• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: Polacy nie uzupełniają pojedynczych ubytków zębów

  21.10.2011. 21:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polacy na ogół nie uzupełniają pojedynczych ubytków zębów, bo uważają, że nie warto tego robić. Tymczasem w USA i Szwecji utrata nawet jednego zęba uznawana jest za kalectwo - mówili specjaliści podczas rozpoczętych w piątek w Warszawie ,,Dni implantologii".  Obrady i warsztaty szkoleniowe z najnowszych technik w implantologii stomatologicznej potrwają trzy dni. Uczestniczą w nich również specjaliści z zagranicy, głównie ze Szwecji.

  Prowadzący szkolenie specjaliści przekonywali, że polska implantologia stomatologiczna wykorzystuje najnowsze techniki, jakie stosowane są w tej dziedzinie. Ale zainteresowanie nimi jest wciąż dość ograniczone, choć warto zastąpić implantem nawet pojedynczy ząb.

  Według dr Mariusza Dudy, implantologa z Katowic, utrata nawet jednego zęba sprawia, że pozostałe tracą oparcie i zaczynają się przemieszczać. Dlatego pojedynczy ubytek może być powodem poważnych wad zgryzu i ubytków. ,,Często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyn bólów głowy należy szukać w ubytku" - podkreślał specjalista.

  Jak zauważyli stomatolodzy, nadal się zdarza, że po całkowitym ułamaniu się zęba niektóre osoby nie idą do dentysty na ekstrakcję korzenia i dopóki nie odczuwają poważniejszych dolegliwości, chodzą z gnijącym zębem.

  W Europie, USA i Japonii na 250 mln ludzi, którym brakuje co najmniej jednego zęba, uzupełniło go w ostatnim okresie jedynie 6 mln osób - wynika z przedstawionych podczas piątkowego spotkania danych. Jak pokazały badania przeprowadzone w 2009 r. przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, przeciętny Polak po 35. roku życia ma jedynie 21 zębów. Ponad 40 proc. osób po ukończeniu 65 lat nie ma już żadnego zęba.

  PAP - Nauka w Polsce

  zbw/ agt/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Stomatologia zachowawcza z endodoncją – jest to dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych. Protetyka stomatologiczna – dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez - protezy nosa, ucha itp.). Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych). Fluorofosforan sodu (MFP, z ang. monofluorophosphate) – nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu fluorofosforowego. Rozpuszczalny w wodzie, bezbarwny i bezwonny. Jest środkiem uzupełniającym niedobór fluoru (kod ATC: A12 CD) i zapobiegającym próchnicy (kod ATC: A01 AA). Składnik niektórych past do zębów.

  Obuwie ortopedyczne - jest specjalistycznym obuwiem noszonym przez ludzi w celu korekcji lub zapobiegania wadom stóp, odciążenia i ochrony miejsc zmienionych chorobowo oraz kosmetycznego uzupełnienia ubytków tkanek (kalectwa). Polacy na Ukrainie – na terenie Ukrainy mieszka według różnych oficjalnych danych od ponad 144 tys. do 900 tys. Polaków. Nieoficjalnie liczba osób tej narodowości w granicach państwa Ukraina szacowana jest nawet na 2 do 3 milionów.

  Dyskusja szablonu:Wybory w Polsce: Wyborów uzupełniających do Senatu było zdecydowanie więcej niż jest to w szablonie. Więc zastanawiam się czy warto zostawiać błędną wersję, czy może lepiej skasować odnośniki do tychże wyborów, które nie mają swoich artykułów... Bielsko (dyskusja) 08:53, 14 sty 2011 (CET) MegaRange - typ kasety lub wolnobiegu nakręcanego Shimano, w którym ostatnia, największa zębatka ma ponadstandardową liczbę zębów, generalnie 34. Skok w liczbie zębów między ostatnią a przedostatnią koronką jest relatywnie duży, zwykle wynosi 10, podczas gdy między pozostałymi zębatkami wynosi do 3, czasem do 4 zębów. Ponadwymiarowa zębatka jest przydatna podczas podjazdów o dużym nachyleniu, podczas gdy reszta bardziej ciasno zestopniowanych zębatek ma zastosowanie w czasie jazdy po płaskiej nawierzchni.

  Multicast to sposób dystrybucji informacji, dla którego liczba odbiorców może być dowolna. Odbiorcy są widziani dla nadawcy jako pojedynczy grupowy odbiorca (host group) dostępny pod jednym adresem dla danej grupy multikastowej. Multicast różni się od unicastu zasadą działania i wynikającą stąd efektywnością. W transmisji multicastowej po każdym łączu sieciowym dystrybuowana informacja jest przekazywana jednokrotnie, podczas gdy w unicastowej dystrybucji informacji do n odbiorców po niektórych łączach biorących udział w transmisji komunikat może być w najgorszym razie przesyłany nawet n razy. Wynika to z tego, że w transmisji unicastowej każdy komunikat ma przypisany dokładnie jeden adres docelowy, który identyfikuje jednoznacznie jeden węzeł sieci. Tak więc nawet jeśli dany komunikat po drodze do dwóch różnych węzłów sieci wykorzystuje to samo łącze, wysłane muszą zostać dwa niezależne komunikaty (o tej samej treści i innym adresie docelowym). W transmisji multicastowej unika się wielokrotnego wysyłania tego samego komunikatu do wielu odbiorców (na przykład dzięki adresowaniu grupowemu, tzn. posługiwaniu się adresami, które nie identyfikują pojedynczych węzłów sieci, lecz ich grupy). Protetyka - dziedzina wiedzy z pogranicza medycyny i techniki, zajmująca się uzupełnianiem ubytków tkankowych, narządowych lub czynnościowych przy pomocy sztucznego materiału zastępczego (protezy).

  Janina Teodora Galasińska-Landsbergerowa (ur. 9 marca 1903 w Warszawie, zm. 21 lipca 1998 tamże) – polska lekarka (spec. protetyka stomatologiczna), współzałożycielka i profesor Wydziału Stomatologicznego Akademii Medycznej w Łodzi, organizatorka Katedr Protetyki Stomatologicznej na Uniwersytecie Łódzkim i w Akademii Medycznej w Warszawie, założycielka i redaktor naczelny czasopisma Protetyka Stomatologiczna, pierwszego w Europie czasopisma specjalistycznego, poświęconego tej dyscyplinie, wydawanego od roku 1965.

  Fasada – główna, efektowna elewacja budynku, o szczególnie dużej dekoracyjności, często nawet monumentalna, spełniająca funkcje reprezentacyjne wobec całego gmachu, a przez to wyróżniająca się spośród pozostałych elewacji. Zazwyczaj jest to elewacja przednia, jednak w budynkach narożnych mogą istnieć dwie fasady, a w wolno stojących nawet trzy lub wszystkie.

  Pasta do zębów – substancja, która rozprowadzana przy pomocy szczoteczki do zębów służy do utrzymywania czystości zębów i jamy ustnej. Jest jednym z najczęściej występujących produktów w domach. Polacy w Kazachstanie, jedna z grup narodowych Republiki Kazachstan. Spis ludności Kazachstanu w r. 1999 wskazał na istnienie w kraju 40 tysięcy Polaków (0,3% ludności republiki). Polacy przede wszystkim zamieszkują część północną kraju (obwód północnokazachstański, obwód akmolski, obwód kustanajski). W pierwszym z nich występował najwyższy procent ludności polskiej (17 054 osób; 2,6% ludności obwodu). Polska społeczność Kazachstanu dziś praktycznie w całości składa się z osób urodzonych w tym kraju w okresie sowieckim i postsowieckim. Dla większości tych osób językiem ojczystym jest język rosyjski. W odróżnieniu od innych słowiańskich grup republiki (Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, nie obserwowano znaczącej emigracji Polaków w okresie powojennym, dlatego ich udział procentowy w obwodzie północnokazachstańskim nawet się powiększył, choć sama liczba i tak spada z powodu ujemnego przyrostu naturalnego. Społeczność polska składała się z dwóch części — dobrowolnej fali przesiedleńczej z przełomu XIX wieku i XX wieku oraz z potomków ofiar deportacji (przede wszystkim Polacy z Ukrainy i Litwy, zesłani tutaj w latach 30. i 40. przez reżim komunistyczny.

  Szczoteczka do zębów – przedmiot, który wraz z pastą do zębów używany jest do utrzymania czystości zębów i jamy ustnej. Służy do rozprowadzania pasty po czyszczonej powierzchni, usuwania resztek pokarmowych i osadu poprzez pocieranie nią o zęby i tkankę miękką, w tym język i dziąsła. Przedzimie, szaruga jesienna – jedna z dwóch uzupełniających pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego (drugą uzupełniającą porą jest przedwiośnie).

  Dodano: 21.10.2011. 21:33  


  Najnowsze