• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci apelują o głosowanie na program profilaktyki raka szyjki macicy

  08.11.2011. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  O głosy poparcia dla Narodowego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy apelują do społeczeństwa eksperci z polskiej koalicji na rzecz walki z tym nowotworem. Ma on pomóc ograniczyć zachorowania i umieralność Polek z powodu raka szyjki o połowę do 2020 r. 

  Program opracowywany przez Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy zostanie w grudniu 2011 r. złożony w Ministerstwie Zdrowia.

  Działaniom koalicji, powołanej przez ponad 50 partnerów społecznych, przyświeca hasło ,,Niech żyją kobiety!". Dotychczas na jej stronie internetowej (www.koalicjaRSM.pl) oddano ponad 3,5 tys. głosów. Poparcie dla działań koalicji wyrazili m.in.: pisarka Katarzyna Grochola, dr Irena Eris, dziennikarki Katarzyna Dowbor i Jolanta Fajkowska oraz posłanka Beata Małecka-Libera.

  ,,Bardzo zachęcam do poparcia postulatów Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, ponieważ każdy głos zwiększa szanse na poważną społeczną dyskusję i wprowadzenie Narodowego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy" - mówi prof. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i przewodniczący Rady Programowej Koalicji.

  Codziennie 10 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 umiera z jego powodu. Większość z nich do kobiety poniżej 50. roku życia. Tymczasem eksperci koalicji podkreślają, że żadna kobieta nie musi umrzeć na ten nowotwór. Niezbędne jest jednak regularne, co najmniej raz na trzy lata, wykonywanie cytologii, która pozwala wykryć ten nowotwór w postaci przedinwazyjnej, kiedy można go w pełni wyleczyć. W Polsce od pięciu lat realizowany jest program bezpłatnych badań cytologicznych dla kobiet w wieku 25-59 lat, ale zgłasza się nie zaledwie jedna czwarta uprawnionych pań.

  Od kilku lat istnieje też możliwość zaszczepienia się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który odpowiada za większość przypadków raka szyjki. Obecnie szczepienia te są zalecane dziewczętom przed inicjacją seksualną. W Polsce nie są obowiązkowe i refundowane, ale w niektórych gminach finansują je samorządy.

  Eksperci koalicji szacują, że śmiertelność z powodu raka szyjki jest w Polsce co najmniej trzykrotnie za duża w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Dlatego przygotowują kompleksowy program zdrowotny, który będzie zawierał propozycje rozwiązań mających poprawić te statystyki i do 2020 r. o połowę zmniejszyć umieralność Polek z powodu raka szyjki. Dotyczy on pięciu kluczowych obszarów: edukacji, czyli zwiększenia świadomości na temat profilaktyki raka szyjki, prewencji pierwotnej - powszechnego wdrożenia szczepień przeciw HPV, prewencji wtórnej - zwiększenia liczby kobiet wykonujących badania cytologiczne, rozwiązań finansowych, tj. sposobów optymalnego wykorzystania pieniędzy publicznych w profilaktyce raka szyjki oraz tworzenia rejestrów, które pozwolą ocenić efekty kompleksowej profilaktyki tego nowotworu.

  Celem koalicji jest też takie skoordynowanie działań profilaktycznych ze zmianami w systemie ochrony zdrowia, by każdej kobiecie ze zdiagnozowanym rakiem szyjki zapewnić jak najszybszy dostęp do optymalnego leczenia.

  Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy powołało ponad 50 partnerów społecznych - organizacji pozarządowych, towarzystw naukowych, instytucji publicznych i firm. ,,Hasło Koalicji brzmi: +Niech żyją kobiety!+ Dosyć już straszenia chorobami, powtarzania przerażających statystyk i zaklinania rzeczywistości. Wyniki badań opinii pokazują wyraźnie, że strach nie mobilizuje. Wręcz przeciwnie - straszenie paraliżuje kobiety, które nie podejmują działań profilaktycznych" - mówi Małgorzata Stelmach z Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet. Koalicjanci zdają sobie z tego sprawę, dlatego zdecydowali się działać - podkreśla.

  PAP - Nauka w Polsce

  jjj/ pad/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rak szyjki macicy (łac. carcinoma cervicis uteri, ang. cervical cancer) – pierwotny nowotwór złośliwy szyjki macicy. Inwazyjnego raka szyjki macicy poprzedza stan zwany wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy (ang. cervical intraepithelial neoplasia, CIN, dawniej określany jako dysplazja szyjki macicy albo rak przedinwazyjny). CIN może ulegać progresji do raka inwazyjnego, sama nie stanowiąc zagrożenia dla zdrowia kobiety; stąd tak istotne jest wczesne wykrycie tych zmian w badaniu cytologicznym rozmazu z pochwowej części szyjki macicy. Zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka (HPV) jest koniecznie do rozwinięcia się raka szyjki macicy prawie we wszystkich przypadkach. Dwa typy wirusa: 16 i 18 są odpowiedzialne za około 70% przypadków raka szyjki macicy. Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego – jest to szczepionka przeciwko wirusom HPV 16 i 18 (szczepionka dwuwalentna i czterowalentna), czyli najbardziej onkogennymi typami wirusa, odpowiedzialnymi za zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy i raka prącia, oraz przeciwko wirusowom HPV 6 i 11 (tylko szczepionka czterowalentna), odpowiedzialnymi za powstawanie kłykcin kończystych.. Konizacja szyjki macicy – metoda diagnostyczna lub diagnostyczno-lecznicza wycięcia stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy. Rutynowo wykonuje się po niej wyłyżeczkowanie kanału szyjki. Wskazaniem do konizacji jest nieprawidłowy obraz cytologiczny, nieprawidłowy obraz histologiczny pobranego wcześniej bioptatu części pochwowej szyjki lub nieprawidłowy wynik kolposkopii.

  Skala Bishopa określa dojrzałość szyjki macicy do porodu naturalnego. Ocenia: położenie szyjki, konsystencję, ułożenie części przodującej płodu, rozluźnienie, rozwarcie. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus) – wirus z rodziny papillomawirusów. Istnieje około 100 typów tego wirusa, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych, a część nowotworów złośliwych jak rak szyjki macicy i rak prącia.

  Jade Goody (ur. 5 czerwca 1981 w Londynie, zm. 22 marca 2009 w Essex) – uczestniczka brytyjskiej wersji reality show Big Brother z 2002. Zmarła na raka szyjki macicy, a jej walka z chorobą była szeroko komentowana przez media na całym świecie. Objaw Pschyrembla – objaw wczesnej ciąży polegający na zmianie w konsystencji szyjki macicy wyczuwalnej przez ginekologa w badaniu per vaginam. Środkowa część szyjki tworzy w tym czasie twardy walec, a zewnętrzna część pozostaje miękka. Objaw opisał niemiecki ginekolog Willibald Pschyrembel; w piśmiennictwie niemieckim można spotkać nazwę Stock-Tuch-Zeichen (co w wolnym tłumaczeniu oznacza objaw "pałki i chustki").

  Perimetrium (zwane również omaciczem) – błona surowicza zbudowana z nabłonka jednowarstwowego płaskiego (mesothelium). Jest to część otrzewnej, która pokrywa powierzchnię tylną odcinka nadpochwowego szyjki, cieśń, trzon, dno macicy oraz następnie powierzchnię przednią trzonu, skąd nie dochodząc do szyjki macicy na wysokości cieśni przerzuca się na pęcherz moczowy. Perimetrium leży na cienkiej warstwie tkanki łącznej włóknistej, przechodzącej z jednej strony w tkankę luźną więzadła szerokiego macicy, z drugiej łączącej się z błoną mięśniową macicy. Historia powstania organizacji Kwiat Kobiecości jest nieodłącznie związana z chorobą nowotworową jej założycielki. Ida Karpińska w 2003 roku wygrała walkę z rakiem szyjki macicy. Żyje, ponieważ regularnie, co roku, wykonywała cytologię – „Taki mały prezent życia”.

  Indukcja porodu, wzniecenie porodu – sztuczne wywołanie czynności skurczowej macicy u ciężarnej, mające na celu urodzenie dziecka drogami natury. Przez preindukcję rozumie się farmakologiczne lub fizyczne postępowanie mające na celu przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy.

  Zagadnienia medyczne dotyczące społeczności LGBT – kwestie zdrowotne oraz dostępu do opieki zdrowotnej lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów (LGBT) są odmienne w porównaniu do populacji ogólnej. Według organizacji Gay and Lesbian Medical Association oraz Centers for Disease Control and Prevention kwestie związane ze zdrowiem osób LGBT zasadniczo różniące się względem populacji ogólnej obejmują w szczególności częstsze zakażenia HIV, AIDS i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, niektóre nowotwory (w tym raka piersi oraz szyjki macicy), zapalenia wątroby, problemy ze zdrowiem psychicznym (depresja), uzależnienia (np. palenie papierosów) i nadużywanie substancji psychoaktywnych.

  Dodano: 08.11.2011. 00:40  


  Najnowsze