• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: Polska ma skuteczny system szczepień

  01.08.2011. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Polsce spadła umieralność z powodu chorób zakaźnych, co jest zasługą systemu szczepień, który jest jednym z najbardziej skutecznych w Europie - stwierdzili eksperci z okazji otwarcia w Warszawie wystawy "200 lat szczepień ochronnych".  W naszym kraju szczepieniami obowiązkowymi objęta jest prawie cała populacja. Tzw. wyszczepialność wynosi 93-95 proc. i jest większa niż wielu krajach Europy Zachodniej - podkreśliła w piątek prof. Anna Dobrzańska, konsultant krajowy ds. pediatrii.

  Jej zdaniem, jest to zasługa tego, że rodzice chcą szczepić swoje dzieci i nie poddają się propagandzie tzw. ruchów antyszczepionkowych, zniechęcających do szczepień z powodu domniemanych skutków ubocznych.

  "Rodzice, którzy odmawiają szczepień twierdzą, że mają do tego prawo. Ja przekonuję, że rodzice nie mają prawa, lecz obowiązek szczepienia swych dzieci, gdyż tylko dzięki niemu można zapewnić dzieciom zdrowie i lepszą jakość życia" - podkreśliła prof. Dobrzańska.

  Witold Tomaszewski, zastępca głównego inspektora sanitarnego, powiedział, że w Polsce nie zmniejsza się liczba szczepień wśród dzieci. W ostatnim okresie nastąpił jednak wzrost zachorowań na niektóre choroby zakaźne, na które są dostępne szczepionki, takie jak odra i krztusiec.

  "Wzrost zachorowań na odrę związany jest z występującymi cyklicznie tzw. epidemiami wyrównawczymi. Więcej przypadków krztuśca od 2007 r. spowodowało wygaśnięcie odporności na tę chorobę u części ludności" - wyjaśnił Tomaszewski.

  W Polsce nie ma jednak takiej sytuacji jak we Francji, gdzie na skutek zmniejszenia liczby szczepionych dzieci, na odrę zachorowało ostatnio 12 tys. osób.

  "Szczepienia muszą pozostać w Europie priorytetem, ponieważ są jednym z najbardziej wydajnych i najskuteczniejszych osiągnięć w dziedzinie zdrowia" - podkreślili podczas spotkania eksperci. Ostrzegli też, że choroby zakaźne wciąż potrafią zabijać i nadal możliwe są wybuchy epidemii wynikające z zaniedbania szczepień.

  Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szczepienia są jedną z najbardziej opłacalnych osiągnięć w zakresie ochrony zdrowia.

  "Dzięki nim żyjemy o prawie 40 lat dłużej niż 200 lat temu, bo mimo ogromnego rozwoju medycyny, szczepienia są wciąż najskuteczniejszym sposobem zapobiegania wielu śmiertelnym chorobom" - powiedział prof. Witold Zatoński, prezes Fundacji "Promocja Zdrowia".

  Z danych WHO wynika, że każdego roku szczepienia ochronne zapobiegają śmierci 2,5 mln dzieci ze wszystkich grup wiekowych z powodu takich chorób zakaźnych jak błonica, tężec, koklusz (krztusiec) i odra.

  Jest to zasługa upowszechnienia szczepień na świecie, którymi objęto w ostatnich latach więcej dzieci niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki temu umieralność z powodu odry w skali globalnej spadła o 74 proc. - z 750 tys. w 2000 r. do 197 tys. w 2007 r.

  Polio występuje obecnie jedynie w czterech krajach: Afganistanie, Indiach, Nigerii i Pakistanie. A jeszcze w 1988 r. ta choroba występowało w 125 krajach świata. Od 1988 r. ze 128 tys. do 790 tys. zmniejszyła się też liczba przypadków śmiertelnych wywołanych przez tężec noworodkowy.

  Nadal jednak na wszystkie choroby zakaźne każdego roku umiera na świecie 10 mln dzieci. Co roku 1,3 mln niemowląt i małych dzieci ginie z powodu choroby pneumokokowej i biegunki rotawirusowej.

  Wciąż opracowywane są nowe szczepionki. Z danych przedstawionych na wystawie wynika, ze w ostatniej fazie badań klinicznych znajduje się ponad 80 preparatów. Około 30 z nich ma chronić przed najbardziej rozpowszechnionymi chorobami, takimi jak denga i malaria.

  Szczepienia przeciwko tym chorobom jeszcze bardziej mogą ograniczyć liczbę przypadków śmiertelnych.

  Wystawę "200 lat szczepień ochronnych" zorganizowało Stowarzyszenie CEESTAHC (The Central And Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care) we współpracy z Fundacją Watch Health Care. 

  PAP - Nauka w Polsce

  zbw/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kalendarz szczepień to zbiór zaleceń specjalistów chorób zakaźnych. Jest ustalany przez Główny Inspektorat Sanitarny, a zatwierdzany przez Ministerstwo Zdrowia. Publikowany jako Program Szczepień Ochronnych, zawiera następujące pozycje: Nagminne zapalenie przyusznic, świnka (łac. parotitis epidemica, ang. mumps) – choroba wirusowa ludzi dotycząca głównie dzieci w wieku szkolnym, wywoływana przez wirus świnki, objawiająca się w około połowie przypadków bolesnym powiększeniem ślinianek przyusznych. Dzięki wprowadzeniu szczepień ochronnych zachorowalność i częstość powikłań w krajach rozwiniętych znacznie się zmniejszyły. Wbrew powszechnej opinii, na świnkę można zachorować więcej niż jeden raz w ciągu życia, jednak nie zdarza się to często. Książeczka zdrowia dziecka - książeczka dla dzieci w wieku od 0-18 lat, wydawana przez szpital po urodzeniu się dziecka, zawierająca informacje na temat stanu jego zdrowia, przebytych chorób i szczepień.

  Theodorus "Theo" Heemskerk (ur. 20 lipca 1852, zm. 12 czerwca 1932) – holenderski polityk, premier i minister spraw wewnętrznych. Syn Jana Heemskerka, członek Partii Antyrewolucyjnej. Znany z wprowadzenia ustaw dotyczących szczepień i przeciwdziałania biedzie. Stop pneumokokom – akcja zachęcająca do szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom. Główne hasło kampanii to: Masz prawo wiedzieć, masz prawo pytać. Akcja była finansowana przez firmę Wyeth, producenta jedynej dostępnej w Polsce szczepionki dla dzieci do drugiego roku życia. Patronatem kampanii było między innymi Centrum Zdrowia Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka zarzucił akcji, że ta kreuje się na kampanię społeczną, pomimo że jest to przedsięwzięcie komercyjne. Jedna z reklam (przedstawiająca umierające dziecko) została wycofana, ponieważ łamała polskie prawo - zachęcała do kupienia leku, który jest wyłącznie na receptę. Ponadto reklama miała na celu wywołanie strachu u odbiorcy.

  Rumień nagły (gorączka trzydniowa, trzydniówka, choroba szósta, łac. exanthema subitum) – choroba zakaźna dzieci, głównie w wieku do 2 lat, wywołana przez wirus HHV-6 (występujący w odmianie A i B) oraz HHV-7. Gorączkę trzydniową po raz pierwszy opisano w 1910 roku, jej przyczynę znaleziono w 1988 roku. Chorują na nią dzieci między 6 a 24 miesiącem życia. Okres wylęgania wynosi od 7 do 17 dni. Zdrowie publiczne – nauka zajmująca się zdrowiem na poziomie populacji ludzkiej. Profesor Uniwersytetu Yale, C.-E.A. Winslow, zaproponował w roku 1920 następującą definicję: “zdrowie publiczne jest nauką i sztuką zapobiegania chorobom, przedłużania życia, promowania zdrowia i sprawności fizycznej poprzez zorganizowane wysiłki na rzecz higieny środowiska, kontroli chorób zakaźnych, szerzenia zasad higieny osobistej, organizowania służb medycznych i opiekuńczych w celu wczesnego rozpoznawania, zapobiegania i leczenia oraz rozwijania takich mechanizmów społecznych, które zapewnią każdemu standard życia umożliwiający zachowanie i umacnianie zdrowia".

  Krowianka – wirusowa choroba zakaźna występująca u bydła domowego i świń wywoływana przez wirusa krowianki (VACV). Wirus krowianki o niewyjaśnionym pochodzeniu używany był do szczepień przeciwko ospie prawdziwej. Pierwszego szczepienia dokonał angielski lekarz - Edward Jenner, który użył wirusa ospy krów (CPXV). Rodzina wielodzietna – pojęcie socjologiczne używane w wielu krajach świata na określenie rodzin z wyższą niż przeciętna liczbą dzieci. W Polsce do jednego ze stowarzyszeń rodzin wielodzietnych można zgłosić się posiadając 3 dzieci. Tak też rodzinę wielodzietną definiuje polskie prawo (rodzina, która posiada minimum troje dzieci).

  Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) – każde zaburzenie stanu zdrowia, jakie występują po szczepieniu. Mogą one być wynikiem indywidualnej reakcji organizmu człowieka szczepionego na podanie szczepionki, błędu podania szczepionki, złej jej jakości bądź zjawisk od szczepienia niezależnych, a tylko przypadkowo pojawiających się po szczepieniu.

  Epizootia (pomór, zaraza) – występowanie zachorowań na jedną z chorób zakaźnych, wśród zwierząt domowych lub dzikich na danym terenie, w zdecydowanie większej liczbie niż w poprzednich latach rejestracji danych.

  Czynnik bioleczniczy – drobnoustroje, które przyspieszają wyleczenie lub zapobiegają powikłaniom wskazanej choroby u człowieka. Skuteczność czynników bioleczniczych została dowiedziona naukowo, z udziałem dużych grup pacjentów, randomizowanych badań, testów z użyciem placebo oraz podwójnej ślepej próby. Inaczej wygląda to w przypadku probiotyków, których skuteczność leczenia chorób nie została potwierdzona naukowo (lub została potwierdzona jedynie in vitro), częściowo z powodu nie wykonania jeszcze odpowiedniej ilości testów u człowieka. Probiotyki mogą, ale nie muszą, być także czynnikami bioleczniczymi, jednak ich użycie bez badań klinicznych jest dyskusyjne. Spożywanie probiotyków wpływa jednak korzystne – między innymi z powodu immunomodulacji – na stan zdrowia organizmu, ale nie powoduje wyleczenia z żadnej choroby. Współczynnik umieralności niemowląt – liczba zgonów niemowląt (tj. dzieci w wieku 0-1 roku) w danym przedziale czasowym przypadająca na 1000 urodzeń żywych; jeden ze wskaźników oceny stanu zdrowia populacji.

  Globalne obciążenie chorobami (z ang. Global Burden of Disease, GBD) jest próbą sprecyzowania rozmiaru utraty zdrowia z powodu chorób, urazów i czynników zagrożenia według wieku, płci, w rozmieszczeniu w przestrzeni i w czasie. Jest kompleksową miarą stanu zdrowia obejmującą analizę umieralności, niepełnosprawności i czynników zagrażających zdrowiu.

  Dodano: 01.08.2011. 00:40  


  Najnowsze