• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dentyści coraz częściej inwestują w nowoczesną diagnostykę

  15.04.2009. 00:09
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W 2008 roku rynek stomatologiczny w Unii Europejskiej zwiększył obroty w stosunku do minionego o blisko 8%. Sam polski rynek wart jest obecnie grubo ponad 300 milionów euro rocznie. Razem z tym wzrostem, wzrosły także oczekiwania wobec gabinetów stomatologicznych. Dziś statystyczny Kowalski oczekuje leczenia identycznego, jak w Europie Zachodniej. Coraz częściej od gabinetów oczekujemy także kompleksowej diagnostyki. Tę wciąż może nam zapewnić niewiele gabinetów w Polsce. Własną, nowoczesną pracownię RTG lub tomografii ma dziś w Polsce zaledwie 10% gabinetów stomatologicznych.

  Prześwietlą pacjenta
  - Pacjent przychodząc do gabinetu stomatologicznego chce mieć pewność, że całe leczenie odbędzie się szybko i w jednym miejscu, oszczędzając czas, nerwy i pieniądze. Dlatego też coraz częściej pacjenci poszukują takich placówek, w których mogą liczyć na kompleksowe leczenie i diagnostykę " mówi Wojciech Fąferko lekarz stomatolog z katowickiego Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic. " Szczególnie wymagający są pacjenci, którzy decydują się na leczenie implantologiczne, ci coraz częściej wymagają, żeby diagnostyka i leczenie odbywały się w jednym gabinecie i były koordynowane przez jednego lekarza " dodaje.

  W Polsce działają obecnie 6702 prywatne gabinety stomatologiczne. Najwięcej jest na Śląsku, aż 1243. Gabinetów posiadających nowoczesną pracownię tomografii komputerowej w regionie są zaledwie 2. - Własna pracownia tomografii to wciąż spory wydatek dla gabinetów, dlatego wielu kolegów kieruje swoich pacjentów do państwowych przychodni i szpitali dysponujących odpowiednim sprzętem. Pojawienie się nowej pracowni diagnostycznej jest także ogromną szansą dla innych, prywatnych gabinetów stomatologicznych, które mogą korzystać z usług nowoczesnej pracowni. " mówi doktor Fąferko.

  Żeby sprostać rosnącym wymaganiom rodzimego, ale także zagranicznego pacjenta, coraz więcej gabinetów, mimo sporych kosztów decyduje się na własne pracownie diagnostyczne. Dziś koszt wyposażenia takiej pracowni sięga kilkuset tysięcy złotych. Na taką inwestycję zdecydowało się min. katowickie Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic. W klinice oprócz RTG cefalostatycznego, panoramicznego oraz punktowego, znajduje się także najnowocześniejszy obecnie w Europie tomograf stożkowy Gendex " wykonujący trójwymiarowe zdjęcia jamy ustnej. Zakup sprzętu klinika sfinansowała z dotacji z Unii Europejskiej.

  - Własna pracownia zapewnia bardzo precyzyjną diagnostykę, a co za tym idzie bezpieczne leczenie. Pacjent, który decyduje się na leczenie implantologiczne od ręki uzyskuje diagnozę. Precyzyjnie można wykonać plan leczenia, także pod względem finansowym. Co najważniejsze skracamy także czas leczenia do absolutnego minimum " mówi Fąferko.

  Zajrzy w głąb

  Stosowany dziś w Dentim clinic tomograf należy do najnowocześniejszych na świecie. Zdjęcia wykonywane przy jego pomocy pozwalają nie tylko na wykonanie przekroju dowolnego elementu szczęki lub żuchwy, urządzenie obrazuje nerwy, pozwalając precyzyjnie określić ich przebieg. Urządzenie rodem z filmów science fiction potrzebuje zaledwie 20 sekund na stworzenie wiernego obrazu 3D jamy ustnej pacjenta.

  Ale z dobrodziejstw własnych pracowni korzystają nie tylko implantolodzy. Obecnie badania RTG, zarówno 3D-tomograficzne jak i 2D są standardem w protetyce, endocji, chirurgii oraz ortodoncji, pozwalając szybko i precyzyjnie rozpoznać zmiany zębowe, także u najmłodszych pacjentów. Ułatwiają także konsultacje. " Zastosowanie nowoczesnego sprzętu pozwala na konsultację z lekarzami na całym świecie. W parę sekund obraz z tomografu może otrzymać stomatolog z USA, Singapuru czy Australii, doradzając w skomplikowanym leczeniu. Dzięki cyfrowym zdjęciom omawiamy trudne do leczenia przypadki w zamkniętych grupach dyskusyjnych lekarzy " mówi doktor Fąferko.

  Wykonanie tomografii (w Dentim clinic) to wydatek rzędu 350 zł. 60 zł z kolei kosztuje RTG panoramiczne lub cefalometryczne.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Leczenie zachowawcze – leczenie nieinwazyjne, niewymagające pobytu pacjenta w szpitalu. Obejmuje m.in. farmakoterapię, fizjoterapię, terapię zajęciową oraz programy edukacyjne dla pacjentów (dieta, odpowiedni tryb życia). Przeciwieństwem leczenia zachowawczego jest np. leczenie chirurgiczne. Hospitalizacja domowa – świadczenie zdrowotne obejmujące leczenie w domu pacjenta schorzeń, które zwykle wymagają leczenia szpitalnego. Celem jest zapobieganie hospitalizacji, ewentualnie przyspieszenie wypisu pacjenta ze szpitala. Hospitalizacja domowa organizowana jest na bazie specjalnie organizowanych w szpitalach zespołów lekarzy, pielęgniarek i innych terapeutów. Hospitalizacja domowa powstała we Francji w 1961 roku. Harley Street - to ulica położona w City of Westminster, dzielnicy Londynu, znana z wielu prywatnych gabinetów lekarskich. Od XIX wieku liczba powstałych na niej szpitali, gabinetów i organizacji medycznych gwałtownie rośnie. Według dokumentów historycznych w 1860 było ich 20, w 1900 ok. 80, a w 1914 już prawie 200. Kiedy w 1948 roku powstał National Health Service, w okolicy było panad 1500 jednostek medycznych. Obecnie, aż trzy tysiące osób zatrudnionych jest przy Harley Street w różnego rodzaju placówkach, takich jak The London Clinic.

  Analgezja kontrolowana przez pacjenta (ang. Patient-controlled analgesia, PCA) – leczenie bólu kontrolowane przez pacjenta. Najczęściej odnosi się do sposobu kontrolowania bólu podczas pobytu pacjenta na oddziale szpitalnym dzięki zastosowaniu automatycznych strzykawek podających dożylnie środki przeciwbólowe (najczęściej opiaty). System składa się z automatycznej, odpowiednio zaprogramowanej strzykawki podłączonej do wenflonu oraz dużego i łatwego w użyciu guzika sterującego, który jest "pod ręką" pacjenta. Za każdym razem kiedy pacjent czuje, że ból narasta, naciska przycisk i dostaje dawkę leku jeśli jest ona dostępna. Urządzenie jest tak zaprogramowane, aby pacjent za każdym razem gdy naciska przycisk dostawał taką samą dawkę leku, ale jednocześnie tak, aby nie przekroczył bezpiecznych ilości leku – bardzo małe ryzyko przedawkowania. System rejestruje każde naciśnięcie guzika – również te bez podania leku, a więc można łatwo sprawdzić zapotrzebowanie pacjenta na lek. DICOM, Digital Imaging and Communications in Medicine (Obrazowanie Cyfrowe i Wymiana Obrazów w Medycynie) - norma opracowana przez ACR/NEMA (American College of Radiology / National Electrical Manufacturers Association) dla potrzeb ujednolicenia wymiany i interpretacji danych medycznych reprezentujących lub związanych z obrazami diagnostycznymi w medycynie. DICOM znajduje zastosowanie głównie w przetwarzaniu obrazów tomografii komputerowej (TK/CT), tomografii rezonansu magnetycznego (MRI), pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), cyfrowej angiografii subtrakcyjnej (DSA), cyfrowej radiografii konwencjonalnej (CR), radiografii cyfrowej (DR) oraz wszystkich wykorzystujących technologie cyfrowe badań o wysokiej rozdzielczości obrazu. Dane w formacie DICOM mają dużą objętość, wymagają specjalnego oprogramowania i sprzętu komputerowego a także łączy o wysokiej przepustowości, za to pozwalają zachować wysoką jakość obrazu. Stosowanie normy DICOM umożliwia m.in. funkcjonowanie teleradiologii.

  Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji (DCR) – szpital specjalistyczny w Kamiennej Górze, zajmujący się leczeniem schorzeń narządu ruchu. W szpitalu funkcjonują oddziały: chirurgii urazowo-ortopedycznej, anestezjologii, dwa rehabilitacyjne,rehabilitacji neurologicznej, reumatologiczny oraz opiekuńczo-leczniczy. Ich działalność wspomagają: blok operacyjny, komórki diagnostyki medycznej (pracownia diagnostyki laboratoryjnej, pracownia diagnostyki obrazkowej, pracownia USG). W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej działają też poradnie: chirurgii urazowo-ortopedycznej, preluksacyjna, leczenia bólu oraz reumatologiczna. Manewr Epleya (lub zabieg Epleya lub manewr repozycyjny Epleya) – manewr stosowany w leczeniu łagodnego napadowego położeniowego zawrotu głowy (BPPV). Często wykonywany przez lekarza, ale może też być wykonywany przez pacjenta w domu. Manewr został opracowany wspólnie przez Dr. Johna Epleya i dr Dominika Hughesa.

  Endodoncja - dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz tzw. sealerów czyli uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka RTG. Leczenie chirurgiczne – wykonywanie zabiegów, mających na celu naprawę uszkodzeń lub leczenie chorób. W leczeniu chirurgicznym uwzględnia się okres przygotowania do operacji, operację oraz okres pooperacyjny. Leczenie chirurgiczne obejmuje także zabiegi bezkrwawe takie jak: nastawianie złamań i zwichnięć, czy leczenie stanów zapalnych.

  Pielęgniarka (stosownie do art. 8 pkt. 1 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej w odniesieniu do mężczyzn stosuje się formę pielęgniarz) – samodzielny zawód z grupy specjalistów do spraw zdrowia. Sprawuje opiekę medyczną nad pacjentem (m.in. pielęgnacja pacjenta, podawanie leków, wykonywanie iniekcji, wlewów dożylnych), asystuje lekarzowi w czasie zabiegów, operacji, wypełnia zlecenia lekarskie w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji, a także zajmuje się szeroko rozumianą edukacją zdrowotną i promocją zdrowia. Dawniej posiadała wykształcenie średnie (liceum medyczne, medyczne studium zawodowe), a obecnie wyższe pierwszego stopnia (licencjat pielęgniarstwa), drugiego stopnia (magister pielęgniarstwa) lub trzeciego stopnia (doktor nauk o zdrowiu) uzyskiwany na wydziałach Zdrowia Publicznego lub Pielęgniarstwa i Położnictwa uczelni medycznych.

  Leczenie kanałowe – metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu odpowiednim materiałem, najczęściej gutaperką.

  Pielęgniarka w rozumieniu prawa polskiego (stosownie do art. 8 pkt. 1 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej w odniesieniu do mężczyzn stosuje się formę pielęgniarz) – samodzielny zawód z grupy specjalistów do spraw zdrowia. Sprawuje opiekę medyczną nad pacjentem (m.in. pielęgnacja pacjenta, podawanie leków, wykonywanie iniekcji, wlewów dożylnych), asystuje lekarzowi w czasie zabiegów, operacji, wypełnia zlecenia lekarskie w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji, a także zajmuje się szeroko rozumianą edukacją zdrowotną i promocją zdrowia. Dawniej posiadała wykształcenie średnie (liceum medyczne, medyczne studium zawodowe), a obecnie wyższe pierwszego stopnia (licencjat pielęgniarstwa), drugiego stopnia (magister pielęgniarstwa) lub trzeciego stopnia (doktor nauk o zdrowiu) uzyskiwany na wydziałach zdrowia publicznego lub pielęgniarstwa i położnictwa uczelni medycznych. Choroby królików: Króliki są zwierzętami nieodpornymi na choroby. Dlatego istotne jest bardziej zapobieganie niż leczenie, które jest przeważnie trudne i nieopłacalne. Zwierzę podejrzane o chorobę najlepiej izolować i zdecydować o jego dalszym losie. Na fermach królików na ogół nie stosuje się leczenia. Tylko w przypadku bardzo cennych sztuk można podjąć leczenie pod nadzorem weterynarza. W razie jakichś dolegliwości królika zaleca się kontakt z lekarzem weterynarii (patrz: Zastrzeżenia dotyczące pojęć medycznych).

  Chirurgia szczękowo-twarzowa – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy – aż po dół przedni czaszki włącznie – oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej. Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji. Kultury paleolitu: W paleolicie pojawił się człowiek zdolny wytwarzać narzędzia, a te stopniowo dały mu coraz większą przewagę nad zwierzętami. Narzędzia były początkowo bardzo prymitywne i nieobrobione, z czasem coraz mniej przypominały przypadkowo znaleziony kamień, a coraz bardziej pieczołowicie obrobiony sprzęt użytkowy.

  Interfejs (spolszczenie angielskiego słowa interface, które na polski bywa tłumaczone jako styk, żartobliwie międzymordzie) — w informatyce i elektronice urządzenie pozwalające na połączenie ze sobą dwóch innych urządzeń, które bez niego nie mogą ze sobą współpracować. Czasami jako interfejs określa się elementy wystające z urządzenia na zewnątrz, w które można włączyć inne urządzenia lub wtyczki. Aby dwa urządzenia mogły działać razem muszą mieć zgodne (kompatybilne) interfejsy. Interfejsem może być kabel łączący dwa urządzenia, ale zarówno wtyczki na tym kablu jak i pasujące do nich gniazda są również interfejsami. Gniazdo na płycie głównej komputera jest interfejsem, w który wkłada się np. kartę graficzną, ale i sama karta jest interfejsem umożliwiającym współpracę monitora z resztą systemu komputerowego. Sam monitor jako całe urządzenie, to także interfejs, a posiada on swój własny interfejs w postaci ekranu. Pokrętła sterujące monitorem, a obecnie coraz częściej panel sterujący z przyciskami to drugi, obok ekranu, interfejs monitora.

  Dodano: 15.04.2009. 00:09  


  Najnowsze