• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Druga operacja chłopca zatrutego muchomorem przebiegła pomyślnie

  24.08.2010. 20:05
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Udało się zamknąć operacyjnie powłoki brzuszne u chłopca, który z powodu zatrucia grzybami, przeszedł przeszczep wątroby. Stan Tomka jest dobry - poinformowali lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Międzylesiu na wtorkowej konferencji prasowej.

  "Dziecko po zabiegu operacyjnym ponownie trafiło do oddziału intensywnej terapii. Tak jak po poprzedniej operacji przez kilka następnych godzin chłopiec będzie jeszcze spał. Po ustaleniu, że nic się nie dzieje z wątrobą podejmiemy ponowną próbę odłączenia go od respiratora" - powiedziała dr Elżbieta Pietraszek-Jezierska, kierownik oddziału pooperacyjnego CZD.

  We wtorek 17 sierpnia sześcioletni Tomek przeszedł w CZD operację przeszczepu wątroby, gdyż jego własna uległa uszkodzeniu z powodu zatrucia muchomorem sromotnikowym. Na przeszczep narządu czekał dziewięć dni. Dawcą był 25-letni mężczyzna, który zginął w wypadku drogowym.

  Według dr. Pawła Nachulewicza, który przeprowadzał obydwie operacje, zamknięcie powłok skórnych było zabiegiem planowym. "W trakcie operacji przeszczepienia wątroby powłoki brzuszne zostawiliśmy otwarte, tak żeby nie było zbyt dużego ucisku na narząd pobrany od dorosłego dawcy. Zazwyczaj staramy się je zamknąć w ciągu tygodnia" - powiedział chirurg. Jak dodał, w czasie tego zabiegu pobierana jest też biopsja wątroby, aby ocenić jej funkcję.

  "Wydaje nam się, że ten zabieg będzie wystarczający, że nie spowodowaliśmy zbyt dużego ucisku, aczkolwiek czasami zdarza się, że musimy poluźnić powłoki. Mam nadzieję, że kolejne badania wykażą, iż nie jest to konieczne" - zaznaczył chirurg.

  Jak wyjaśniła dr Pietraszek-Jezierska, na temat funkcji mózgu Tomka będzie można wnioskować dopiero po całkowitym powrocie świadomości u chłopca, a jest to proces powolny. "Pamiętajmy, że ośrodkowy układ nerwowy był bardzo uszkodzony w czasie tych kilku dni, kiedy chłopiec oczekiwał na przeszczep wątroby. Obecnie stopniowo następuje powrót jego funkcji, ale nie udało nam się jeszcze w pełni nawiązać kontaktu z dzieckiem. Wszystkie reakcje, które obecnie obserwujemy nie są reakcjami świadomymi" - powiedziała specjalistka.

  Według niej, przywrócenie pełnej czynności ośrodkowego układu nerwowego będzie wymagało rehabilitacji. "Nie jesteśmy w stanie określić jak długo ten proces będzie trwał. Możemy tylko obserwować postępy chłopca i pracować nad dalszą poprawą funkcji mózgu" - wyjaśniła dr Pietraszek-Jezierska.

  Dr Nachulewicz zapewnił, że pozostała trójka dzieci, które w ostatnim tygodniu przeszły w CZD przeszczepy narządów, czuje się dobrze. "Chłopiec, który miał przeszczep wątroby już po Tomku w ciągu kilku dni będzie mógł wyjść do domu" - wyjaśnił. Również pacjenci po przeszczepieniu nerek czują się dobrze, a ich nerki pracują samodzielnie.

  Chirurg przypomniał, że w Polsce czas oczekiwania dziecka na przeszczep nerki wynosi ok. roku. "Natomiast, jeśli chodzi o przeszczep wątroby sukcesem polskiej medycyny jest to, że zredukowaliśmy do zera śmiertelność wśród dzieci oczekujących na transplantację. Nie notujemy już przypadków takich, że dzieci w oczekiwaniu na przeszczep wątroby giną, bo nie mogą go uzyskać. Było to możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu przeszczepów od dawców rodzinnych oraz zmarłych" - tłumaczył dr Nachulewicz.

  Jak ocenił dyrektor CZD Maciej Piróg, choć walka o zdrowie Tomka nie jest zakończona to można już powiedzieć, że jego przypadek pozwolił uzmysłowić społeczeństwu dwie ważne sprawy. "Po pierwsze, że spożywanie grzybów stwarza ogromne zagrożenie i że dzieciom nie należy ich podawać w ogóle. A po drugie, że są sytuacje, w których jedynym możliwym sposobem leczenia jest transplantacja" - powiedział Piróg.

  Jego zdaniem przykład sześcioletniego Tomka i sposób, w jaki media relacjonowały jego przypadek pomoże wielu osobom, którym przeszczep - wątroby czy innego narządu - jest bardzo potrzebny.JJJ

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ mow/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Biopsja wątroby – badanie medyczne, który wykonuje się w celu rozpoznania chorób wątroby, oceny stopnia zaawansowania chorób wątroby i monitorowania postępów leczenia. Niewydolność wątroby – niezdolność wątroby do spełniania prawidłowych funkcji metabolicznych oraz syntezy białek. Wyróżnia się dwie główne postacie niewydolności wątroby: Przeszczepienie wątroby – wszczepienie biorcy wątroby pochodzącej od dawcy niespokrewnionego lub fragmentu wątroby od dawcy spokrewnionego.

  Zapalenie wątroby (łac. hepatitis) – grupa chorób wątroby o różnej etiologii, których wspólnym mianownikiem jest stan zapalny tego narządu. Marskość wątroby, zwłóknienie wątroby (łac. cirrhosis hepatis) – postępujące włóknienie miąższu wątroby, niszczące strukturę narządu.

  Ropień wątroby (łac. abscessus hepatis) – choroba wątroby wywołana przez bakterie ropotwórcze. Ropnie wątroby są zazwyczaj mnogie, pojedyncze zaś najczęściej umiejscowione są w prawym płacie wątroby. Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) – choroba zakaźna spowodowana przez wirusa zapalenia wątroby typu C zajmująca głównie wątrobę. WZW C często przebiega bezobjawowo, ale jego przewlekła postać może prowadzić do marskości wątroby. W niektórych przypadkach osoby chore na marskość wątroby cierpią także z powodu niewydolności wątroby, raka wątroby, a także żylaków przełyku i żołądka.

  Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (ang. nonalcoholic steatohepatitis , NASH) – odmiana przewlekłego zapalenia wątroby, przypominająca zmiany, które występują u osób nadużywających alkohol, której przyczyną są inne czynniki niż spożywanie alkoholu. NASH traktowane jest jako progresja niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD), stanowi czynnik ryzyka marskości wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego. Pierwotna marskość żółciowa wątroby (ang. primary biliary cirrhosis, PBC) – przewlekłe schorzenie wątroby o etiologii immunologicznej przebiegające z niszczeniem drobnych wewnątrzwątrobowych przewodzików żółciowych i następową cholestazą. Towarzyszy temu odczyn zapalny, a następnie zwłóknienie i przebudowa marska. Może prowadzić do niewydolności wątroby.

  Hepatoblastoma – rzadki złośliwy guz wątroby wieku dziecięcego. Utworzony jest z komórek przypominających komórki płodowej lub dojrzałej wątroby i dróg żółciowych. Objawem prowadzącym do rozpoznania jest zazwyczaj macalny przez powłoki brzuszne guz. Często podwyższony jest poziom alfa-fetoproteiny (AFP), rokowanie jest gorsze w przypadkach z niepodwyższonym poziomem AFP.

  Wirusowe zapalenie wątroby, WZW (łac. Hepatitis) – choroba wątroby wywołana zakażeniem wirusowym. Często potocznie nazywana "żółtaczką", jest to jednak określenie nieprawidłowe i niemedyczne (w medycynie termin ten oznacza jedynie objaw zażółcenia powłok skórnych) oraz nieścisłe, z uwagi na różnorodny przebieg wirusowych zapaleń wątroby (które mogą przebiegać także bez zażółcenia skóry).

  Dodano: 24.08.2010. 20:05  


  Najnowsze