• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: Polacy są w seksie mało wymagający

  07.06.2011. 14:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polacy są zadowoleni ze swego życia seksualnego, ale tylko dlatego, że mają niewielkie w tym zakresie oczekiwania - stwierdzili specjaliści podczas międzynarodowego kongresu "Kobieta i mężczyzna - zdrowie reprodukcyjne i seksualne", który obył się w Warszawie.  Prof. Zbigniew Lew-Starowicz powiedział, że Polacy mają bogate tradycje otwartego podejścia do seksu, jakie reprezentowała szlachta. Sarmatyzm podtrzymywał tradycyjny podział ról kobiet i mężczyzn, ale był też bezpruderyjny, zachęcał do aktywności seksualnej i dawał kobietom prawo do satysfakcji seksualnej.

  "W czasach późniejszych w polskim społeczeństwie przeważyła jednak tradycja mieszczańska z nieufnością do seksu, wstydliwością i ubogą sztuką miłosną" - podkreślił Lew-Starowicz. Jego zdaniem, mieszczańskie podejście do seksu ostatecznie przeważyło po II wojnie światowej, gdy kultura szlachecka ostatecznie została zniszczona.

  Według polskiego seksuologa, dziś Polacy niechętnie rozmawiają z lekarzami o swych kłopotach w życiu seksualnym. Często uważają, że znikną one same, a jeśli nawet tak się nie stanie, to sądzą, że nikt im w tym nie pomoże. Tymczasem coraz więcej jest zaburzeń seksualnych. Co trzeci mężczyzna cierpi z powodu przedwczesnego wytrysku, a co dziesiąty ma kłopoty z erekcją. 47 proc. Polaków zapewnia, że zawsze są zdolni do uprawiania seksu.

  "Z powodu zaburzeń seksualnych cierpią również Polki" - dodał Lew-Starowicz. 27 proc. z nich uprawia seks kilka razy w tygodniu, ale 14 proc. nie ma żadnych potrzeb seksualnych, a 12 proc. odczuwa ból podczas stosunku. "Polki rzadko udają orgazm, ale tylko 8 proc. go w ogóle nie odczuwa, zaś 30 proc. ma mniejsze potrzeby seksualne. 8 proc. kobiet wykazuje większy od przeciętnego popęd seksualny" - powiedział.

  W ocenie Lwa-Starowicza, bardziej zadowolona ze swego życia seksualnego jest ludność północno-zachodnich rejonów kraju. "Ogólnie jednak w sprawach seksu jesteśmy mało wymagający" - podkreślił.

  Specjaliści omawiali też zachowania seksualne w Europie Środkowo-Wschodniej. Prof. Petr Weiss z Instytutu Seksuologii Uniwersytetu Karola w Pradze, powiedział, że Czesi są wyjątkowo tolerancyjni wobec mniejszościowych grup seksualnych, a kobietom przyznają prawo do decydowania o aborcji. Zaprzeczył natomiast dość powszechnemu przekonaniu, że Czesi są rozwiąźli seksualnie.

  "Przeciętny dorastający Czech i Czeszka pierwszy stosunek seksualny przeżywają w wieku 18. lat, podobnie zatem jak w wielu innych krajach. Pod tym względem nic się nie zmieniło od 1993 r., gdy po transformacji ustrojowej po raz pierwszy przeprowadzono takie badania" - powiedział Weiss.

  Dodał też, że Czesi nadal mają taką samą liczbę partnerów seksualnych jak w przeszłości: o ile w 1993 r. mężczyźni deklarowali, że uprawiali seks z 10 kobietami, to teraz przyznają, że mieli dziewięć partnerek seksualnych. Czeszki w 1993 r. miały przeciętnie pięciu partnerów i od tego czasu, przynajmniej w badaniach, nic się nie zmieniło.

  "Nadal jednak wiele kobiet w Czechach udaje orgazm" - powiedział Weiss. Zaledwie 27 proc. twierdzi, że nigdy tego nie zrobiła. Co czwarta Czeszka przyznaje natomiast, że często symuluje szczytowanie, a 48 proc. robi to od czasu do czasu.

  Dodał, że w Czechach potwierdza się ogólna obserwacja, że im więcej kobiet stosuje doustne środki antykoncepcyjne, tym mniej jest aborcji.

  Podczas obrad zwrócono uwagę, że niepokojące jest, iż coraz więcej osób cierpi na choroby cywilizacyjne, takie jak niewydolność serca, cukrzyca i depresja, powodujące zanik zainteresowania seksem.

  "Najlepszym tego przykładem są zaburzenie erekcji u mężczyzn, które mogą być pierwszym sygnałem rozwoju miażdżycy" - powiedział prof. Artur Mamcarz, szef Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Szpitala na Solcu w Warszawie. Ostrzegł, że u cierpiących z tego powodu mężczyzn po kilku latach może dojść do zawału serca lub udaru mózgu.

  PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński 

  tot/ jbr/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Miłość turecka – zachowanie seksualne, polegające na jednoczesnym masturbowaniu się obojga partnerów seksualnych, połączonym z obserwowaniem swoich reakcji seksualnych. Zachowanie to jest wykorzystywane w terapii zaburzeń seksualnych, np. trudności w osiągnięciu orgazmu. W ten sposób partnerzy pokazują sobie optymalne sposoby stymulacji, pozwalające na osiągnięcie pełnej satysfakcji seksualnej. Zdrowie seksualne (według definicji roboczej WHO z roku 2002) – stan fizycznego, emocjonalnego, psychicznego i społecznego dobrego samopoczucia związanego z seksualnością. Nie jest to tylko brak choroby, dysfunkcji czy niemocy. Zdrowie seksualne wymaga pozytywnego i pełnego szacunku podejścia do seksualności i relacji seksualnych, a także do możliwości czerpania przyjemności i bezpiecznych doświadczeń seksualnych, wolnych od przymusu, dyskryminacji i przemocy. Aby zdrowie seksualne było utrzymywane, prawa seksualne wszystkich osób winny być respektowane, chronione i egzekwowane. Anilingus – aktywność seksualna polegająca na kontakcie pomiędzy odbytem jednej osoby a ustami i językiem drugiej. Anilingus jest zatem jednocześnie formą seksu analnego i seksu oralnego. Potocznie określany często jako rimming od kolokwializmu pochodzenia angielskiego. Często tej formie pieszczot towarzyszy również stymulacja krocza. Jest to praktyka seksualna występująca u par wszystkich orientacji seksualnych. Zależnie od kontekstu, w jakim się odbywa, anilingus może być źródłem satysfakcji seksualnej albo seksualnego upokorzenia.

  Zaspokojenie seksualne - spełnienie potrzeb seksualnych. Towarzyszy mu uczucie błogostanu, odprężenia fizycznego i psychicznego. Zaspokojenie takie zazwyczaj ma miejsce po stosunku płciowym, akcie masturbacji lub innej formie zachowania seksualnego, chociaż nie wszystkie osoby łatwo osiągają ten stan (przyczyną mogą być zaburzenia psychiatryczne i seksuologiczne).
  Podobny stan, jednak bez uprzedniej aktywności seksualnej, wywołują anafrodyzjaki. Gra wstępna – w ludzkich zachowaniach seksualnych ogół intymnych zachowań o aspekcie psychologicznym i fizycznym pomiędzy dwojgiem lub więcej ludzi mających na celu zwiększenie podniecenia seksualnego. Gra wstępna rozpoczyna się przed stosunkiem płciowym lub innym działaniem służącym wywołaniu wspólnej satysfakcji seksualnej (orgazmu).

  Seks telefoniczny – rodzaj zachowania seksualnego, polegającego na wspomaganiu masturbacji rozmową telefoniczną z osobą, która również masturbuje się podczas takiej rozmowy lub też deklaruje, że to robi. Stan podniecenia jest wzmacniany poprzez bodźce słuchowe – odgłosy sugerujące masturbację, opisy podejmowanych przez rozmówcę czynności seksualnych itp. Orgazm, szczytowanie – moment najsilniejszego podniecenia płciowego i towarzyszącego mu równie silnego uczucia rozkoszy, będący najczęściej celem lub zakończeniem stosunku płciowego, aktu masturbacji bądź innej formy zachowania seksualnego. Orgazmowi towarzyszy szereg charakterystycznych dla tego momentu reakcji fizjologicznych organizmu jak skurcze pochwy i dna macicy u kobiety czy wytrysk nasienia i skurcz moszny u mężczyzny. Bezpośrednim efektem orgazmu jest zaspokojenie seksualne objawiające się odprężeniem ciała, ustąpieniem przekrwienia organów płciowych i psychicznym uczuciem błogostanu oraz spełnienia emocjonalnego. U mężczyzn orgazm nie jest równoznaczny z wytryskiem nasienia, przy którym wcale nie musi dojść do orgazmu.

  Seks bez penetracji (ang. outercourse, petting) – jedna z form aktywności seksualnej człowieka, ogólna nazwa dla wszystkich rodzajów kontaktów seksualnych bez wprowadzenia członka do pochwy, ust lub odbytu. Stosunek bez penetracji może również być formą urozmaicenia życia seksualnego. Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Grecji: W greckim prawie kontakty homoseksualne są legalne od 1952 roku, a w 1987 zrównano ze sobą wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych, choć poczyniono wyjątek dla seksu analnego, który jest legalny od 17. roku życia dla mężczyzn. Pozostałe formy kontaktów seksualnych są legalne od ukończenia 15. roku życia. Drugim dyskryminującym prawem jest uchwalone w 1981 roku zezwolenie policji na zmuszanie mężczyzn homoseksualnych (lesbijki i heteroseksualistów nie) do robienia testów na obecność chorób przenoszonych drogą płciową. Geje są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej.

  Parafilia (gr. para παρά = obok, ponadto, oprócz i -philia φιλία = miłość), zaburzenie preferencji seksualnych (dawniej: "dewiacja seksualna", "zboczenie seksualne", "perwersja seksualna") – rodzaj zaburzenia na tle seksualnym, w którym wystąpienie podniecenia seksualnego i pełnej satysfakcji seksualnej uzależnione jest od pojawienia się specyficznych obiektów (w tym osób), rytuałów czy sytuacji, niebędących częścią normatywnej stymulacji; długotrwałe, nawracające, silne, seksualnie podniecające fantazje, seksualne pobudki lub zachowania, które obejmują niezwykłe obiekty, działania lub sytuacje (obiekty nieosobowe, cierpienie lub poniżenie, dzieci lub inne nie wyrażające zgody osoby) i powodują klinicznie znaczącą przykrość lub pogorszenie w społecznej, zarobkowej lub innych ważnych dziedzinach funkcjonowania. W definicjach niektórych parafilii przed słowem "powodują" dodane jest sformułowanie: "osoba działa zgodnie z tymi pobudkami lub" dla umożliwienia w tych przypadkach rozpoznania schorzenia nawet w sytuacji braku przykrości lub pogorszenia funkcjonowania.

  Dodano: 07.06.2011. 14:11  


  Najnowsze