypominających komórki płodowej lub dojrzałej wątroby i dróg żółciowych. Objawem prowadzącym do rozpoznania jest zazwyczaj macalny przez powłoki brzuszne guz. Często podwyższony jest poziom alfa-fetoproteiny (AFP), rokowanie jest gorsze w przypadkach z niepodwyższonym poziomem AFP. Zapalenie wątroby (łac. hepatitis) – grupa chorób wątroby o różnej etiologii, których wspólnym mianownikiem jest stan zapalny tego narządu.

  Przeszczepienie wątroby – wszczepienie biorcy wątroby pochodzącej od dawcy niespokrewnionego lub fragmentu wątroby od dawcy spokrewnionego. Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) – choroba zakaźna spowodowana przez wirusa zapalenia wątroby typu C zajmująca głównie wątrobę. WZW C często przebiega bezobjawowo, ale jego przewlekła postać może prowadzić do marskości wątroby. W niektórych przypadkach osoby chore na marskość wątroby cierpią także z powodu niewydolności wątroby, raka wątroby, a także żylaków przełyku i żołądka.

  Oddział Intensywnej Terapii, Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, OIT, OIOM, (ang. Intensive Care Unit, ICU) - jeden z podstawowych oddziałów szpitalnych zajmujący się leczeniem pacjentów w stanie krytycznym. Niewydolność wątroby – niezdolność wątroby do spełniania prawidłowych funkcji metabolicznych oraz syntezy białek. Wyróżnia się dwie główne postacie niewydolności wątroby:

  Ropień wątroby (łac. abscessus hepatis) – choroba wątroby wywołana przez bakterie ropotwórcze. Ropnie wątroby są zazwyczaj mnogie, pojedyncze zaś najczęściej umiejscowione są w prawym płacie wątroby. Choroba zarostowa żył wątrobowych (zespół niewydolności zatokowej wątroby, ang. hepatic veno-occlusive disease, VOD) – przewlekła choroba wątroby może być spowodowana leczeniem cytostatykami, np. busulfanem albo wystąpić jako powikłanie po przeszczepie szpiku, objawia się narastającym wodobrzuszem, bolesną hepatomegalią i żółtaczką.

  Anestezjolog jest to lekarz posiadający specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii. Do obowiązków lekarza anestezjologa należą: znieczulanie pacjentów wymagających operacji, leczenie pacjentów oddziału intensywnej terapii, leczenie bólu ostrego i przewlekłego oraz resuscytacja.

  Dodano: 11.11.2010. 18:47  


  Najnowsze