• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Efekt ogólnopolskiej kampanii - 450 tys. osób rzuciło palenie

  04.03.2010. 12:58
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Około 450 tys. palaczy rzuciło palenie pod koniec ub.r. w czasie trwania ogólnopolskiej kampanii społecznej pod hasłem "Papierosy pożerają cię żywcem" - poinformowano w Ministerstwie Zdrowia na konferencji prasowej podsumowującej to przedsięwzięcie.

  Głównymi celami kampanii - prowadzonej w końcu ub.r. - było unaocznienie negatywnych skutków palenia tytoniu, przekonanie do rzucenia papierosów oraz niepalenia w obecności innych osób, a w szczególności dzieci.

  W ramach kampanii w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych emitowano dwa spoty stworzone przez departament zdrowia miasta Nowy Jork. W jednym z nich przy dźwiękach przenikliwej muzyki lektor mówi: "Za każdym razem, kiedy palisz, papierosy zjadają cię żywcem. Palenie zżera najważniejsze organy i tkanki twojego ciała: serce, płuca, usta, zęby i gardło, nawet mózg. Papierosy zjadają cię żywcem. Rzuć palenie już dziś". Przekazowi słownemu towarzyszą zdjęcia uszkodzonych w wyniku palenia tytoniu organów wewnętrznych.

  W drugim spocie, przy równie przenikliwej muzyce, lektor mówi: "Paląc przy dzieciach narażasz je na działanie związków chemicznych, które pożerają je żywcem. Dym papierosowy zawiera trucizny takie jak: cyjanek i tlenek węgla, powodujące poważne problemy zdrowotne: bolące infekcje uszu, przewlekłą astmę i śmiertelnie groźne zapalenie płuc; dym papierosowy - to niska waga urodzeniowa i dwukrotnie wyższe ryzyko śmierci łóżeczkowej niemowląt. Papierosy pożerają żywcem ciebie i twoje dzieci. Rzuć palenie już dziś".

  Jednocześnie spoty promowały korzystanie z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (0 801 108 108).

  Zaraz po zakończeniu pierwszej części kampanii (14-18 grudnia) Fundacja "Promocji Zdrowia" we współpracy z TNS OBOP przeprowadziła badanie sondażowe, z którego wynika, że podczas jej trwania 29 proc. palących respondentów podjęło próbę zaprzestania palenia bądź ograniczenia go, z czego 5 proc. udało się rzucić palenie. "Te 5 proc. palaczy to około 450 tys. osób" - podkreślił wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

  Dodał, że z sondażu wynika także, iż 35 proc. palaczy zadeklarowało chęć porzucenia nałogu w ciągu najbliższych 12 miesięcy, w tym 5 proc. podało, że chce zaprzestać palenia natychmiast.

  Fronczak podkreślił, że bardzo ważne jest powtarzanie takich kampanii jak ubiegłoroczna, m.in. po to by pomóc wytrwać tym, którzy rzucili palenie, pomóc podjąć decyzję oraz motywować tych, którzy chcą zerwać z nałogiem.

  Jak podano na konferencji, z badań przeprowadzonych w lipcu ub.r. wynika, że codziennymi palaczami jest 29 proc. dorosłych Polaków, a okazjonalnie po papierosy sięga 2 proc. "Łączna liczba osób palących wynosi zatem 31 proc. - to jest około 9 milionów osób, co plasuje Polskę powyżej średniej Unii Europejskiej" - zauważył wiceminister.

  Podał, że mimo malejącej z roku na rok różnicy częściej palą mężczyźni (35 proc.) niż kobiety (24 proc.). Najwięcej palących jest wśród mieszkańców dużych miast. Najczęściej palą osoby o niższym statusie społecznym, z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz osoby, które deklarują, że ich warunki materialne są złe.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Palarnia – według definicji Komisji Zdrowia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej: "wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia tytoniu zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał na zewnątrz". Viceroy - marka niskobudżetowych papierosów, produkowana od 1936 roku. Na rynek wprowadziła je nieistniejąca już firma Brown and Williamson (B&W), którą kilka lat wcześniej kupił istniejacy do dzisiaj British American Tobacco (BAT). Były to jednocześnie pierwsze papierosy z filtrem, a w ich reklamach pojawiali się lekarze zachęcający do ich palenia. Planowano także przeprowadzenie kampanii, która miałaby zachęcać do tego dzieci. Markę promowano także poprzez sport, gdyż od 1969 do 1998 roku w Hongkongu organizowane były zawody w piłce nożnej pod nazwą Viceroy Cup. Obecnie są wycofane z rynków większości krajów rozwiniętych, ale nadal produkuje się dla krajów postkomunistycznych, Turcji czy Argentyny. Było to związane z obecnością w niektórych partiach i rodzajach tych papierosów genetycznie modyfikowanego tytoniu. Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca.

  Palenie – czynność, podczas której różne substancje (najczęściej tytoń) są spalane, a dym, który wydziela się podczas tego procesu jest wdychany (inhalowany). Tangle - układanka antystresowa, relaksacyjna, rehabilitacyjna wymyślona i opatentowana w 1991 roku przez Richarda X Zawitza. Inspiracją splotu Tangle był taoistyczny symbol nieskończoności, bez początku i bez końca, spirala która nie plącze się ma jednocześnie właściwości rehabilitacyjne (przywraca sprawność po operacjach, urazach dłoni), antystresowe (dla osób nadpobudliwych, które mają problemy z koncentracją), pomaga walczyć z nałogiem palenia papierosów (zajmuje dłonie, przyzwyczajone do trzymania papierosa), rozwija kreatywność i wyobraźnię dzieci w różnym wieku (od 3 roku życia, z uwagi na małe elementy).

  Mokry tytoń (tobamel lub maassel) - tytoń służący do palenia w arabskiej fajce wodnej (shishy). Tytoń ten charakteryzuje się bardzo dużą wilgotnością i mocnym aromatem, dzięki nasączeniu go melasą cukrową, syropami owocowymi, esencjami i olejkami aromatycznymi. Wilgotność tego tytoniu uniemożliwia palenie go w fajkach klasycznych, gdyż wymagane jest dla prawidłowego żarzenia stałe podgrzewanie go węglem drzewnym. Choroba Bürgera, zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (łac. Thrombangiitis obliterans) – odcinkowe, wieloogniskowe zapalenie małych i średnich tętnic i żył o postępującym przebiegu. Występuje najczęściej u młodych mężczyzn palących papierosy, szczególnie w krajach śródziemnomorskich. Choroby Bürgera nie należy mylić z miażdżycą zarostową kończyn dolnych, która jest osobną jednostką nozologiczną, o odmiennej etiologii, epidemiologii, patologii, symptomatyce oraz leczeniu.

  Światowy Dzień Zdrowia, ang. World Health Day – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) – fundacja charytatywna, której podstawowym celem zgodnie ze statutem jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

  Star-Typ Sport Sp. z o.o. (STS) - spółka handlowa z siedzibą w Katowicach prowadząca działalność bukmacherską na terenie Polski. Założona w 1997 roku. Aktualnie zatrudnia ponad 1000 osób pracujących w blisko 400 punktach przyjmowania zakładów. Od 2000 roku STS jest drugą największą firmą bukmacherską w Polsce. Obecnie jej udział w rynku ocenia się na ok. 35 proc. Co roku firma przyjmuje kilkadziesiąt milionów zakładów, a liczbę jej stałych klientów szacuje się na ponad 200 tys. osób.

  Międzynarodowy Dzień Palących Fajkę, ang. International Pipe Smoking Day (IPSD) – międzynarodowe święto obchodzone corocznie 20 lutego, w Polsce od 2008 roku jako Międzynarodowy Dzień Fajczarzy. Pomysłodawcą międzynarodowego dnia osób palących fajki był The Vancouver Pipe Club.

  Procedura współdecydowania – (uregulowana dawnym art. 251 TWE) w okresie przed Traktatem z Lizbony była jedną z najczęściej stosowanych procedur stanowienia prawa we Wspólnocie Europejskiej, która jako jedyna z pozostałych (proc. zgody, współdecydowania, współpracy, konsultacji) nadawała Parlamentowi Europejskiemu kompetencje prawodawcze równe Radzie Unii Europejskiej. Procedura ta była wykorzystywana zwykle we wszystkich obszarach ustawodawstwa z wyjątkiem rolnictwa, rybołówstwa, podatków, polityki handlowej, pomocy państwa, polityki gospodarczej, konkurencji i Unii Gospodarczej i Walutowej. Rodrigo de Jerez - jeden z hiszpańskich marynarzy, którzy wzięli w 1492 roku udział w wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki na statku Santa María, zapamiętany został jako pierwszy europejski palacz tytoniu.

  Dodano: 04.03.2010. 12:58  


  Najnowsze