• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: raka szyjki macicy można uniknąć

  24.10.2011. 10:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Systematycznie wykonywane badania cytologiczne i szczepienia przeciwko wirusowi HPV chronią przed rakiem, który codziennie zabija pięć Polek - mówili eksperci podczas spotkania zorganizowanego w piątek w Warszawie przez Ogólnopolską Organizację na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. 

  "Rak szyjki macicy uchodzi za temat tabu - mówiła Iga Karpińska, założycielka ogólnopolskiej organizacji Kwiat Kobiecości, której udało się wygrać walkę z chorobą Sześć lat temu. - Ja sama zderzyłam się z rakiem, więc dokładnie wiem, czego nie dostałam, co było mi potrzebne i jak można z tą chorobą walczyć. A co najważniejsze, wiem, że z rakiem szyjki macicy można wygrać. Dlatego założyłam organizację".

  Raka szyjki macicy wciąż uważa się za problem kobiet starszych, choć do zachorowań dochodzi najczęściej pomiędzy 25 a 45 rokiem życia. To u młodych kobiet dochodzi do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zwykle organizm radzi z nim bez problemu, ale u niektórych osób wirus wbudowuje się w komórki i w ciągu kilkunastu lat doprowadza do rozwoju raka.

  "Codziennie dziesięć Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera - także dlatego, że nie robią badań cytologicznych. Gdybym nie badała się systematycznie, nie robiła, co roku cytologii - dzisiaj nie byłoby mnie tutaj. Raka rozpoznano u mnie, gdy były już przerzuty. Dzięki trwającemu przez rok leczeniu - chemioterapii i radioterapii - udało mi się z tego wyjść, mam dość energii, by prowadzić dużą organizację edukującą i wspierającą kobiety" - opowiadała Karpińska.

  Cytologia trwa pięć minut. Eksperci podkreślają, że te pięć minut może nam uratować życie. Badanie cytologiczne nie jest bolesne ani nieprzyjemne, trzeba tylko znaleźć czas, by zjawić się w gabinecie ginekologicznym.

  "Tymczasem dla nas, kobiet najważniejsza jest rodzina, potem kariera, prace domowe, a zdrowie gdzieś na końcu. W Niemczech, jeśli kobieta trzykrotnie nie stawi się na badanie cytologiczne, musi płacić za leczenie raka szyjki macicy, jeśli na niego zachoruje. Cytologia i szczepienie przeciw wirusowi HPV mogą dać bardzo dobre rezultaty. W niektórych miastach samorządy finansują szczepienia młodych dziewczyn. Uważam, że powinna być nimi objęta cała populacja, jak w Szwecji czy Norwegii. O dziwo, w Rumunii szczepi się nawet obie płcie - wszystkie kilkunastoletnie dzieci." - dodała szefowa organizacji.

  "Co do Rumunii byłabym ostrożna - zauważyła ginekolog z Pracowni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie dr n. med. Małgorzata Rekosz - Owszem, Rumuni szczepią wszystkie dzieci, ale brakuje im pieniędzy na badania cytologiczne dorosłych kobiet. Tymczasem rezultaty szczepień będzie można ocenić dopiero za 20-30 lat. Dlatego rumuńska służba zdrowia została skrytykowana przez Międzynarodową Agencję Badań Nad Rakiem za mało racjonalne wykorzystanie środków".

  Jeśli chodzi o czynniki ryzyka, główną przyczyną raka szyjki macicy jest wirus, HPV, ale sprzyja mu także palenie tytoniu. HPV to najczęstsza na świecie infekcja przenoszona drogą płciową, jednak samoistnie ustępuje u ponad 80 procent zakażonych (w ciągu kilku miesięcy do roku). U niektórych kobiet wirus może przetrwać i w pewnych przypadkach z czasem doprowadzić do nowotworu. Profilaktyka wtórna, czyli badania cytologiczne pozwalają wykryć nowotwór we wczesnej fazie - rak szyjki macicy rozwija się bardzo długo i początkowo nie daje objawów, takich jak ból czy krwawienie. Dlatego po 25 roku życia trzeba się zgłaszać na badanie cytologiczne co najmniej raz na trzy lata.

  "Świadome uczestnictwo w badaniach profilaktycznych, wykonywana, co trzy lata cytologia to najlepszy sposób walki z rakiem szyjki macicy - przekonywała Dagmara Mokwa z Centrum Onkologii.- Nie ma takiego wieku w którym można przestać chodzić do ginekologa. Obowiązkiem kobiety jest dbać o siebie, o swoje zdrowie. Tymczasem dochodzi do tego, że na badania wykrywające raka prostaty zaczyna przychodzić więcej mężczyzn niż kobiet na badania cytologiczne. Dobrym rozwiązaniem byłyby na przykład obowiązkowe badania cytologiczne przed przyjęciem do pracy".

  PAP - Nauka w Polsce

  pmw/ ula/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rak szyjki macicy (łac. carcinoma cervicis uteri, ang. cervical cancer) – pierwotny nowotwór złośliwy szyjki macicy. Inwazyjnego raka szyjki macicy poprzedza stan zwany wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy (ang. cervical intraepithelial neoplasia, CIN, dawniej określany jako dysplazja szyjki macicy albo rak przedinwazyjny). CIN może ulegać progresji do raka inwazyjnego, sama nie stanowiąc zagrożenia dla zdrowia kobiety; stąd tak istotne jest wczesne wykrycie tych zmian w badaniu cytologicznym rozmazu z pochwowej części szyjki macicy. Zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka (HPV) jest koniecznie do rozwinięcia się raka szyjki macicy prawie we wszystkich przypadkach. Dwa typy wirusa: 16 i 18 są odpowiedzialne za około 70% przypadków raka szyjki macicy. Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego – jest to szczepionka przeciwko wirusom HPV 16 i 18 (szczepionka dwuwalentna i czterowalentna), czyli najbardziej onkogennymi typami wirusa, odpowiedzialnymi za zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy i raka prącia, oraz przeciwko wirusowom HPV 6 i 11 (tylko szczepionka czterowalentna), odpowiedzialnymi za powstawanie kłykcin kończystych.. Historia powstania organizacji Kwiat Kobiecości jest nieodłącznie związana z chorobą nowotworową jej założycielki. Ida Karpińska w 2003 roku wygrała walkę z rakiem szyjki macicy. Żyje, ponieważ regularnie, co roku, wykonywała cytologię – „Taki mały prezent życia”.

  Konizacja szyjki macicy – metoda diagnostyczna lub diagnostyczno-lecznicza wycięcia stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy. Rutynowo wykonuje się po niej wyłyżeczkowanie kanału szyjki. Wskazaniem do konizacji jest nieprawidłowy obraz cytologiczny, nieprawidłowy obraz histologiczny pobranego wcześniej bioptatu części pochwowej szyjki lub nieprawidłowy wynik kolposkopii. Objaw Pschyrembla – objaw wczesnej ciąży polegający na zmianie w konsystencji szyjki macicy wyczuwalnej przez ginekologa w badaniu per vaginam. Środkowa część szyjki tworzy w tym czasie twardy walec, a zewnętrzna część pozostaje miękka. Objaw opisał niemiecki ginekolog Willibald Pschyrembel; w piśmiennictwie niemieckim można spotkać nazwę Stock-Tuch-Zeichen (co w wolnym tłumaczeniu oznacza objaw "pałki i chustki").

  Skala Bishopa określa dojrzałość szyjki macicy do porodu naturalnego. Ocenia: położenie szyjki, konsystencję, ułożenie części przodującej płodu, rozluźnienie, rozwarcie. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus) – wirus z rodziny papillomawirusów. Istnieje około 100 typów tego wirusa, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych, a część nowotworów złośliwych jak rak szyjki macicy i rak prącia.

  Badanie cytologiczne (określenia potoczne cytologia, Pap, wymaz) – technika diagnostyczna w ginekologii polegające na pobraniu rozmazów z pochwowej części szyjki macicy. Świętokrzyskie Centrum Onkologii – lecznica w Kielcach, jedna z nowocześniejszych w Polsce. Prowadzi badania skriningowe, których celem jest jak najwcześniejsze wykrywanie nowotworów piersi, szyjki macicy i prostaty.

  Jade Goody (ur. 5 czerwca 1981 w Londynie, zm. 22 marca 2009 w Essex) – uczestniczka brytyjskiej wersji reality show Big Brother z 2002. Zmarła na raka szyjki macicy, a jej walka z chorobą była szeroko komentowana przez media na całym świecie.

  Perimetrium (zwane również omaciczem) – błona surowicza zbudowana z nabłonka jednowarstwowego płaskiego (mesothelium). Jest to część otrzewnej, która pokrywa powierzchnię tylną odcinka nadpochwowego szyjki, cieśń, trzon, dno macicy oraz następnie powierzchnię przednią trzonu, skąd nie dochodząc do szyjki macicy na wysokości cieśni przerzuca się na pęcherz moczowy. Perimetrium leży na cienkiej warstwie tkanki łącznej włóknistej, przechodzącej z jednej strony w tkankę luźną więzadła szerokiego macicy, z drugiej łączącej się z błoną mięśniową macicy.

  Georgios Nicholas Papanikolaou, także George Papanicolaou, gr. Γεώργιος Παπανικολάου = Jeorios Papanikolau (ur. 13 maja 1883 w Kymi, zm. 19 lutego 1962 w Miami) – amerykański lekarz-ginekolog greckiego pochodzenia, pionier badania cytologicznego i wczesnego wykrywania zmian przedrakowych szyjki macicy. Laureat Nagrody Laskera (1950). Czop Kristellera - czop śluzowy znajdujący się w kanale szyjki macicy w czasie ciąży. Jest to wyjątkowo gęsty i lepki śluz gestagenny (odpowiedzialne jest za to wysokie stężenie progesteronu), dlatego też stanowi on mechaniczną barierę chroniącą wnętrze macicy i rozwijający się płód przed infekcjami. Wydalenie czopa śluzowego stanowi jeden ze zwiastunów porodu

  Indukcja porodu, wzniecenie porodu – sztuczne wywołanie czynności skurczowej macicy u ciężarnej, mające na celu urodzenie dziecka drogami natury. Przez preindukcję rozumie się farmakologiczne lub fizyczne postępowanie mające na celu przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy. Łyżeczkowanie (wyłyżeczkowanie, frakcjonowane skrobanie lub abrazja) ścian kanału szyjki macicy i jamy macicy, pot. skrobanka (łac. abrasio endocervix et uteri, excochleatio) – operacja polegająca na rozszerzeniu szyjki macicy i usunięciu zawartości macicy. Wymaga wykonania znieczulenia ogólnego. Wykonywana w celach terapeutycznych i diagnostycznych, rzadko jako metoda aborcji w pierwszym trymestrze ciąży. Powikłaniem zabiegu może być zespół Ashermana (powstanie zrostów w obrębie macicy); ryzyko wynosi 30,9% po wykonaniu łyżeczkowania w przypadku poronienia, a 25% po wykonaniu łyżeczkowania 1–4 tygodnie po porodzie. Regeneracja endometrium po łyżeczkowaniu może trwać do 5 dni.

  Dodano: 24.10.2011. 10:25  


  Najnowsze