• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzień Dawcy Szpiku

  19.01.2011. 13:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Akcję poszukiwania potencjalnych dawców szpiku kostnego zorganizowano we wtorek na Uniwersytecie w Białymstoku. Ma pomóc znaleźć dawcę konkretnemu choremu, a także poszerzyć bazę potencjalnych dawców.  Akcja, która odbyła się pod hasłem "Dzień Dawcy Szpiku dla Sebastiana i innych", miała pomóc w znalezieniu dawcy przede wszystkim dla 19-letniego Sebastiana z Suwałk, który szuka dawcy od dwóch lat.

  Jak powiedziała PAP Renata Rafa z Fundacji "DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska", co roku wykrywa się białaczkę u ponad 10 tysięcy osób w Polsce, które czekają na dawcę - czasami kilka miesięcy, a częściej kilka lat.

  Podkreśliła, że bardzo trudno jest znaleźć osobę o "bliźniaczym" genotypie, co chory. "Szansa na znalezienie dawcy jest jak jeden do 25 tysięcy, a w rzadkich przypadkach jeden do miliona" - powiedziała Rafa. Dodała, że dla połowy chorych nie znajduje się dawca.

  Poinformowała też, że obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 150 tys. potencjalnych dawców, a na całym świecie - 15 mln. Podkreśliła, że to ciągle mało, dlatego fundacja, w której bazie jest ok. 105 tys. dawców, stara się organizować Dni Dawcy Szpiku w różnych miastach w Polsce. Takich akcji w miesiącu odbywa się przeszło dziesięć, a na każdą z nich zgłasza się ok. 200 nowych dawców. "Takie akcje dużo wnoszą do świadomości ludzi, którzy widzą, że w bardzo prosty sposób mogą uratować komuś życie" - oceniła Rafa.

  Białostocka akcja ma zwiększyć szanse na znalezienie dawcy przede wszystkim dla Sebastiana z Suwałk, który od dwóch lat choruje na anemię aplastyczną. "Do tej pory nie udało się znaleźć dawcy zgodnego genetycznie" - powiedziała Rafa. Dodała, że Dni Dawcy Szpiku odbyły się w zeszłym roku m.in. w Suwałkach i Ełku.

  Podkreśliła, że wtorkowa akcja została zorganizowana w Białymstoku, ponieważ "genotyp danej populacji na danym terenie jest podobny". Dlatego fundacja liczy, że może tutaj uda się znaleźć dawcę dla Sebastiana. Badanie próbek od osób, które zgłosiły się w czasie białostockiej akcji, potrwa około dwóch miesięcy.

  PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska 

  rof/ pz/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Fundacja DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska - fundacja założona 28 listopada 2008, zajmująca się przeszczepami szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych. Nazwa pochodzi od zarejestrowanej w Niemczech Deutsche Knochenmarkspenderdatei - Niemieckiej Bazy Dawców Szpiku, która jest jej fundatorem i instytucją wspierającą, tzw. firma matka

  Dzień Dawcy Szpiku – święto dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi obchodzone w Polsce od 2002 roku. W dniu dawcy szpiku kostnego pokazuje się ludzi, którzy oddali szpik i komórki krwiotwórcze po to, by dać szansę chorym na powrót do zdrowia.

  Przeszczepienie wątroby – wszczepienie biorcy wątroby pochodzącej od dawcy niespokrewnionego lub fragmentu wątroby od dawcy spokrewnionego.

  Przeszczepienie wątroby – wszczepienie biorcy wątroby pochodzącej od dawcy niespokrewnionego lub fragmentu wątroby od dawcy spokrewnionego.

  Fundacja Przeciwko Leukemii powstała w maju 2000 roku organizacja non-profit zajmująca się pozyskiwaniem potencjalnych dawców szpiku, propagowaniem wiedzy na temat nowotworów układu krwiotwórczego oraz opieką nad ludźmi chorymi na "białaczki" oraz ich rodzinami.

  Odznaka "Dawcy Przeszczepu" – odznaka resortowa wprowadzona 29 sierpnia 2008 r. przez ministra zdrowia w celu uhonorowania osób, które poświęciły swój czas i zdrowie dla ratowania życia innych osób poprzez dobrowolne oddanie narządu, szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek do transplantacji. Odznaka ma dwa stopnie:

  Dawca (ang. The Giver) – powieść autorstwa Lois Lowry z gatunku soft science fiction. Pierwsza część tzw. Trylogii dawcy, poprzedzająca kolejne dwa tomy zatytułowane Gathering Blue i Messenger.

  Dodano: 19.01.2011. 13:11  


  Najnowsze