• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: nowotwory powinny być leczone przez zespoły wielodyscyplinarne

  24.08.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Leczeniem nowotworów w Polsce powinny zajmować się wielodyscyplinarne zespoły specjalistów, zapewniające chorym optymalny sposób terapii - uznali eksperci podczas I Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy.

  ,,O powodzeniu leczeniu w znacznym stopniu decyduje strategia terapii, która dla danego pacjenta powinna być opracowana jeszcze przed jej rozpoczęciem" - powiedział podczas ubiegłotygodniowego spotkania prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

  Dodał, że w naszym kraju leczenie wielu chorych jest niestety rozproszone. Operacje usunięcia guza, np. piersi lub jelita grubego, wykonywane są często w małych ośrodkach powiatowych, na ogół mało doświadczonych w tego rodzaju zabiegach.

  ,,Nie wystarczy wykonywać kilka operacji danego typu rocznie, żeby dobrze je opanować. Trzeba się w nich specjalizować, wtedy efekty leczenia są zdecydowanie lepsze" - podkreślił prof. Jassem.

  Eksperci przekonywali, że nawet najlepiej wykonania operacja, która jest podstawą leczenia wielu nowotworów złośliwych, nie wystarczy, jeśli chory nie będzie objęty skojarzonym leczeniem. Polega ono na skoordynowaniu zabiegów chirurgicznych z radioterapią i chemioterapią, a także z psychoterapią i rehabilitacją.

  Według prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego ds. onkologii, takie leczenie mogą zapewnić jedynie ośrodki onkologiczne, wyposażone w odpowiednią aparaturę i zatrudniające wielu specjalistów. ,,Zamiast tego mamy często wyszarpywanie chorych do operacji i chemioterapii przez mniejsze ośrodki" - powiedział profesor.

  Onkolodzy podkreślali podczas spotkania, że leczenia raka jest wyjątkowo trudne, dlatego powinni się nim zajmować lekarze, którzy się w tym specjalizują i pracują w zespołach wielodyscyplinarnych. Terapia onkologiczna wymaga bowiem współdziałania różnych specjalistów, bo chory wymaga często zastosowania różnych metod leczenia.

  Prof. Krzakowski powiedział, że pacjenci powinni być prowadzenia przez cały okres leczenia, które trwa wiele lat. Przekonywał, że wielu z nich można pomóc nawet wtedy dojdzie do przerzutów do innych narządów. Niestety, tę możliwość w naszym kraju zbyt rzadko się wykorzystuje.

  ,,W przypadku raka jelita grubego często dochodzi do przerzutów do wątroby. Ale u niektórych chorych można je usunąć, podobnie jak usuwa się guz pierwotny jelita grubego. Toteż w USA wycina się przerzuty do wątroby u 20 proc. chorych na ten typ raka, a w Polsce jedynie u 2-3 proc. pacjentów" - powiedział prof. Krzakowski.

  Dr hab Piotr J. Wysocki z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu dodał, że usuwania przerzutów przedłuża też życie chorych na raka nerki. W chwili rozpoznania tej choroby są one wykrywane aż u 30 proc. pacjentów.

  Onkolodzy zwracali też uwagę, że w naszym kraju często źle leczony jest rak prostaty u mężczyzn. ,,Głównie sięga się po farmakoterapię, tymczasem pierwszoplanowe znaczenie ma leczenie chirurgiczne i radioterapia" - podkreślił prof. Jassem.

  Prof. Radzisław Kordek z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dodał, że niepotrzebnie też zaleca się mężczyznom po 50. roku życia wykonywanie co roku testu PSA (na obecność we krwi antygenu produkowanego przez komórki prostaty - PAP). ,,Nigdzie na świecie nie zaleca się takiego badania przesiewnego u wszystkich mężczyzn po pięćdziesiątce, gdyż jest ono mało miarodajne" - powiedział profesor.

  Za prawidłowe uważa się stężenie PSA we krwi w zakresie 0 ng/ml do 4 ng/ml. Ale przekroczenie tego poziomu może świadczyć jedynie o łagodnym przeroście lub zapaleniu prostaty.

  Według prof. Jassema, we wczesnym wykrywaniu raka płuca mało przydatne jest też wykorzystanie tomografu komputerowego do badań przesiewowych u osób palących papierosy. ,,Badania w USA wykazały, że mogą one o 20 proc. zmniejszyć wśród palaczy śmiertelność z powodu tego typu nowotworu, ale są one bardzo kosztowne" - powiedział profesor.

  Jego zdaniem, pozostaje głównie obserwacja palaczy, gdyż jeśli nawet w ich płucach uda się wykryć guza, to jest on zwykle tak mały, że trudno nawet wykonać biopsje, by potwierdzić, że jest to nowotwór złośliwy.

  PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

  zbw/ tot/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Terapia fotodynamiczna (PDT) – forma leczenia, w której wykorzystuje się nietoksyczne związki światłoczułe, które po ekspozycji na specyficzny rodzaj światła, stają się toksyczne dla komórek nowotworowych i innych chorych komórek. PDT wykazuje również zdolność do zabijania komórek mikroorganizmów, w tym bakterii, grzybów i wirusów. PDT jest powszechnie stosowana w leczeniu trądziku. Jest ona stosowana klinicznie do leczenia wielu schorzeń, w tym związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej i nowotworów złośliwych. Jest uznanawana jako strategia leczenia, która jest zarówno mało inwazyjna jak i minimalnie toksyczna. Test Tumor M2-PK stosuje się w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego. Jest to wiarygodny test enzymatyczny wykrywający obecność izoenzymu M2 kinazy pirogronianowej, który bierze udział w procesie metabolizmu komórek rakowych. Test kałowy Tumor M2-PK wykrywa zmiany w jelitach, w tym stany przed nowotworowe takie jak polipy (powyżej 1 cm) i gruczolaki oraz raka jelita grubego, również we wczesnym stadium. Tumor M2-PK ma wysoką czułość. Pobieranie materiału do badania jest bezbolesne i nieinwazyjne. W przeciwieństwie do testu na krew utajoną wykrywa również niekrwawiące polipy i guzy. Test Tumor M2-PK można przeprowadzić w każdej chwili, gdyż nie wymaga specjalnego przygotowania ani diety. Materiałem pobieranym do badania jest kał. Test wykonywany jest w warunkach laboratoryjnych przez wykwalifikowany personel medyczny. Pancolitis jest to bardzo poważna postać wrzodziejącego zapalenia jelita grubego w której choroba zajmuje całe jelito grube. Zastawka krętniczo-kątnicza jest otwarta i mogą przez nią przedostawać się mediatory procesu zapalnego z jelita grubego do jelita cienkiego i powodować zmiany w końcowej części jelita krętego (dzieje się tak u 15-20% chorych u których stwierdza się pancolitis).

  Wczesny antgen raka prostaty 2 (ang. – early prostate cancer antigen 2 – EPCA-2)- białko, które występuje u osób chorych na raka prostaty. Podwyższenie jego poziomu jest bardziej czułym i swoistym wskaźnikiem tego nowotworu, niż poziom PSA. Spirogerman (spirogermanium, S 99 A, SPG, Spiro-32) – syntetyczny, organiczny związek germanu hamujący syntezę DNA, RNA i białek, mający więc potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Zakończone zostały badania kliniczne II fazy dotyczące zastosowania związku w chemioterapii nowotworów narządów płciowych kobiet, glejaków, zaawansowanego raka gruczołowego sutka, raka płuc innego niż drobnokomórkowy, przerzutów raka płuc, przerzutów czerniaka złośliwego, zaawansowanego raka nerkowokomórkowego, przerzutowych nowotworów przewodu pokarmowego, chłoniaków i przerzutów albo wznowy raka żołądka. Jak dotąd, nie rozpoczęto żadnego badania klinicznego III fazy. Innymi możliwymi zastosowaniami spirogermanium są leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby Chagasa. Lek wywołuje odwracalne objawy neurotoksyczne i pneumotoksyczne i podawany jest dożylnie.

  Węzeł wartowniczy (ang. sentinel lymph node, SLN) jest to pierwszy węzeł chłonny na drodze spływu chłonki z ogniska nowotworowego. Z racji położenia, przerzuty nowotworów złośliwych przerzutujących drogą naczyń chłonnych pojawiają się najczęściej najpierw w węźle wartowniczym. Określenie istnienia ewentualnych przerzutów w SLN ma kluczowe znaczenie dla terapii niektórych nowotworów. Biopsja węzła wartowniczego stosowana jest rutynowo u chorych z czerniakiem skóry, nowotworem gruczołu sutkowego, u kobiet z guzami narządu rodnego oraz u mężczyzn z rakiem prącia. Brak przerzutów w węźle wartowniczym rokuje dobrze, zmniejszając znacznie możliwość wystąpienia przerzutów w pozostałych węzłach drenujących chłonkę z danego obszaru. Umożliwia to odstąpienie od zabiegu usunięcia wszystkich węzłów chłonnych danego regionu (tzw. limfadenektomia regionalna). Endokrynologia Polska – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Beata Kos-Kudła. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Ewa Sewerynek, prof. Marek Bolanowski, prof. Roman Junik oraz dr hab. Tomasz Bednarczuk.

  Guz Krukenberga (łac. tumor Krukenbergi) – guz jajnika, będący przerzutem ze zmiany pierwotnej, którą jest głównie sygnetowaty rak żołądka, rak jelita grubego oraz inne raki przewodu pokarmowego. Około 3/4 tych raków pochodzi z ogniska pierwotnego w żołądku, które może być mikroskopijnej wielkości i pozostaje niewykryte nawet po owarektomii z powodu przerzutów. Rokowanie w guzie Krukenberga jest złe. Acta Angiologica – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Arkadiusz Jawień. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Aldona Dembińska-Kieć, prof. Andrzej Dorobisz oraz prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska.

  Neurologiczne zespoły paranowotworowe to odrębna pod względem klinicznym grupa zespołów paranowotworowych (paraneoplastycznych) obejmująca zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego u chorych z nowotworem umiejscowionym poza układem nerwowym, nie związane zatem z przerzutami, ani miejscowym działaniem guza. Często towarzyszy temu podostra neuropatia czuciowa z powodu zajęcia zwojów korzeni czuciowych rdzenia. U 80 % chorych przyczyną jest rak płuc, zazwyczaj z drobnokomórkowy. Około 0,4 % chorych na raka płuc ma dolegliwości neurologiczne, które poprzedzają wykrycie raka u 80 % przypadków tych dolegliwości.

  Rak odbytu – nowotwór złośliwy wywodzący się z odbytu, najczęściej typu raka płaskonabłonkowego. Jest jednostką o odmiennym przebiegu i leczeniu niż rak jelita grubego.

  Brachyterapia (curieterapia) nazywana też terapią kontaktową jest jedną z technik leczenia w radioterapii. Metoda ta polega na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych przez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego sąsiedztwie. Podstawowym zastosowaniem brachyterapii jest leczenie zmian nowotworowych, ale jest ona wykorzystywana także w terapii takich chorób jak toczeń czy keloid.

  Dodano: 24.08.2011. 00:25  


  Najnowsze