• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: samokontrola w cukrzycy to dłuższe i zdrowsze życie

  21.10.2010. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Cukrzyca, na którą cierpi ponad 2 mln Polaków, grozi poważnymi powikłaniami - chorobami serca, nerek, ślepotą, amputacją kończyn, przedwczesnym zgonem. Pacjenci, którzy sami kontrolują jej przebieg dłużej żyją i mają mniej komplikacji - przypominają eksperci.  O tym, jak ważną rolę w skutecznym leczeniu cukrzycy odgrywają sami chorzy mówili diabetolodzy, dietetycy i rehabilitanci na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano na niej program edukacyjny pt. "Kompas Samokontroli w Cukrzycy", który jest skierowany do pacjentów z tym schorzeniem, osób nim zagrożonych oraz lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek zajmujących się na co dzień leczeniem chorych na cukrzycę.

  Jak wyjaśnił wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) dr hab. Leszek Czupryniak, głównym celem programu jest uświadomienie chorym na cukrzycę, że wszystko co robią - jedzą, śpią, chodzą, ćwiczą - ma wpływ na poziom glukozy we krwi oraz pokazanie, jakie działania mogą podjąć, by lepiej kontrolować chorobę i zmniejszyć ryzyko jej powikłań.

  Program popularyzuje cztery proste zasady: "Regularnie kontroluj poziom cukru!", "Odżywiaj się świadomie!", "Żyj aktywnie!" i "Przestrzegaj zaleceń lekarskich!".

  Jak przypomniał dr Czupryniak, na cukrzycę cierpi w Polsce ponad 2 mln Polaków, z czego 750 tys. o tym nie wie. W 90 proc. przypadków jest to cukrzyca typu 2, która występuje głównie u osób w wieku średnim i starszym. Jest ona ściśle związana z nadwagą i brakiem ruchu. Cukrzyca typu 1 dotyczy przede wszystkim dzieci oraz młodzieży. Jej przyczyną jest zniszczenie przez układ odporności komórek trzustki produkujących insulinę.

  Obydwie postacie choroby objawiają się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Ma on szkodliwy wpływ na wszystkie tkanki i narządy naszego organizmu. Dlatego nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, przypomniał diabetolog i seksuolog dr Krzysztof Dęmbe z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Zalicza się tu choroby układu sercowo-naczyniowego, uszkodzenie wzroku, nerek i układu nerwowego oraz trudno gojące się owrzodzenia stóp (tzw. stopa cukrzycowa) prowadzące często do amputacji. "Niestety, w momencie rozpoznania aż połowa pacjentów z cukrzycą ma już powikłania. Bardzo często objawem cukrzycy są zaburzenia erekcji. Dlatego mężczyzna, który zgłasza się z nimi do lekarza powinien mieć oznaczony poziom glukozy we krwi" - powiedział dr Dęmbe.

  Jak przypomniał dr Czupryniak, 10-letnie badania prowadzone przez prof. Krzysztofa Strojka z Uniwersytetu Śląskiego w Zabrzu, wykazały, że pacjenci, którzy przejmują kontrolę nad cukrzycą i często mierzą poziom glukozy we krwi w domu, żyją dłużej i mają mniej powikłań niż pacjenci, którzy tego nie robią.

  Według dr hab. Małgorzaty Myśliwiec diabetolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, mierzenie poziomu glukozy powala pacjentom lepiej poznać swój organizm i jego reakcje na różne pokarmy oraz wysiłek fizyczny. Jest to szczególnie ważne u cukrzyków, którzy otrzymują insulinę i muszą odpowiednio dobrać jej dawkę. Ale powinni to robić również chorzy z cukrzycą typu 2 stosujący leki doustne lub wyłącznie modyfikację stylu życia.

  "Po zjedzeniu posiłku pacjent może wówczas lepiej ocenić na ile wzrósł mu poziom glukozy, a jeśli jest bardzo wysoki, wsiąść na rower lub iść na spacer" - powiedziała diabetolog.

  Jak przypomniała, obecnie dostępne są już takie glukometry, które pozwalają pobierać krew z alternatywnych miejsc nakłucia - jak ramię, udo, przedramię - a nie tylko z opuszki palca, co dla niektórych osób jest dość bolesne.

  Bardzo istotnym elementem w terapii cukrzycy jest zmiana stylu życia - tj. wdrożenie zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, przypomniał dr Czupryniak.

  Według dr. Witolda Rongiesa specjalisty rehabilitacji ruchowej z WUM najlepsze dla chorych na cukrzycę są ćwiczenia aerobowe o umiarkowanym natężeniu, jak pół godzinny spacer, jazda na rowerze, pływanie.

  PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga


  ls/ mow/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Doustne leki przeciwcukrzycowe – grupa leków w postaci tabletek stosowanych w cukrzycy. Leki te różnią się pod względem mechanizmu działania, profilu farmakologicznego, ale ich wspólną cechą jest zasadniczy efekt działania – obniżanie stężenia glukozy we krwi (działanie hipoglikemizujące). Doustne leki przeciwcukrzycowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu 2, oraz niektóre z nich (pochodne biguanidowe) pomocniczo w wybranych przypadkach cukrzycy typu 1 (zmniejszenie wahań glikemii poposiłkowej, obniżenie poziomu lipidów). Cukrzyca typu MODY (MODY – akronim od ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) – grupa rzadkich i uwarunkowanych genetycznie postaci cukrzycy, których objawy pojawiają się u osób w wieku 15-35 lat, a ich przebieg kliniczny jest zbliżony do cukrzycy typu 2. W przeciwieństwie do typu 1, który zawsze wymaga przyjmowania insuliny, chorzy z MODY często mogą przyjmować leki doustne. Stanowią 1–5% wszystkich przypadków cukrzycy. Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne.

  Dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów, potocznie (Dieta cukrzycowa) – Dieta ma zastosowanie w cukrzycy w przypadku upośledzonej tolerancji glukozy. Celem diety jest zmniejszenie stężenia glukozy we krwi i poprawa metabolizmu. Stopa cukrzycowa − zespół specyficznych przypadłości dotykających stopę. Jest powikłaniem cukrzycy. Występuje u 6-10% pacjentów z cukrzycą. Nieleczona, prowadzi do nieodwracalnych deformacji i martwic stopy, co często kończy się amputacją.

  Cukrzyca ciężarnych (ang. Gestational Diabetes Mellitus, GDM) – każdy stan hiperglikemiczny (nieprawidłowa glikemia na czczo, nietolerancja glukozy lub cukrzyca) pojawiające się u zdrowych dotąd kobiet w ciąży. Stanowi ono zagrożenie dla płodu, a ponadto u 30-45% kobiet, u których stwierdzano cukrzycę ciężarnych, w ciągu najbliższych 15 lat rozwija się cukrzyca typu 2. Dobowy profil glikemii — jedna z metod monitorowania przebiegu cukrzycy, polegająca na wielokrotnym w ciągu doby oznaczeń poziomu glukozy w krwi.

  Cukrzyca typu 1 (łac. diabetes mellitus typi 1, ang. Insulin Dependent Diabetes Mellitus, IDDM), nazywana też cukrzycą insulinozależną jest jedną z etiopatogenetycznych postaci cukrzycy. U jej podłoża leży przewlekły, autoimmunologiczny proces chorobowy prowadzący do powolnego zniszczenia, produkujących insulinę, komórek β wysp trzustkowych i w następstwie tego do utraty zdolności jej wydzielania.

  Dodano: 21.10.2010. 00:11  


  Najnowsze